II US pb IA/2/415-6/197a/92/06/TR - Czy w przypadku sprzedaży w 2006 r. gruntów rolnych sklasyfikowanych jako grunty orne i łąki trwałe wchodzących w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego należy zapłacić zryczałtowany 10% podatek dochodowy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2006 r. Izba Skarbowa w Białymstoku II US pb IA/2/415-6/197a/92/06/TR Czy w przypadku sprzedaży w 2006 r. gruntów rolnych sklasyfikowanych jako grunty orne i łąki trwałe wchodzących w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego należy zapłacić zryczałtowany 10% podatek dochodowy?

STAN FAKTYCZNY

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż od dnia 30 lipca 1998 r. do dnia 30 września 2005 r. dzierżawił Pan od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa Oddział Terenowy w O. Filia w S. działki rolne ozn. nr geod. 133 i 134 o łącznej powierzchni 1,34 ha położone na terenie wsi Ł., gmina Z. W skład dzierżawionych gruntów rolnych wchodziły grunty oznaczone jako grunty orne (RV? 0,34 ha, RVI? 0,18 ha), łąki trwałe (ŁV? 0,36 ha) oraz lasy (Ls? 0,46 ha). Nadmienia Pan, iż przedmiotowe działki dzierżawił Pan w celu powiększenia własnego gospodarstwa rolnego.

W dniu 28 grudnia 2005 r. zakupił Pan od Agencji Nieruchomości Rolnych będącej następcą prawnym Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa przedmiotowe działki rolne ozn. nr geod. 133 i 134 za łączną kwotę 6.650,00 zł. Jak Pan zaznaczył we wniosku ww. działki weszły w skład prowadzonego przez Pana gospodarstwa rolnego i w dalszym ciągu były wykorzystywane w sposób rolniczy.

Następnie w miesiącu maju 2006 r. dokonał Pan sprzedaży ww. działek rolnych ozn. nr geod. 133 i 134 położonych na terenie wsi Ł., gmina Z. za łączną kwotę XXX zł. Dodaje Pan, iż sprzedane działki powiększyły gospodarstwo rolne strony kupującej i w dalszym ciągu będą wykorzystywane w sposób rolniczy.

Na tle powyższego stanu faktycznego postawił Pan pytanie, czy w przypadku sprzedaży w 2006 roku gruntów rolnych sklasyfikowanych jako grunty orne i łąki trwałe wchodzących w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego w celu dalszego użytkowania rolniczego oraz w przypadku sprzedaży lasu, które to grunty rolne były nieprzerwanie dzierżawione od 1998 roku, a ostatecznie zostały nabyte dopiero w 2005 roku, należy zapłacić zryczałtowany 10% podatek dochodowy, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)?

STANOWISKO PODATNIKA UPRAWNIONEGO DO ZŁOŻENIA WNIOSKU

Pana zdaniem, od całej kwoty przychodu uzyskanej z tytułu sprzedaży ww. działek rolnych położonych na terenie wsi Ł., gmina Z. nie należy płacić zryczałtowanego 10% podatku dochodowego o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodów określone w ww. przepisie.

W przepisach podatkowych pojęcie "nabycie" nie zostało zdefiniowane, w związku z tym należy posługiwać się przepisami kodeksu cywilnego. W ujęciu cywilistycznym nabyciem będzie w szczególności: kupno, zamiana, darowizna, zasiedzenie i szereg innych umów, bądź zdarzeń prawnych przenoszących własność rzeczy i praw majątkowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w okresie od dnia 30 lipca 1998 r. do dnia 30 września 2005 r. dzierżawił Pan działki rolne ozn. nr geod. 133 i 134 o łącznej powierzchni 1,34 ha położone na terenie wsi Ł., gmina. W wymienionym okresie prawo własności do przedmiotowych działek przysługiwało Skarbowi Państwa? Agencji Nieruchomości Rolnych. Z kolei przeniesienie na rzecz Pana prawa własności do ww. działek rolnych nastąpiło dopiero w dniu 28 grudnia 2005 r.

Tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż umowa dzierżawy jest umową nazwaną zdefiniowaną w art. 693? 709 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez którą wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Tym samym zawarcie umowy dzierżawy nie powoduje przeniesienia prawa własności nieruchomości, które w dalszym ciągu przysługuje wydzierżawiającemu (w Pana przypadku Skarbowi Państwa), a jedynie powstaje pomiędzy wydzierżawiającym a dzierżawcą określony stosunek zobowiązaniowy polegający na tym, iż wydzierżawiający oddaje dzierżawcy pewną rzecz do używania i pobierania pożytków, a dzierżawca z tego tytułu jest zobowiązany do opłacania umówionego czynszu.

Przeniesienie na Pana prawa własności do przedmiotowych działek rolnych ozn. nr geod. 133 i 134 położonych na terenie wsi Ł., gmina Z. nastąpiło dopiero w dniu 28 grudnia 2005 r. Tym samym dopiero z dniem 28 grudnia 2005 r. nastąpiło nabycie nieruchomości (tj. z dniem podpisania aktu notarialnego) i stał się Pan właścicielem ww. działek rolnych.

W związku z tym, iż okres licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowych działek rolnych ozn. nr geod. 133 i 134 położonych na terenie wsi Ł., gmina Z., tj. od końca 2005 r. do momentu jego sprzedaży, tj. do roku 2006 był krótszy niż 5 lat, to zgodnie z cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kwota przychodu uzyskana z tytułu sprzedaży ww. działek rolnych stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy i tym samym podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym.

Odrębną kwestią jest natomiast określenie, czy dokonana przez Pana w 2006 r. sprzedaż przedmiotowych działek rolnych ozn. nr geod. 133 i 134 położonych na terenie wsi Ł., gmina Z. korzysta ze zwolnienia przedmiotowego wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W myśl bowiem przepisów art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, które sklasyfikowane zostały w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Z przedstawionych przepisów wynika zatem, iż kluczowe znaczenie do uznania gospodarstwa za rolne na potrzeby zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 28 ma klasyfikacja gruntów wchodzących w skład gospodarstwa uzewnętrzniona w ewidencji gruntów prowadzonej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001 r. Nr 38, poz. 454).

Stosownie zatem do klasyfikacji wynikającej z § 68 ust. 1 cytowanego wyżej rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków do użytków rolnych, które na podstawie art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy o podatku rolnym wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, zalicza się grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowy. Wchodzące również w skład gospodarstwa rolnego na podstawie wyżej wskazanych przepisów ustawy o podatku rolnym grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych sklasyfikowane zostały w przepisach rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków do odrębnej od użytków rolnych grupy użytków gruntowych nazwanej "grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione".

Według § 68 ust. 2 cytowanego wyżej rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków grupa użytków gruntowych grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione dzieli się na lasy i grunty zadrzewione i zakrzewione.

Mając zatem na uwadze wskazaną definicję gospodarstwa rolnego i cytowane przepisy rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków stwierdzić należy, iż grunty oznaczone jako lasy nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, gdyż nie są ani użytkami rolnymi, ani gruntami zadrzewionymi i zakrzewionymi na użytkach rolnych. Tym samym przychód ze sprzedaży tego rodzaju gruntów nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w opisanym przez Pana stanie faktycznym przychód uzyskany ze sprzedaży w 2006 roku gruntów rolnych, które to grunty nieprzerwanie były dzierżawione od 1998 roku, a ostatecznie zostały nabyte dopiero w 2005 roku, oznaczonych jako grunty orne i łąki trwałe wchodzące w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego, które to grunty w wyniku sprzedaży nadal będą wykorzystywane w sposób rolniczy i nie utracą swojego charakteru rolnego korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Natomiast z takiego zwolnienia nie korzystają przychody uzyskane ze sprzedaży gruntów oznaczonych jako lasy i tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży ww. lasu, dokonany przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, podlegać będzie opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku orzekł jak na wstępie. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl