IBPP4/4513-154/16-8/MK - Zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 sierpnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej IBPP4/4513-154/16-8/MK Zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1325) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po ponownym rozpatrzeniu sprawy w związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z (...) r., sygn. akt (...) (data zwrotu akt - (...)), stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z (...) (data wpływu (...)), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu (...) został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie zwolnienia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych.

Dotychczasowy przebieg postępowania:

W dniu (...) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów wydał dla Wnioskodawcy interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego znak: (...), w której uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Wnioskodawca na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego z (...) znak: (...), wniósł (...) wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.

W odpowiedzi na ww. wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, (...) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdził brak podstaw do zmiany interpretacji indywidualnej z (...) znak: (...).

(...) Wnioskodawca wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), żądając uchylenia interpretacji indywidualnej z (...) znak: (...).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w (...) wyrokiem z (...), sygn. akt (...) oddalił skargę na interpretację indywidualną z (...) znak: (...).

(...) Wnioskodawca wniósł skargę kasacją do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wyrokiem z (...), sygn. akt (...) Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) z (...), sygn. akt (...) oraz uchylił interpretację indywidualną z (...) znak: (...).

W myśl art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.) ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wskutek powyższego, wniosek Strony w zakresie zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych wymaga ponownego rozpatrzenia przez Organ.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

(...) (dalej "Spółka") jest podmiotem prowadzącym działalność polegającą (...). Działalność ta odbywa się w zakładach produkcyjnych Spółki.

Przeprowadzany na terenie zakładów proces (...) składa się z szeregu powiązanych ze sobą czynności i procesów technologicznych obróbki i kształtowania szkła zmierzających do wyprodukowania gotowego wyrobu. Wspomniane czynności i procesy technologiczne przeprowadzane są za pomocą różnego rodzaju urządzeń i instalacji, które razem tworzą całość w postaci zespołu służącego do produkcji wyrobów gotowych. Zakres czynności realizowanych w ramach procesu produkcji (...) uzależniony jest w głównej mierze od specyfiki danego wyrobu oraz jego oczekiwanych właściwości i założonych parametrów technicznych.

W swojej działalności Spółka zużywa znaczące ilości energii elektrycznej. Produkcja (...) podzielona jest na kilka ogólnych faz - cięcia (przycinania) szkła, sitodruku, gięcia szkła, laminacji, autoklawizacji, zbrojenia oraz pakowania. Niektóre rodzaje (...) mogą być poddawane zabiegom dodatkowym lub alternatywnym wobec ww. faz produkcji, np. wycinaniu otworów w szkle bądź hartowaniu. W trakcie produkcji w obrębie poszczególnych etapów równolegle może pracować kilka urządzeń (np. kilka pieców w fazie gięcia).

Obecnie Spółka jest w trakcie procesu uzyskiwania koncesji na obrót energią elektryczną zgodnie z przepisami prawa energetycznego. Po uzyskaniu ww. koncesji i uzyskaniu statusu podatnika akcyzy Spółka zamierza rozpocząć korzystanie ze zwolnienia przewidzianego dla energii elektrycznej zużywanej w procesach mineralogicznych zgodnie z art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy akcyzowej.

W związku z powyższym Spółka pragnie potwierdzić zakres w jakim będzie mogła ona stosować ww. zwolnienie. Poniżej Wnioskodawca przedstawia szczegółowy opis poszczególnych etapów procesu produkcyjnego mającego miejsce w zakładach produkcyjnych Spółki.

1. Przyjęcie tafli szkła na magazyn.

Proces produkcji (...) rozpoczyna się na etapie przyjęcia na magazyn nieobrobionych tafli szkła. Tafle są wyładowywane z samochodów ciężarowych za pomocą wózków widłowych. Po rozładowaniu tafle szkła są magazynowane bądź, w zależności od zapotrzebowania, bezpośrednio przygotowywane (np. rozfoliowywane) i wykorzystywane do produkcji (...).

2. Cięcie szkła; wyrzynanie otworów w szkle.

Kolejnym etapem jest mechaniczna obróbka tafli szkła - trafiają one na ręczne, półautomatyczne lub automatyczne linie do cięcia szkła. Tafle szkła są odpowiednio przycinane, obłamywane, szlifowane, odpylane oraz myte. Procesy mycia i odpylania szkła są niezbędne z punktu widzenia możliwości przeprowadzenia dalszych etapów produkcji (...) - wszelkie zanieczyszczenia szkła podczas procesu mogą potencjalnie skutkować defektywnością wyrobu gotowego. W niektórych przypadkach (głównie w przypadku szkła, które nie będzie poddawane gięciu) pracownicy Spółki wycinają w szkle różnego rodzaju otwory niezbędne z punktu widzenia potrzeb klienta. Tafle szkła między poszczególnymi fazami etapu cięcia/wyrzynania mogą być transportowane manualnie lub automatycznie.

Podczas procesu obróbki szkła powstaje pewna ilość odłamków szkła, pyłów i innych odpadów, które nieodprowadzane mogłyby potencjalnie zablokować maszyny produkcyjne oraz stanowić zagrożenie dla pracowników Spółki. Przy części linii do cięcia szkła zamontowane są automatyczne transportery i kruszarki tzw. "stłuczki" szklanej, które mają za zadanie rozdrobnienie i wyprowadzenie z linii produkcyjnej pozostałości po procesie obróbki szkła.

3. Malowanie (metoda sitodruku).

W zależności od potrzeb klienta i konkretnych modeli (...), część z przyciętych tafli szklanych przechodzi fazę malowania. Malowanie odbywa się automatycznie - przy pomocy drukarek sitodrukowych - lub ręcznie. Po nałożeniu specjalnej farby ceramicznej, pomalowane tafle szkła przechodzą przez proces suszenia w piecach lub suszarniach. W trakcie procesu suszenia farba utrwala się i fizycznie staje się częścią tafli szklanej. Ważną funkcję na tym etapie procesu produkcji pełnią urządzenia utrzymujące odpowiednie warunki (temperatura, wilgotność) w pomieszczeniu, w którym odbywa się malowanie szkła. Właściwa atmosfera zapewnia kontrolę nad procesem schnięcia farby co pozwala na otrzymanie optymalnego połączenia farby z malowaną taflą szkła, uniemożliwienie zanieczyszczenia tafli oraz uzyskanie optymalnych właściwości farby.

Malowanie szkła pełni ważną funkcję w procesie produkcji (...) - wzory wymalowane na szkle (i, docelowo, (...)) pełnią funkcje informacyjne (np, znaki producenta), estetyczne (...).

4. Gięcie tafli szkła.

Po wysuszeniu farby część tafli szkła (tj. te, które mają się stać częścią (...)) kierowana jest do procesu gięcia. Proces gięcia polega na położeniu tafli szkła na odpowiedniej formie oraz wprowadzeniu ich do pieca elektrycznego w którym oddziałuje się na nie energią cieplną wytwarzaną przez zespół grzałek pieca. Każdy model (...) posiada indywidualnie dopasowany program mocy i czasu grzania poszczególnych grzałek w piecach gięcia pozwalający na dokładne uformowanie kształtu danej (...) poprzez kontrolę temperatury i czasu przejazdu przez piec. Część (...) wymaga wykorzystania specjalistycznych rodzajów pieców - np. pieca do (...).

W piecach pracują także instalacje chłodzące aparaturę pomiarową (niezbędną dla właściwej pracy pieca) zapobiegające jej przegrzaniu.

Po opuszczeniu pieca tafle szkła uformowane są w kształt jaki docelowo mają przyjąć w (...).

5. Hartowanie tafli szkła.

W odróżnieniu od tafli szkła mających wejść w skład (...) tafle przeznaczone do (...) podlegają procesowi hartowania szkła. Proces hartowania szkła polega na kilkukrotnym, naprzemiennym nagrzewaniu tafli szkła w piecu oraz chłodzeniu ich za pomocą cyklonów (dmuchaw) powietrznych. W wyniku tego procesu powstają tzw. (...) wykorzystywane (...).

6. Laminowanie szkła.

W przypadku produkcji (...) tafle szkła sparowane na etapie gięcia są rozdzielane (tam gdzie jest to niezbędne). Następnie, pracownicy Spółki przygotowują na odpowiednich maszynach arkusz folii z tworzywa sztucznego służącej do laminacji. Robotnicy wkładają przygotowany arkusz laminatu pomiędzy tafle szkła, obcinają wystające kawałki folii i nakładają na złożone tafle uszczelkę z wężykiem odsysającym powietrze (tzw. worek próżniowy). Niekiedy oprócz folii pomiędzy (...) umieszczane są także (...). Z uwagi na zagrożenie zanieczyszczeniem, zmianami właściwości folii pod wpływem wilgoci i zmian temperatury, w pomieszczeniach w których dochodzi do laminacji zamontowane są urządzenia do kontroli i regulacji właściwości powietrza (m.in. osuszacze, odkurzacze, wentylatory). Na tym etapie mogą być używane także komory "prelaminacyjne" spełniające te same funkcje w sposób wstępny.

W następnym kroku tak przygotowany zestaw tafli szkła trafia do pieca laminacyjnego. Na tym etapie procesu folia z tworzywa sztucznego zgrzewana jest w piecu w taki sposób, iż tafle szkła zostają zespolone na trwałe a powietrze znajdujące się pomiędzy nimi zostaje odessane. Laminat wzmacnia konstrukcję (...).

W przypadku (...) proces ten może zachodzić kilkukrotnie.

7. Autoklawizacja (...).

Po laminacji szkło przemieszczane jest do tzw. autoklawów, czyli specjalnych komór, w których ma miejsce oddziaływanie na szkło za pomocą zmian temperatury i ciśnienia (wytwarzanego przez dedykowane sprężarki powietrza). Tafle ustawione na wózkach wprowadzane są do komory, w której tworzone są odpowiednie warunki (szybka zmiana temperatury i ciśnienia) a następnie dochodzi do powolnej ich normalizacji. Na tym etapie produkcji wykorzystywane są urządzenia do schładzania, ogrzewania, sprężania i rozprężania powietrza.

Proces autoklawizacji służy wyrównaniu naprężeń (m.in. przez dokładne usunięcie powietrza z wnętrza wyrobu) oraz ostatecznemu zespoleniu folii z tworzywa sztucznego ze szkłem w celu (...). Proces ten zapobiega (...).

8. Zbrojenie (...).

Po autoklawizacji (...) przechodzą na stanowiska montażowe, na których (...).

9. Pakowanie i transport (...).

Na ostatnim etapie montażowym (...) są składane i pakowane - manualnie lub automatycznie za pomocą robota do pakowania (...) - w specjalne opakowania transportowe. Po spakowaniu są one transportowane do klientów (odbiorców) lub do filii Spółki świadczących usługi montażowe.

Pozostałe zużycia technologiczne.

W toku realizacji procesu produkcyjnego, w celu zapewnienia jego właściwego i bezpiecznego prowadzenia stosowane są rozmaite urządzenia, takie jak wentylatory, osuszacze, klimatyzatory, odkurzacze, podajniki taśmowe i przenośniki, sprężarki i odprężarki, kruszarki, szafy sterownicze, transformatory, rozdzielnice i inne, niezbędne do pełnego i właściwego prowadzenia oraz monitorowania procesu technologicznego. Dodatkowo w części urządzeń lub obok nich zamontowane są urządzenia nastawcze, iluminacyjne, kontrolne i sygnalizacyjne - pozwalające pracownikom Spółki na kontrolę procesu produkcji (...).

Na poszczególnych etapach produkcji może być wykorzystywana zdemineralizowana woda technologiczna (nienadająca się do picia przez ludzi) przygotowywana przez Spółkę w stacji odwróconej osmozy. Woda technologiczna zużywana jest m.in. podczas wstępnego mycia tafli szkła podczas etapu cięcia i wyrzynania tafli szklanych.

W trakcie procesu wykorzystywane są także urządzenia mające na celu badanie jakości wyrobów na poszczególnych etapach produkcji (...) (piece próbek szkła, urządzenia do optycznego badania wyrobów)

Inne zużycia energii elektryczne.

W zakładach Spółki poza pomieszczeniami i halami przeznaczonymi do prowadzenia procesu technologicznego i jego obsługi znajdują się także pomieszczenia socjalne i administracyjne. Spółka wykorzystuje część zakupionej energii elektrycznej na ich ogrzanie (jeśli występuje), zasilanie komputerów, oświetlenie, cele socjalne etc. Poszczególne drogi dojazdowe, hale produkcyjne, części terenu zakładów etc. oświetlone są zgodnie z normami BHP oświetleniem "ogólnozakładowym".

Zgodnie z otrzymaną przez Spółkę opinią klasyfikacyjną ((...)) wydaną przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi w oparciu o analogiczny opis czynności produkcyjnych dokonywanych w zakładach produkcyjnych Spółki (...) mieści się w grupowaniu PKD 23.12.Z Kształtowanie i obróbka szkła płaskiego".

Spółka podkreśla, że wskazane w opisie zdarzenia przyszłego urządzenia mogą być w przyszłości zastąpione przez inne o analogicznych funkcjach w miarę postępu technologicznego, czy też zmian inwestycyjnych po stronie Spółki. Stąd też Spółka wnosi o potwierdzenie, że o ile urządzenia te będą brały udział w procesie technologicznym, który należy uznać za proces mineralogiczny, to energia przez nie zużywana będzie także korzystała ze zwolnienia z podatku akcyzowego, o którym mowa w art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2016 r. pod warunkami określonym w art. 30 ust. 7b ustawy o podatku akcyzowym.

Spółka zamierza składać do właściwego Urzędu Celnego oświadczenia dot. wolumenów energii elektrycznej wykorzystanej do celów zwolnionych zgodnie z art. 30 ust. 7b pkt 2 w zw. z ust. 7c.

Spółka wskazuje także, iż niniejsza interpretacja obejmuje swoim zakresem część opisu zdarzenia przyszłego, którego dotyczy pytanie wnioskodawcy. Pozostałe elementy opisu zdarzenia przyszłego będą przedmiotem oddzielnych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy na gruncie obowiązujących przepisów akcyzowych, w szczególności art. 30 ust. 7a pkt 4 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy akcyzowej zużycia energii elektrycznej powstałe na etapie cięcia i wyrzynania otworów w szkle, opisanym w opisie zdarzenia przyszłego wniosku należy zaklasyfikować jako zużycia powstałe w procesie lub procesach mineralogicznych a tym samym czy mogą one skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy akcyzowej?

Zdaniem Wnioskodawcy zużycia energii elektrycznej powstałe na etapie cięcia i wyrzynania otworów w szkle są zużyciami, które należy zaklasyfikować jako powstałe w procesie mineralogicznym lub procesach mineralogicznych a tym samym mogą one korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy akcyzowej po spełnieniu niezbędnych wymogów formalnych.

UZASADNIENIE

a. Klasyfikacja działalności produkcyjnej Spółki: możliwość uznania procesu produkcyjnego za "mineralogiczny".

Zgodnie z art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym zwolnieniem od akcyzy może zostać objęta energia elektryczna wykorzystywana w procesach mineralogicznych.

Równocześnie w art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy określono definicję procesów mineralogicznych, za które uznaje się "procesy sklasyfikowane w nomenklaturze NACE pod kodem DI 26 "produkcja produktów z pozostałych surowców niemetalicznych" w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3037/90 z dnia 9 października 1990 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (Dz.Urz.UE.L 293 z 24.10.1990, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 02, t. 04, str. 177, z późn. zm,]".

Zgodnie z przywołaną powyżej nomenklaturą NACE do procesów sklasyfikowanych pod kodem DI 26 "produkcja produktów z pozostałych surowców niemetalicznych" klasyfikowane jest m.in. kształtowanie i obróbka szkła płaskiego. Zgodnie natomiast z brzmieniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2007 r. Nr 251, poz. 1885]:

* "Klasyfikacje macierzyste to te klasyfikacje gospodarcze i społeczne, które są wynikiem międzynarodowych porozumień potwierdzonych przez Komisję Statystyczną Narodów Zjednoczonych lub inne organizacje międzyrządowe (...) Mogą być one używane jako wzorce do tworzenia bądź rewizji innych klasyfikacji, zarówno w odniesieniu do struktury jak również cech i definicji poszczególnych grupowań.

* Klasyfikacje pochodne tworzone są w oparciu o klasyfikacje macierzyste. Mogą być one przygotowane albo poprzez przyjęcie struktury i grupowań klasyfikacji macierzystej, a następnie poprzez wprowadzenie dodatkowych szczegółowych poziomów albo przegrupowanie lub agregację elementów z jednej lub kilku klasyfikacji macierzystych. (...)

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) 2007 jest klasyfikacją pochodną w stosunku do klasyfikacji macierzystej - NACE Rev. 2. (...) Do czwartego poziomu klasyfikacja PKD-2007 jest zgodna z klasyfikacją NACE Rev. 2. W związku z powyższym PKD-2007 zachowuje pełną spójność i porównywalność metodologiczną, pojęciową, zakresową i kodową na poziomie czterech cyfr z klasyfikacją NACE Rev. 2."

W niniejszej sprawie należy uznać więc, iż dla potrzeb rozważań dotyczących kwalifikacji danych czynności do procesu mineralogicznego w rozumieniu ustawy akcyzowej grupowanie PKD 2007 23.12 ("Kształtowanie i obróbka szkła płaskiego") w pełni odpowiada grupowaniu 23.12 obecnemu w nomenklaturze NACE rev. 2 a tym samym grupowaniu DI 26.12 ("Kształtowanie i obróbka szkła płaskiego") obecnemu w nomenklaturze NACE rev. 1.1 (zgodnie z tabelami przejścia opublikowanymi na stronach EUROSTAT), do której odwołują się obecnie obowiązujące przepisy ustawy akcyzowej przy definiowaniu procesu mineralogicznego.

W ocenie Spółki, potwierdzonej stosowną opinią klasyfikacyjną wydaną przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi w oparciu a analogiczny opis czynności produkcyjnych dokonywanych w zakładach produkcyjnych Spółki "działalność w zakresie produkcji (...), głównie do samochodów i innych środków transportu mieści się w grupowaniu PKD 23.12.Z "Kształtowanie i obróbka szkła płaskiego" a tym samym odpowiada grupowaniu NACE DI 26.12 ("Kształtowanie i obróbka szkła płaskiego") do którego odwołują się przepisy ustawy akcyzowej definiując proces mineralogiczny.

Podsumowując, w ocenie Spółki, nie ma wątpliwości, iż proces produkcyjny (...) prowadzony w zakładach produkcyjnych Spółki można określić mianem procesu "mineralogicznego" w rozumieniu ustawy akcyzowej.

b. Znaczenie pojęcia "procesu" w przepisach regulujących zwolnienie dla zużyć energii elektrycznej powstałych w procesach mineralogicznych.

Zgodnie z definicjami językowymi "proces" to "ciąg następujących po sobie zmian fizycznych lub chemicznych powiązanych przyczynowo" (oficjalna strona internetowa Wielkiego Słownika Języka Polskiego Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk http://www.wsip.pl/index.php7id_hasla=15420&id_znaczenia=3920053&I=20&ind=0 (dostęp 23 marca 2016 r.)). W ocenie Spółki, z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego powyżej jasno wynika, iż poszczególne etapy obróbki i kształtowania szkła (produkcji (...)) łączy szereg powiązanych z sobą zabiegów i czynności (nakierowanych na wywołanie zmian fizycznych bądź chemicznych w taflach szkła) stanowiących ciąg przyczynowy mający finalnie na celu wytworzenie określonego wyrobu gotowego. Podobne stanowisko co do zakresu znaczeniowego pojęcia "proces" przyjęte jest w orzecznictwie sądów administracyjnych - przykładowo w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 maja 2013 r. dotyczącego zwolnienia dla energii elektrycznej zużywanej w procesie produkcji energii elektrycznej (sygn. I GSK 397/12) - " (...) proces produkcji powinien być również utożsamiany ściśle z procesem technologicznym, obejmujących swym zakresem uporządkowany zestaw celowych działań wykonywanych w toku produkcji począwszy od pobrania materiału wejściowego poprzez wszystkie operacje technologiczne aż do otrzymania gotowego wyrobu. Na proces produkcyjny będzie się więc składała suma operacji produkcyjnych wykonywanych w uporządkowanej kolejności i mających na celu wytworzenie określonego wyrobu. (...)" Oznacza to, iż o ile działania pracowników Spółki podczas obróbki i kształtowania szkła ((...)) będą miały charakter uporządkowany, celowy oraz będą dokonywane w toku produkcji od pobrania materiału aż do otrzymania gotowego wyrobu - będą one częścią "procesu" w znaczeniu ścisłym. W ocenie Spółki każdy z etapów procesu obróbki i kształtowania szkła, co do którego Spółka zdecydowała się zadać pytanie będące przedmiotem niniejszego wniosku, niewątpliwie posiada charakter celowy, powtarzalny, uporządkowany oraz konieczny dla uzyskania rezultatu jakim jest wyprodukowanie (...) o określonej charakterystyce, jakości i właściwościach. Tym samym zużycia energii elektrycznej pozostające w zakresie niniejszego wniosku należy uznać za powstałe w procesie mineralogicznym.

Spójny i nierozerwalny charakter przedstawionych działań potwierdza również fakt, że w przypadku odłączenia ze schematu produkcji któregoś z elementów określony wyrób gotowy mógłby nie powstać, lub nie posiadałby wszystkich wymaganych właściwości i cech, w szczególności mógłby nie spełniać norm pozwalających na uzyskanie stosownych atestów bądź certyfikatów wskazujących na pozytywną ocenę jakościową wytwarzanego wyrobu.

Spółka pragnie także zwrócić uwagę na fakt, iż przyjęcie restrykcyjnego i ograniczającego rozumienia pojęcia procesu nie powinno ograniczać możliwości zwolnienia z akcyzy wskazanych zużyć energii elektrycznej. Zgodnie bowiem z definicjami językowymi proces kształtowania (tj. "nadawania czemuś określonego kształtu") (oficjalna strona internetowa Wielkiego Słownika Języka Polskiego Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk http://www.wsjp.pl/index.php7id_hasla=21237&id_znaczenia=3098157&I=12&ind=0 (dostęp 23 marca 2016 r.)) i obróbki (tj. "nadawania przedmiotowi pożądanych cech i właściwości przez stosowanie wobec niego różnych zabiegów technicznych") (oficjalna strona internetowa Wielkiego Słownika Języka Polskiego Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk http://www.wsip.pl/index.php7id_hasla=36141&id_znaczenia=5050076&I=18&ind=0 (dostęp 23 marca 2016 r.)) szkła - czyli proces produkcji opisywany w opisie zdarzenia przyszłego wniosku - może obejmować bardzo zróżnicowane czynności (np. malowanie (...) na kolorowo, przyciemnianie (...), pokrywanie szkła powłokami antyrefleks etc.) prowadzące do uzyskania wyrobów gotowych o określonych, pożądanych właściwościach. Spółka posiłkuje się stanowiskiem organów interpretacyjnych, które w odniesieniu do omawianego zwolnienia przyjęły prawidłową, szeroką interpretację pojęcia procesu mineralogicznego w ocenie zużyć powstających podczas produkcji cementu (sygn. IPPP3/4513-92/15-2/SM). W ocenie Spółki a także zgodnie z logiką powołanej interpretacji indywidualnej należy uznać, iż wszystkie działania, które, zgodnie z założonymi celami produkcyjnymi są niezbędne w procesie wytwarzania produktów o określonym charakterze oraz prowadzą do następujących po sobie i powiązanych przyczynowo przemian fizycznych bądź chemicznych materiału mieszczą się w definicji procesu mineralogicznego wprowadzonego przez przepisy akcyzowe.

W ocenie Spółki zwolnieniem przewidzianym dla energii elektrycznej zużywanej w procesie mineralogicznym należy objąć także zużycia opisane w opisie zdarzenia przyszłego jako "pozostałe zużycia technologiczne", które ze swej natury są bezpośrednio związane z procesem mineralogicznym oraz niezbędne do pełnego i właściwego prowadzenia oraz monitorowania procesu technologicznego. Takie stanowisko zaakceptowane zostało przez organy w interpretacjach wydanych na rzecz cementowni - w interpretacjach o sygn. IBPP4/4513-237/15/MK ("W proces mineralogiczny uprawniający do zastosowania zwolnienia z akcyzy wpisują się także czynności związane z wytwarzaniem sprężonego powietrza, a także zużycie energii elektrycznej niezbędnej do oświetlenia pomieszczeń, hal, urządzeń, w których czynności wykonują pracownicy bezpośrednio obsługujący lub nadzorujący przebieg procesu produkcji") oraz IPPP3/4513-91/15-2/SM ("Ze zwolnienia od akcyzy nie będzie również korzystać energia elektryczna zużywana do oświetlania i ogrzewania pomieszczeń, hal i warsztatów, w których wyłącznie przebywają pracownicy wykonujący czynności obsługi lub nadzoru przebiegu procesu technologicznego, o ile w tych pomieszczeniach, halach i warsztatach nie znajdują się również maszyny czy urządzenia wykorzystywane do produkcji cementu" a także, w bardzo zbliżonym stanie faktycznym, na rzecz producenta szkła płaskiego (sygn. IBPP4/4513-236/15/EK).

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż zużycia energii elektrycznej w zakresie objętym niniejszym wnioskiem będą mogły zostać objęte zwolnieniem od podatku akcyzowego na podstawie w art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym po spełnieniu warunków formalnych określonych w tej ustawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania uchylonej interpretacji, tj. w dniu 29 lipca 2016 r.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 i 33 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 752 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą":

* wyroby akcyzowe oznaczają wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy;

* procesy mineralogiczne oznaczają procesy sklasyfikowane w nomenklaturze NACE pod kodem DI 26 "produkcja produktów z pozostałych surowców niemetalicznych" w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3037/90 z dnia 9 października 1990 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (Dz.Urz.UE.L 293 z 24.10.1990, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 02, t. 04, str. 177, z późn. zm.).

W poz. 33 załącznika nr 1 wymieniono energię elektryczną o kodzie CN 2716 00 00.

Na podstawie art. 9 ust. 1 i 2 ustawy w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1.

nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

2.

sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;

3.

zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;

4.

zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;

5.

import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

6.

zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Za zużycie energii elektrycznej nie uznaje się strat powstałych w wyniku przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, z wyłączeniem energii zużytej w związku z jej przesyłaniem lub dystrybucją oraz energii elektrycznej pobranej nielegalnie.

Obrót energią elektryczną i jej zużycie w ww. okolicznościach podlega zatem z zasady opodatkowaniu akcyzą.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy w przypadku energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje:

1.

z dniem nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

2.

z momentem wydania energii elektrycznej nabywcy końcowemu, w przypadku sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju;

3.

z dniem zużycia energii elektrycznej, w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6;

4.

z dniem powstania długu celnego, w przypadku importu energii elektrycznej przez nabywcę końcowego.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą (...).

Zgodnie z art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wykorzystywaną w procesach mineralogicznych.

W myśl art. 30 ust. 7b ustawy, warunkiem zwolnienia, o którym mowa w ust. 7a, jest:

1.

wykorzystywanie energii elektrycznej przez podmiot będący podatnikiem akcyzy od tej energii;

2.

przekazywanie przez podmiot wykorzystujący energię elektryczną do właściwego naczelnika urzędu celnego, do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podmiot wykorzystał energię elektryczną, oświadczenia o ilości wykorzystanej energii i sposobie jej wykorzystania.

Stosownie do art. 30 ust. 7c ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 7b pkt 2, powinno zawierać:

1.

nazwę i adres siedziby podmiotu wykorzystującego energię elektryczną oraz jego numer identyfikacji podatkowej (NIP);

2.

ilość wykorzystanej energii elektrycznej;

3.

sposób wykorzystania energii elektrycznej;

4.

datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz czytelny podpis osoby składającej oświadczenie.

Ww. przepisy przewidują zwolnienie z podatku dla energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych, co zostało obwarowane spełnieniem ww. warunków formalnych.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z (...) sygn. akt (...) wskazał, że z opisu sprawy wynika m.in., iż tafle szklane są rozcinane w celu przygotowania właściwego rozmiaru. Wycięta (...) w związku z wykonanym procesem posiada nierówności oraz ostre krawędzie, które należy poddać szlifowaniu. Po wykonaniu tych czynności na płaszczyźnie (...) pozostaje pył. Niezbędne jest wówczas poddanie (...) myciu, a ominięcie tego procesu spowoduje, że (...) w dalszych procesach obróbki i kształtowaniu wchłonie znajdujące się na niej pozostałości w efekcie nie będzie spełniała wymaganej, jakości i nie może zostać przekazana do sprzedaży.

W dalszej kolejności, NSA zaznaczył, że zarówno w art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy, jak i w art. 2 ust. 4 lit. b tiret 5 Dyrektywy Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. U. WE L Nr 283, s. 51 z późn. zm.; Dz.U.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, s. 405), w zakresie procesów mineralogicznych prawodawca odsyła do klasyfikacji NACE DI 26 "produkcja produktów z pozostałych surowców niemetalicznych".

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego: "(...) Analiza tych uregulowań prowadzi do konstatacji, iż z przepisów tych wynika normatywna definicja procesów mineralogicznych, ujęta jako katalog zamknięty wymienionych tam procesów.

Podsekcja DI 26 nomenklatury NACE obejmuje produkcje wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych. Ten katalog zamknięty, co do zasady dotyczy procesów produkcyjnych, przykładowo można wskazać: produkcję szkła i wyrobów ze szkła (26.1) - grupowanie stanowiące przedmiot sporu, produkcję ceramiki szlachetnej (26.2), produkcję cegieł, dachówek i materiałów budowlanych, z wypalanej gliny (26.4), produkcję cementu, wapna i gipsu (26.5), czy produkcję masy betonowej (26.63)."

Odwołując się do podsekcji DI 26 Nomenklatury NACE, NSA stwierdził, że podsekcja ta zawiera zamknięty katalog czynności, który obejmuje przemiany fizykochemiczne oraz także przemiany fizyczne ujęte pod kodem DI 26.7 - "cięcie, formowanie i wykańczanie kamieni ozdobnych i budowlanych".

W ocenie NSA: "Kluczem do udzielenia odpowiedzi na nurtujące zagadnienie jest dokładna analiza poszczególnych procesów, o których mowa w katalogu zamkniętym DI 26 nomenklatury NACE. Jak wyżej zauważono podsekcja DI 26 Nomenklatury NACE obejmuje produkcje wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych. Ten katalog zamknięty, co do zasady dotyczy procesów produkcyjnych, w ramach, których zachodzą przemiany fizykochemiczne. Jest jednak jeden wyjątek pomieszczony pod kodem DI 26.7, na co słusznie zwróciła też uwagę skarżąca kasacyjnie Spółka, gdzie prawodawca ujął "cięcie, formowanie i wykańczanie kamieni ozdobnych i budowlanych".

Bazując, zatem na samym procesie cięcia kamieni szlachetnych lub budowalnych stwierdzić jednoznacznie należy, że w jego ramach nie zachodzi proces przemiany fizykochemicznej, tylko proces fizyczny. Nie sprawdza się, zatem główne założenie charakteryzujące procesy mineralogiczne, przyjęte w definicji tych procesów przez Ministra i Sąd I instancji, iż zachodzi w nich przemiana fizykochemiczna. Nie do przyjęcia jest, zatem teza, że w ramach procesów mineralogicznych zachodzą przemiany fizykochemiczne stanowiące wspólny mianownik dla tych procesów, w sytuacji, gdy jeden z tych procesów wymieniony wprost przez prawodawcę w podsekcji DI 26 nomenklatury NACE nie spełnia tego kryterium - przemiany fizykochemicznej.

Przyjąć, zatem należy, mając na względzie procesy mineralogiczne pomieszczone pod kodem DI 26.7 nomenklatury NACE, a mianowicie "cięcie, formowanie i wykańczanie kamieni ozdobnych i budowlanych", że w ramach procesów mineralogicznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 33 u.p.a., Mieszczą się nie tylko działania na minerałach, w ramach których dochodzi do przemian o charakterze fizykochemicznych, ale także czynności, w zakresie, których dochodzi tylko do zmian o charakterze fizycznym, takich jak: cięcie, kruszenie, rozdrabnianie, odseparowywanie, obrabianie, mieszanie, formowanie, trwałe łączenie czy wykańczanie."

W konsekwencji powyższego, w ocenie NSA, w ramach czynności wskazanych w podsekcji DI 26 NACE, a więc w ramach "kształtowania i obróbki szkła płaskiego", jak również "produkcji i przetwarzania innych rodzajów szkła, łącznie ze szkłem technicznym", tj. procesów mineralogicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy, mieszczą się takie działania jak: wycięcie z (...) płaskiej odpowiedniego rozmiaru, kształtu, szlifowanie i mycie.

Mając na uwadze związanie Organu powyższą oceną prawną Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z (...), sygn. akt (...) stwierdzić należy, że przy spełnieniu pozostałych ustawowych warunków, energia elektryczna, która będzie wykorzystywana przez Spółkę do czynności: przycinania, obłamywania, wycinania otworów, szlifowania, oraz mycia i odpylania tafli szkła, może korzystać ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego we wniosku pytania uznać zatem należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania uchylonej interpretacji.

Organ zastrzega, że przedmiotowa interpretacja odnosi się wyłącznie do objętego pytaniem etapu nr 2 (Cięcie szkła; wyrzynanie otworów w szkle) i nie rozstrzyga w zakresie pozostałych etapów i czynności opisanych we wniosku, dla których wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

§ 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl