II US. PB-I-415/37/05 - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłaty abonamentowej za posiadanie stałego łącza internetowego zainstalowanego w prywatnym domu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie II US. PB-I-415/37/05 Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłaty abonamentowej za posiadanie stałego łącza internetowego zainstalowanego w prywatnym domu.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 11 lipca 2005 r., uzupełnionego w dniu 29 lipca 2005 r. (data wpływu: 3 sierpnia 2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia czy do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej można zaliczyć opłatę abonamentową za posiadanie stałego łącza internetowego zainstalowanego w prywatnym domu, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

W dniu 11 lipca 2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek pana Stanisława S., uzupełniony w dniu 29 lipca 2005 r. (data wpływu: 3 sierpnia 2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. W treści zapytania podatnik wskazuje, że do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu niezbędny jest stały dostęp do internetu, za pośrednictwem którego dokonuje on płatności, składa deklaracje miesięczne do ZUS, a ponadto w trakcie tworzenia jest jego strona internetowa. Do sąsiadującego z domem mieszkalnym budynku magazynowego, wykorzystywanego na cele prowadzonej działalności gospodarczej doprowadzona jest cyfrowa linia telefoniczna typu ISDN, która nie umożliwia montażu stałego łącza internetowego. Możliwość taka istnieje w prywatnym domu, gdzie doprowadzona jest linia analogowa potrzebna do zrealizowania tego łącza. Z łącza tego, za pośrednictwem modemu bezprzewodowego, korzystałby komputer firmowy typu laptop, używany wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Opłata abonamentowa będzie obejmować zarówno łącze internetowe, jak i domowy telefon stacjonarny, gdyż z przyczyn technicznych nie jest możliwa instalacja niezależnego od linii telefonicznej łącza internetowego i opłacania abonamentu tylko za sam internet. Opłata ta będzie udokumentowana fakturą wystawioną na właścicieli linii analogowej znajdującej się w prywatnym domu, tj. podatnika i jego żonę. Pytanie zawarte we wniosku brzmi: czy opłatę abonamentową za korzystanie z łącza internetowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem podatnika opłata abonamentowa obejmująca jednocześnie łącze telefoniczne, jak i internetowe stanowi koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Z tego wynika, że za koszty uzyskania przychodów nie można uznać wszelkich wydatków związanych z osiąganiem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Kosztami podatkowymi będą tylko te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia określonego przychodu i nie znajdują się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów zawartej w art. 23. Tak więc musi istnieć związek przyczynowy między poniesionym wydatkiem a przychodem, a ponadto wydatek ten musi być również odpowiednio udokumentowany.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że łącza internetowe zainstalowane ma być w miejscu zamieszkania z uwagi na brak możliwości wykonania tej usługi bezpośrednio w magazynie firmowym. Łącze to będzie jednak wykorzystywane w magazynie za pomocą bezprzewodowego modemu. Mając na uwadze uregulowania wyżej powołanego przepisu oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, że wydatki związane z opłatą abonamentową obejmują zarówno posiadanie sieci telefonicznej w prywatnym domu jak i łącza internetowego. Zdaniem Podatnika opłata abonamentowa stanowi wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i winna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z tego źródła. Trudno sobie jednak wyobrazić, że sieć internetowa znajdująca się w mieszkaniu nie będzie wykorzystywana do celów prywatnych przez członków rodziny czy chociażby samego podatnika, lecz wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Niezależnie jednak od tego sam fakt opłacania abonamentu internetowego łącznie z telefonicznym (domowym) powoduje, że nie jest to koszt związany wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą. Konieczność opłacania abonamentu istnieje niezależnie od tego czy jeden z członków rodziny prowadzi działalność gospodarczą czy też nie. Obciążanie więc kosztów uzyskania przychodów firmy wydatkiem częściowo osobistym byłoby nieuzasadnione. Ponadto brak jest właściwego udokumentowania tego wydatku ze względu na to, że faktura obejmująca opłatę abonamentową obciąża małżonków, a nie podmiot gospodarczy. Jeżeli jednak korzystanie z internetu będzie konieczne dla prawidłowego funkcjonowania działalności i będzie to miało odzwierciedlenie w wielkości przychodów uzyskiwanych z tej działalności, to wydatki na ten cel - o ile możliwe będzie wyodrębnienie ich wysokości z ogólnej sumy wydatków obejmujących korzystanie z sieci internetowej - będą stanowiły koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Do udowodnienia konieczności korzystania z usług teleinformatycznych mogą posłużyć np. wydruki za skrzynki e-mailowej potwierdzającej kontakty z klientami, dokumenty potwierdzające wykupienie dostępu do specjalistycznych programów czy zbiorów przepisów, wydruki z internetowego konta bankowego, z których wynika, że w ten sposób opłacane są firmowe wydatki.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl