IBPP4/443-882/09/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-882/09/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2009 r. (data wpływu 30 lipca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 sierpnia 2009 r. (data wpływu 4 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części w związku z realizacją projektu E. - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części w związku z realizacją projektu E. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 sierpnia (data wpływu 4 września 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP4/443-882/09/AZ z dnia 19 sierpnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym podstawowym przedmiotem działalności Uczelni jest kształcenie i wychowywanie studentów, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych, kształcenie i promowanie kadr naukowych, upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy, działania na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Podstawowa działalność Wnioskodawcy zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest zwolniona z podatku VAT (symbol PKWiU ex 80 - poz. 7, załącznik Nr 4 do ustawy - wykaz usług zwolnionych od podatku VAT).

Jedynie w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje i nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, które można byłoby każdej z tych czynności przyporządkować Wnioskodawca stosuje odliczenie proporcjonalne. Wskaźnik proporcji w roku 2009 wynosi 19 %.

Politechnika jest wnioskodawcą projektu o nazwie E. - budowa energooszczędnego, inteligentnego budynku dydaktyczno - laboratoryjnego zasilanego z odnawialnych źródeł energii. Przedmiotem projektu E. jest budowa energooszczędnego, inteligentnego budynku dydaktyczno - laboratoryjnego zasilanego z odnawialnych źródeł energii docelowo na potrzeby wydzielonego ze struktur Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska samodzielnego Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki (...). Projekt znajduje się na liście rankingowej do dofinansowania w ramach PO IG (II etap, status: podstawowy)

Budynek zostanie usytuowany w ciągu istniejących obiektów dydaktyczno - laboratoryjnych, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska i połączony z nim łącznikiem. Architektonicznie będzie stanowił uzupełnienie istniejących obiektów, a jednocześnie atrakcyjną formą wizualną złamie monotonię obecnej zabudowy. Projekt nie wymaga nabywania gruntu - inwestycja będzie realizowana na rezerwach terenów własnych Politechniki.

Przedmiotowy zakres projektu:

I.

Przygotowanie i zarządzanie projektem E. (studium wykonalności, analiza kosztów i korzyści, koszty wynagrodzeń, biuro projektu, media, promocja itp.).

II.

Przygotowanie i ogłoszenie procedur przetargowych na opracowanie projektu wykonawczego (usługa); budowę obiektu (roboty budowlane); dostawę i montaż aparatury i oprogramowania dla 4 - ech laboratoriów (dostawy).

III.

Zakup usługi projektowej: opracowanie projektu wykonawczego dla budowy obiektu dydaktyczno - laboratoryjnego wraz z kosztorysem inwestorskim, przedmiarami robót oraz specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót.

IV.

Zakup robót budowlanych: budowa obiektu dydaktyczno - laboratoryjnego; roboty wykończeniowe wewnętrzne i zewnętrzne; roboty instalacyjne (w tym instalacja okablowania strukturalnego - komputerowa (w tym sieć Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów, USOS), telefoniczna, instalacja KD i telewizji przemysłowej, instalacja SAP - oddymiania, instalacja BMS, instalacja dostępu do pomieszczeń oraz związane z wykorzystaniem energii odnawialnych: solarna; pomp ciepła gruntowego; pomp ciepła wewnętrznego; zagospodarowania wód gruntowych, fotowoltaiczna.

V.

akup i montaż wyposażenia: zabudowy stałe, meble, stanowiska komputerowe wraz z programowaniem (w tym system USOS), sprzęt audiowizualny itp.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 31 sierpnia 2009 r. wyjaśniono, iż powstały w wyniku realizacji projektu budynek będzie wykorzystywany wyłącznie do świadczenia usług edukacyjnych (odpłatne studia niestacjonarne), które korzystają ze zwolnienia od podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z realizacją projektu E. przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w całości lub w części, czy powyższe prawo nie przysługuje.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że zarówno w trakcie, jak również po zakończeniu projektu nie będzie prowadzona działalność opodatkowana, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od zakupów towarów i usług w ramach projektu E. (VAT - koszt kwalifikowany).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się z podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 załącznika wymienione zostały usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 80.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest kształcenie i wychowywanie studentów, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych, kształcenie i promowanie kadr naukowych, upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy, działania na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Podstawowa działalność Wnioskodawcy zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest zwolniona z podatku VAT (symbol PKWiU ex 80 - poz. 7, załącznik Nr 4 do ustawy - wykaz usług zwolnionych od podatku VAT).

Jedynie w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje i nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, które można byłoby każdej z tych czynności przyporządkować Wnioskodawca stosuje odliczenie proporcjonalne. Wskaźnik proporcji w roku 2009 wynosi 19%.

Uczelnia jest wnioskodawcą projektu o nazwie E. - budowa energooszczędnego, inteligentnego budynku dydaktyczno - laboratoryjnego zasilanego z odnawialnych źródeł energii. Przedmiotem projektu E. jest budowa energooszczędnego, inteligentnego budynku dydaktyczno - laboratoryjnego zasilanego z odnawialnych źródeł energii docelowo na potrzeby wydzielonego ze struktur Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska samodzielnego Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 31 sierpnia 2009 r. wyjaśniono, iż powstały w wyniku realizacji projektu budynek będzie wykorzystywany wyłącznie do świadczenia usług edukacyjnych (odpłatne studia niestacjonarne), które korzystają ze zwolnienia od podatku.

Jak wskazano powyżej prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje wyłącznie w zakresie w jakim zakupy związane są z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym w przypadkach gdy podatnik wykonuje czynności uprawniające do odliczenia VAT i nieuprawniające do tego odliczenia, jest on zobowiązany do określenia wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

W takiej sytuacji zastosowanie znajduje przepis art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, który stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1. podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Należy podkreślić, iż zastosowanie proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT dla określenia kwoty podatku naliczonego do odliczenia możliwe jest tylko w przypadku, gdy Wnioskodawca nie ma możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca ma możliwość wyodrębnienia ww. kwot bowiem wskazał, iż powstały w wyniku realizacji projektu budynek będzie wykorzystywany wyłącznie do świadczenia usług korzystających ze zwolnienia od podatku. Oznacza to, iż wszystkie zakupy związane z przedmiotową inwestycją nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi. W odniesieniu do zakupów związanych wyłącznie z czynnościami zwolnionymi nie będzie więc miała zastosowania proporcja, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

Zatem podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy w ramach realizacji projektu E. nie będzie związany z czynnościami opodatkowanymi, tym samym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tych faktur.

Podsumowując, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Należy zauważyć, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Pojęcie to należy rozumieć zgodnie z przepisami regulującymi zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu przez Wnioskodawcę kwalifikacji, czy podatek VAT od zakupów objętych dofinansowywanym ze środków unijnych w związku z realizacją projektu, będącego przedmiotem niniejszego wniosku może być zaliczony do kosztów kwalifikowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl