II-3/SIP/5/2004 - Zaliczenie byłego małżonka po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu do grupy podatkowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 marca 2004 r. Izba Skarbowa w Zielonej Górze II-3/SIP/5/2004 Zaliczenie byłego małżonka po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu do grupy podatkowej

Pytanie podatnika Do której grupy podatkowej powinien być zaliczony były małżonek po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu?

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w związku ze złożonym przez Panią zapytaniem wyjaśnia, że w myśl przepisów art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 z późn. zm.) dla celów tego podatku nabywcę własności rzeczy i praw majątkowych zalicza się do jednej z trzech grup podatkowych przy uwzględnieniu osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Do I grupy podatkowej zalicza się członków najbliższej rodziny tj. małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki...), wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków....), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Z przepisów art. 26 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że źródłem powinowactwa jest stosunek rodzinny powstały w następstwie zawarcia małżeństwa. Stosunek powinowactwa zgodnie z tym przepisem łączy tylko jednego z małżonków z krewnymi drugiego małżonka, a konsekwencje powinowactwa trwają mimo ustania małżeństwa.

Natomiast byłych małżonków nie wiąże ani stosunek pokrewieństwa, ani stosunek powinowactwa. W związku z tym małżonek będący nabywcą rzeczy i praw majątkowych od byłego małżonka nie może zostać uznany za osobę zaliczoną zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn do I lub II grupy podatkowej, lecz do III grupy podatkowej, tj. do innych nabywców.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl