II/415-1/185/64354/06/KPS - Wartość początkowa nabywanych środków trwałych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 stycznia 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty II/415-1/185/64354/06/KPS Wartość początkowa nabywanych środków trwałych

Pytanie podatnika

Czy koszty zagranicznych delegacji służbowych związanych z zakupem za granicą środków trwałych zwiększają wartość środka trwałego, czy też stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie poniesienia?

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z 28.11.2005 r.

Wnioskiem z dnia 28 listopada 2005 r. (data wpływu do tut. organu 29.11.2005 r.) Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy koszty delegacji związanych z zagranicznymi wyjazdami służbowymi, zorganizowanymi w celu oględzin maszyn papierniczych, ustalenia warunków ich zakupu, jak również dokonania czynności finalizujących transakcję zakupową tzn. pakowanie, załadunek, organizację transportu można zaliczyć do nakładów wpływających na wartość początkową środka trwałego? Według załączonej informacji Podatnik realizuje zadanie inwestycyjne rozpoczęte w 2002 r., polegające na sukcesywnej wymianie zużytego parku maszynowego. W latach 2002-2005 odbyło się kilka zagranicznych wyjazdów służbowych mających na celu między innymi: oględziny przedmiotowych maszyn, których parametry znane były jedynie z otrzymanych wcześniej ofert handlowych, dokonanie wyboru przedmiotu zakupu, ustalenie warunków realizacji płatności oraz terminów przewidzianych dla odbioru zakupionej maszyny. Na dzień złożenia wniosku zrealizowano zakup przewijarki, a w miesiącu grudniu 2005 r. Przedsiębiorstwo będzie finalizować zakup następnych dwóch maszyn. Wszystkie koszty związane z omawianymi wyjazdami księgowane były na koncie 080 - "środki trwałe w budowie" jako koszty wstępne związane z zakupem wspomnianych środków trwałych.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ust. 1 stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

- maszyny, urządzenia i środki transportu,

- inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Za wartość początkową środka trwałego uważa się zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia. Z kolei w art. 22g ust. 3 za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Z kolei wg art. 23 ust. 1 cytowanej ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowaniem kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Zatem mając na uwadze powyższe przepisy na wartość początkową zakupionego środka trwałego składać się będzie cena nabycia powiększona o wszystkie ww. koszty dodatkowe zgodnie z przypisem art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w tym koszty delegacji służbowych związanych z nabyciem maszyny. Ponadto różnice kursów walut powstałe przed dniem przyjęcia środka do używania, jeżeli wystąpią, odpowiednio podwyższają lub obniżają wartość początkową środka trwałego.

Mając na względzie powyższe przepisy, stanowisko Podatnika należy uznać za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowych do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl