II/033/9/CCA/08/3628 - Zwrot podatku akcyzowego a naruszenie procedury zawieszenia poboru akcyzy w innym kraju.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 sierpnia 2008 r. Ministerstwo Finansów II/033/9/CCA/08/3628 Zwrot podatku akcyzowego a naruszenie procedury zawieszenia poboru akcyzy w innym kraju.

Pismo AE II/033/9/CCA/08/3628 Dyrektora Departamentu Podatku Akcyzowego i Ekologicznego z 18 sierpnia 2008 r. do Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu

W nawiązaniu do pisma nr (...) w sprawie możliwości dokonania zwrotu akcyzy, zapłaconej na terytorium kraju zgodnie z § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz.U. Nr 89, poz. 849 ze zm.), w sytuacji gdy od wyrobów akcyzowych przemieszczanych wewnątrzwspólnotowo i będących przedmiotem kradzieży na terytorium innego państwa członkowskiego został w tym państwie zapłacony podatek akcyzowy, Departament Podatku Akcyzowego i Ekologicznego Ministerstwa Finansów (AE) uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Obecnie obowiązujące przepisy akcyzowe, zawarte w ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) oraz w aktach wykonawczych do tej ustawy, nie regulują całościowo kwestii dotyczących zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy z uwagi na naruszenie jej warunków i zwrotu akcyzy, w przypadku gdy akcyza ta, zapłacona uprzednio na terytorium kraju (w związku z nieotrzymaniem w terminie przez wysyłającego potwierdzonej przez odbiorcę karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego), została następnie zapłacona w innym państwie członkowskim (w związku z zakończeniem procedury w wyniku przestępstwa lub nieprawidłowości, np. kradzieży wyrobów akcyzowych). W rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania znajduje się jedynie przepis stanowiący, że w przypadku naruszenia procedury zawieszenia poboru akcyzy podatek akcyzowy jest należny w państwie członkowskim, na terytorium którego doszło do tego naruszenia, i jest obliczany z zastosowaniem stawek podatku akcyzowego obowiązujących w danym państwie (§ 22). Tym samym przepisy krajowe nie implementują w pełni postanowień art. 20 dyrektywy Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów podlegających podatkowi akcyzowemu, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania.

Mając jednakże na uwadze, realizowaną zarówno w prawie krajowym, jak i wspólnotowym, zasadę jednokrotnego opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych, jak również ciążący na państwach członkowskich Wspólnoty Europejskiej obowiązek implementowania regulacji zawartych w dyrektywach wspólnotowych, Departament AE stoi na stanowisku, że w omawianym przypadku należałoby zastosować przepisy art. 20 dyrektywy 92/12/EWG.

W przypadku dokonywania zwrotu akcyzy na rzecz podmiotu prowadzącego skład podatkowy na terytorium kraju, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych i zapłacił akcyzę zgodnie z § 21 rozporządzenia w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania, zasadnym byłoby zastosowanie trybu określonego w § 25 tego rozporządzenia. Do wniosku o zwrot akcyzy wnioskodawca powinien wówczas dołączyć:

1)

dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju po upływie 4-miesięcznego terminu, o którym mowa w § 21 ust. 1 powyższego rozporządzenia, oraz

2)

dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy w państwie członkowskim, w którym doszło do zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy w wyniku kradzieży wyrobów akcyzowych.

Jednocześnie Departament AE pragnie zauważyć, że przygotowywany obecnie projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym implementuje przepisy art. 20 dyrektywy 92/12/EWG i przewiduje m.in. możliwość otrzymania zwrotu akcyzy zapłaconej przez podmiot prowadzący skład podatkowy, który otrzymał dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium państwa członkowskiego, na którym doszło do naruszenia lub stwierdzono naruszenie warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2009/1/24