II US-II/443/52/2004 - Dotacje przedmiotowe dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie II US-II/443/52/2004 Dotacje przedmiotowe dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa

Pytanie podatnika dotyczy dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa na dofinansowanie kosztów zadań w zakresie postępu biologicznego produkcji zwierzęcej, prowadzenia w systemie informatycznym ksiąg koni hodowlanych krajowej bazy danych

W odpowiedzi na pismo jednostki (znak: F II 1/1/2004) z dnia 26 maja 2004 r. (z datą wpływu 27 maja 2004 r.) oraz pismo z dnia 22 czerwca 2004 r. (znak: F II 1/4/2004, z datą wpływu 23 czerwca 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje, że:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obrotem będzie nie tylko kwota należna obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, lecz także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub ze świadczeniem usług. Nie każda jednak dotacja i subwencja oraz inne dopłaty o podobnym charakterze będą podlegały temu opodatkowaniu, ale tylko te, które będą związane z przedmiotem opodatkowania VAT, czyli z dostawą towarów lub ze świadczeniem usług. Poza opodatkowaniem VAT pozostaną zatem te dotacje i subwencje oraz inne dopłaty o podobnym charakterze, wśród których nie będzie związku z dostawą towarów lub ze świadczeniem usług. Ustawa o VAT nie definiuje "dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze". Stwierdza tylko, że chodzi o takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są należne na podstawie odrębnych przepisów (art. 19 ust. 21).

Jednostka w swoim piśmie przedstawia, że otrzymuje dotacje przyznawane na podst. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655) na dofinansowanie kosztów zadań w zakresie:

- postępu biologicznego produkcji zwierzęcej,

- prowadzenie w systemie informatycznym ksiąg koni hodowlanych krajowej bazy danych.

Ponadto w piśmie z dnia 22 czerwca 2004 r. (z datą wpływu 23 czerwca 2004 r.) jednostka wyjaśnia, że dotacje, które otrzymuje są wyszczególnione w załączniku nr 10 "Stawki dotacji na dofinansowanie zadań z zakresu oceny wartości użytkowej i hodowlanej, prowadzenia rejestrów zwierząt hodowlanych oraz realizacji programów oceny i selekcji rozpłodników" lp. A - Ocena i hodowla zwierząt, poz. VII - Ocena koni oraz że posiada stosowne upoważnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wykonywanie zadań wymienionych w tym załączniku. Za czynności ww. Związek nie pobiera od właścicieli koni dodatkowych opłat. Ponadto jednostka przedstawia, że jej przychodami są składki członkowskie, dotacje oraz opłaty za czynności związane z oznakowaniem koni.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż otrzymywane przez jednostkę dofinansowania nie są związane bezpośrednio z ceną za dostawy towarów i usług i nie stanowią części podstawy opodatkowania, które są doliczone do płatności otrzymywanej od kupującego. W konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W sytuacji, gdy podatnik wykonuje zarówno czynności opodatkowane, jak i nieopodatkowane - dotacje i subwencje inne niż te związane z konkretną dostawą towarów lub konkretnym świadczeniem usług wlicza się do kwoty obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego (art. 90 ust. 7 ww. ustawy). Oznacza to, że opisane dotacje należy wliczyć do tego obrotu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl