IBPP4/443-981/10/KG - Prawo do odliczenia w całości kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w związku z realizacją projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków EFS.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-981/10/KG Prawo do odliczenia w całości kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w związku z realizacją projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków EFS.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2010 r. (data wpływu 8 lipca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w całości kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w całości kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. "...". Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie jest czynnym podatnikiem VAT. W związku z prowadzoną działalnością stale dokonuje sprzedaży opodatkowanej (m.in. z tytułu sprzedaży czasopism, usług marketingowych).

W dniu 26 listopada 2008 r. podatnik zawarł z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej umowę o dofinansowanie projektu: "..." realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Beneficjent z otrzymanych środków pomocowych zakupił szereg towarów i usług, jak: usługi związane z zarządzaniem projektem, wyposażenie biura, sprzęt audiowizualny, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, materiały biurowe, najem lokalu, druk materiałów promocyjnych i reklamowych, obsługa księgowa itp.

Stowarzyszenie w myśl zawartej umowy z instytucją wdrażającą realizując przedmiotowy projekt może odzyskać we własnym zakresie podatek VAT (podatek VAT nie jest wydatkiem kwalifikowanym). W rozliczeniu podatku VAT za IV kwartał 2009 r. (deklaracja VAT-7K) Stowarzyszenie odliczyło całość naliczonego podatku VAT z tytułu zakupionych towarów i usług, tj. kwotę 27 516 zł.

Podatnik zgodnie z umową realizuje zaplanowane zadania określone w poszczególnych etapach projektu. Działania te dotyczą w szczególności: zarządzania projektem, promocji projektu (w tym: założenie i prowadzenie specjalnej strony internetowej), organizacji spotkań i konsultacji społecznych, a także organizacja konferencji i prelekcji, przy czym wszystkie te czynności świadczone są bez pobierania należności.

Docelowym efektem programu ma być opracowanie i druk publikacji końcowej. Publikacja końcowa w formie książkowej zgodnie z zamierzeniem podatnika ma być odpłatnie rozprowadzana po zakończeniu projektu. Zgodnie z zamierzeniem podatnika, wszystkie towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu mają związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych w postaci sprzedaży publikacji książkowej.

Przedmiotem publikacji będą informacje i dane pozyskane w trakcie spotkań, czy konsultacji. Przykładowo, podczas organizowanych konferencji i prelekcji o charakterze informacyjnym uczestnicy wypełniają ankiety badające zarówno ich wiedzę (z określonej dziedziny), jak i opinie na temat całokształtu prowadzonych w ramach projektu działań. Zgodnie z planem - analiza powyższych ankiet zostanie uwzględniona w toku realizacji projektu, a także zostanie przedstawiona w treści publikacji. Dodatkowo, z każdego eventu (spotkania) organizowanego nieodpłatnie sporządzane jest sprawozdanie, zawierające w szczególności najistotniejsze kwestie, których omówienie również będzie miało wyraz w publikacji.

Jednocześnie wszystkie towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu nie mają związku z wykonywaniem czynności zwolnionych z podatku VAT.

Realizacja przedmiotowego projektu nie jest bezpośrednio związana z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, jednakże postanowienia umowy o dofinansowanie projektu nie wyłączają możliwości uzyskiwania przychodów w związku z realizacją projektu. Działalność gospodarcza w postaci sprzedaży publikacji opracowanej w ramach projektu będzie planowo prowadzona po zakończeniu realizacji projektu. Gdyby zaistniała sytuacja, że publikacja będzie rozprowadzana nieodpłatnie - każdorazowo wystawiona będzie wewnętrzna faktura VAT i zostanie odprowadzony podatek.

Celem ("wyrobem finalnym") projektu będzie opracowanie i publikacja w formie książkowej pozyskanych w czasie realizacji projektu materiałów. Sprzedaż takiego specjalistycznego wydawnictwa będzie opodatkowana podatkiem VAT. Ponadto Stowarzyszenie przewiduje zamieszczenie w wydawnictwie na specjalnych stronach odpłatnych reklam (firm i jednostek z tut. regionu), które to usługi również będą opodatkowane podatkiem VAT.

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu nieodpłatnie (w szczególności: założenie i prowadzenie strony internetowej, organizacja spotkań, konsultacji społecznych, konferencji i prelekcji), docelowo służyć będą przygotowaniu i wydaniu publikacji książkowej, której sprzedaż będzie opodatkowana. Przedmiotem publikacji będą w szczególności informacje i dane pozyskane w trakcie spotkań, konsultacji itp. Ponadto w publikacji znajdzie się omówienie problemów i kwestii zgłaszanych przez uczestników paneli dyskusyjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy w zaistniałej sytuacji przysługuje prawo do odliczania w całości kwot podatku naliczonego z tytułu nabytych towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostateczna wersja przedstawiona w piśmie z dnia 13 sierpnia 2010 r.), przysługuje mu prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w zakupionych towarach i usługach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zawarł umowę o dofinansowanie projektu pn. "..." realizowanego w ramach Programu operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Beneficjent z otrzymanych środków pomocowych zakupił szereg towarów i usług, jak: usługi związane z zarządzaniem projektem, wyposażenie biura, sprzęt audiowizualny, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, materiały biurowe, najem lokalu, druk materiałów promocyjnych i reklamowych, obsługa księgowa itp.

Wnioskodawca zgodnie z umową realizuje zaplanowane zadania określone w poszczególnych etapach projektu. Działania te dotyczą w szczególności: zarządzania projektem, promocji projektu (w tym: założenie i prowadzenie specjalnej strony internetowej), organizacji spotkań i konsultacji społecznych, a także organizacja konferencji i prelekcji, przy czym wszystkie te czynności świadczone są bez pobierania należności.

Celem ("wyrobem finalnym") projektu będzie opracowanie i publikacja w formie książkowej pozyskanych w czasie realizacji projektu materiałów. Sprzedaż takiego specjalistycznego wydawnictwa będzie opodatkowana podatkiem VAT. Ponadto Stowarzyszenie przewiduje zamieszczenie w wydawnictwie na specjalnych stronach odpłatnych reklam (firm i jednostek z tut. regionu), które to usługi również będą opodatkowane podatkiem VAT.

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu nieodpłatnie (w szczególności: założenie i prowadzenie strony internetowej, organizacja spotkań, konsultacji społecznych, konferencji i prelekcji), docelowo służyć będą przygotowaniu i wydaniu publikacji książkowej, której sprzedaż będzie opodatkowana. Przedmiotem publikacji będą w szczególności informacje i dane pozyskane w trakcie spotkań, konsultacji itp. Ponadto w publikacji znajdzie się omówienie problemów i kwestii zgłaszanych przez uczestników paneli dyskusyjnych.

Z treści przywołanej na wstępie regulacji jednoznacznie wynika zatem, że prawodawca uzależnia prawo do odliczenia podatku naliczonego od wykorzystywania towarów lub usług do wykonywania czynności opodatkowanych. Katalog czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług zawiera art. 5 ust. 1 ustawy (są nimi m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju). Z założenia, to do wykonania tych czynności w klasycznym modelu realizacji prawa do odliczenia mają być wykorzystywane towary i usługi. Nie sposób także pominąć tych działań podatnika, które choć neutralne z punktu widzenia podatku od towarów i usług, jako niepodlegające podatkowi VAT lub od niego zwolnione, podejmowane są również w celu dokonania sprzedaży opodatkowanej. Na tle przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, związek pomiędzy podatkiem naliczonym a czynnościami opodatkowanymi nie ma charakteru absolutnego w tym znaczeniu, że nie zawsze możliwym jest wskazanie na ścisłe powiązanie danego podatku naliczonego z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. W omawianym przypadku, pomimo występujących trudności we wskazaniu tego związku bezpośredniego pomiędzy podatkiem naliczonym a konkretnymi czynnościami opodatkowanymi, niewątpliwym jest iż są one ukierunkowane na dokonanie takich właśnie czynności.

Biorąc pod uwagę zaistniały stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów, stwierdzić należy, iż czynności opodatkowane oraz niepodlegające opodatkowaniu, po wykazaniu ich związku z ogólną działalnością opodatkowaną podatnika, skutkuje prawem podatnika do odliczenia podatku naliczonego od tej czynności.

W świetle powyższego, wszystkie czynności świadczone przez Wnioskodawcę w ramach realizacji ww. projektu, również czynności świadczone bez pobierania należności, służą głównemu celowi projektu jakim jest wydanie publikacji książkowej rozprowadzanej odpłatnie.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi, tj. związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. Skoro bowiem Wnioskodawca nabywa towary i usługi, które wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej - Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, wykazany w fakturach VAT dokumentujących dokonane zakupy.

Reasumując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. "...", które będą wykorzystane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl