IBPP4/443-615/13/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-615/13/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z 29 listopada 2013 r. (data wpływu 4 grudnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z 3 grudnia 2013 r. (data wpływu 5 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wydzielonej części Spółki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wyłączenia z opodatkowania operacji podziału Spółki przez wydzielenie oraz obowiązku dokonania korekty odliczonego podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wydzielonej części Spółki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wyłączenia z opodatkowania operacji podziału Spółki przez wydzielenie oraz obowiązku dokonania korekty odliczonego podatku VAT.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 3 grudnia 2013 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

"X" S.A. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów alkoholowych. Działalność ta jest prowadzona w oparciu o majątek stanowiący własność Wnioskodawcy. Ponadto Wnioskodawca jest również właścicielem nieruchomości w W., która jest wynajmowana osobom trzecim na cele turystyczne. W celu ograniczenia ryzyka związanego z prowadzoną działalnością, Wnioskodawca planuje przeniesienie działalności związanej z zarządzeniem i wynajmowaniem majątku do odrębnej spółki, natomiast w Spółce miałaby pozostać działalność operacyjna (tekst jedn.: produkcja i handel).

W tym celu, Zgromadzenie Wspólników Spółki w dniu 18 czerwca 2013 r. podjęło uchwałę o utworzeniu oddziału. Z dniem 18 lipca 2013 r. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w... został zarejestrowany oddział samodzielnie sporządzający bilans, tj. "X" S.A. Oddział w J. (dalej: Oddział). Oddziałowi zostanie również nadany odrębny numer REGON. Na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników Wnioskodawcy z dnia 17 października 2013 r., do Oddziału zostały przypisane następujące składniki majątkowe:

a.

nieruchomości:

* nieruchomość gruntowa położona w J., zabudowana budynkami o funkcji produkcyjno-magazynowej z częścią biurową (hala produkcyjna i biuro handlowe), o powierzchni ha, składająca się z działek o nr...,...,...,...,...,...,..., objęta księgą wieczystą o nr... prowadzoną przez Sąd Rejonowy w...;

* udział (1/2) w prawie własności nieruchomości gruntowej położonej w J., zabudowanej budynkami o funkcji produkcyjno-magazynowej z częścią biurową (hala produkcyjna i biuro handlowe), o powierzchni... ha, składająca się z działki o nr..., objętym księgą wieczystą o nr..., prowadzoną przez Sąd Rejonowy w...;

b.

aktywa związane z budynkami produkcyjno-magazynowymi, stanowiące związane z nimi budowle bądź ich wyposażenie, m.in.:

* maszyna rozlewnicza, sprężarka gazowa, filtr workowy do ręcznej nalewki, głowica zakręcająca do maszyn, stacja odwróconej osmozy, stacja odżelaziania wody,

* maszyny do etykietowania butelek, płuczki butelek, osprzęt do butelek, zgrzewarka kapturów termokurczliwych,

* zbiorniki, kontenery, kadzie, beczki, kuwety,

* maszyny do destylacji,

* regały paletowe, stojaki pod beczki ze stali nierdzewnej i ze stali kwasoodpornej;

c.

autorskie prawa majątkowe do wzorów określonych etykiet, stanowiące wartości niematerialne i prawne;

d.

majątek związany z pensjonatem w W.:

* nieruchomość gruntowa położona w W., niezabudowana, o powierzchni...ha, składająca się z działek o nr... i..., objęta księgą wieczystą o nr... prowadzoną przez Sąd Rejonowy w...;

* nieruchomość gruntowa położona w W., zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, o powierzchni... ha, składająca się z działki o nr..., objęta księgą wieczystą o nr... prowadzoną przez Sąd Rejonowy w...;

* wyposażenie budynku mieszkalnego jednorodzinnego (sprzęt AGD, meble, system alarmowy).

Do Oddziału zostali również przyporządkowani pracownicy niezbędni dla jego funkcjonowania, w tym Księgowa odpowiedzialna za prowadzenie rozliczeń Oddziału oraz Kierownik Oddziału. Księgowa jest osobą zatrudnioną w Spółce X na podstawie umowy o pracę, która na mocy podpisanego aneksu przewiduje świadczenie pracy również na rzecz Oddziału. Na czele Oddziału stoi Kierownik, który również na mocy podpisanego aneksu świadczy pracę na rzecz Oddziału. Do obowiązków kierownika należą:

* sprawowanie nadzoru nad nieruchomościami i ruchomościami przypisanymi do Oddziału, w szczególności poprzez zapewnienie utrzymania ich w stanie niepogorszonym, zapewnienie bieżącej konserwacji budynków, instalacji i maszyn, utrzymania czystości w budynkach i zapewnienie ochrony;

* wyszukiwanie ofert na wynajem nieruchomości w W.,

* prowadzenie negocjacji w zakresie umów na usługi i dostawy świadczone przez podmioty zewnętrzne w związku z obsługą nieruchomości i ruchomości przypisanych do Oddziału, a także opiniowanie tych umów,

* kontrola pod względem formalnym, rachunkowym i merytorycznym faktur zewnętrznych dotyczących działalności Oddziału,

* kontrola w zakresie podatku od nieruchomości.

Pracownicy Ci zostali skierowani do wykonywania obowiązków służbowych na rzecz Oddziału z dniem 1 listopada 2013 r. poprzez odpowiednią zmianę treści umów o pracę w drodze podpisania aneksów do tych umów.

Działalność Oddziału obejmuje zarządzanie majątkiem, który został do niego przypisany. Odział odpowiada za zarządzanie, utrzymanie i wynajem tego majątku. W związku z przyporządkowaniem do Oddziału majątku produkcyjnego, Wnioskodawca dzierżawi od Oddziału budynki produkcyjno-magazynowe, jak i powierzchnię biurową w celu prowadzenia działalności operacyjnej, za co uiszcza czynsz dzierżawny na rzecz Oddziału na podstawie wystawionej faktury wewnętrznej. Czynsz ten został ustalony w wysokości 25.000 zł netto miesięcznie na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki z dnia 17 października 2013 r. Należności są regulowane z rachunku Spółki na wyodrębniony rachunek bankowy Oddziału. Ponadto Oddział prowadzi działalność związaną z wynajmem pensjonatu w W. Pensjonat ten, składający się z budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z działką, jest odpłatnie wynajmowany osobom zainteresowanym.

Jako jednostka samodzielnie sporządzająca bilans, przychody i koszty przypisane do Oddziału są księgowane na wyodrębnionych kontach w ramach ksiąg rachunkowych Spółki. Do Oddziału przyporządkowane zostały koszty związane z jego funkcjonowaniem, takie jak:

* koszty utrzymania nieruchomości, takie jak koszty dozoru i ochrony, koszty mediów,

* koszty utrzymania ruchomości, takie jak koszty bieżących napraw i konserwacji,

* koszty amortyzacji budynków, maszyn stanowiących środki trwałe,

* podatek od nieruchomości,

* wynagrodzenia pracowników.

Natomiast do przychodów Oddziału należy czynsz uiszczany przez gości wynajmujących pensjonat w W. oraz czynsz dzierżawny uiszczany przez Spółkę w związku z korzystaniem z majątku produkcyjnego. Wobec powyższego Wnioskodawca jest w stanie w sposób jednoznaczny, bez dokonywania jakichkolwiek przeksięgowań, przyporządkować poszczególne przychody i koszty oraz należności i zobowiązania do Oddziału (do działalności w zakresie zarządu majątkiem i jego dzierżawy) bądź do działalności Spółkę w zakresie produkcji i sprzedaży.

Płatności i należności związane z funkcjonowaniem Oddziału są regulowane na odrębny rachunek bankowy, który został dla niego utworzony.

Wnioskodawca planuje wydzielić działalność w zakresie zarządzania i wynajmowania majątku, która została obecnie przypisana do Oddziału, do istniejącej spółki powiązanej, tj. Spółki "X" YZ Sp. z o.o. w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych (ustawa z 15 września 2000 r., Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: k.s.h.), tj. w drodze podziału przez wydzielenie. W wyniku tak przeprowadzonej operacji Wnioskodawca przeniesie na rzecz Spółki "X" YZ Sp. z o.o zespół składników majątkowych i niemajątkowych (aktywów i pasywów) służących do prowadzenia samodzielnej działalności w zakresie zarządzania i oddawania w dzierżawę majątku, które są obecnie przypisane do Oddziału. Wraz z przejętym majątkiem Spółki "X" YZ Sp. z o.o przejmie również wszystkie wierzytelności i zobowiązania z nim związane. W szczególności Spółki "X" YZ Sp. z o.o stanie się stroną zawartych umów najmu, dostawy mediów, umów dotyczących ochrony, bieżącej konserwacji i utrzymania obiektów dotychczas przypisanych do Oddziału. Spółki "X" YZ Sp. z o.o przejmie również pracowników przyporządkowanych do Oddziału (w szczególności Kierownika Oddziału) w ten sposób, że nawiąże z nimi stosunek pracy. W związku z tym, że pracownicy ci wykonują również pracę na rzecz Wnioskodawcy niezwiązaną z Oddziałem (w szczególności Księgowa), pozostaną oni równocześnie w stosunku pracy z Wnioskodawcą. Pozostawanie ww. pracowników w dwóch równoczesnych stosunkach pracy jest możliwe, bowiem na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki z dnia 17 października 2013 r. wyrażona została zgoda na podjęcie m.in. przez tych pracowników pracy w spółkach konkurencyjnych.

Spółki "X" YZ Sp. z o.o przejmie wszystkie zadania realizowane przez Oddział, w szczególności zarządzanie i utrzymanie nieruchomości, obsługę wynajmu nieruchomości (w tym wynajem budynku produkcyjnego i powierzchni biurowej na rzecz Wnioskodawcy), współpraca z dostawcami mediów i innych usług dotyczących obsługi nieruchomości, prowadzenie remontów i modernizacji.

Po wydzieleniu, Wnioskodawca będzie kontynuował działalność operacyjną w zakresie produkcji i sprzedaży napojów alkoholowych. W Spółce pozostaną pracownicy produkcyjni oraz handlowi, posiadający odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie w zakresie produkcji wyrobów alkoholowych oraz w zakresie sprzedaży. Wnioskodawca pozostanie stroną wszystkich zezwoleń i koncesji niezbędnych dla prowadzenia produkcji i sprzedaży wyrobów alkoholowych, w tym m.in. koncesji na produkcję i handel alkoholem i zezwolenia na prowadzenia składu podatkowego. W Spółce pozostaną wszystkie umowy z kontrahentami oraz baza klientów, a także należności i zobowiązania związane z działalnością produkcyjną i handlową. W Spółce pozostanie również majątek związany z działalnością handlową, tj.:

* serwery, komputery, laptopy, monitory, drukarki, kserokopiarki, projektory, licencje na oprogramowania komputerowe,

* samochody, wózki paletowe, wózki widłowe, regały i szafki ekspozycyjne, waga platformowa, waga elektroniczna,

* kasy fiskalne,

* meble biurowe i wyposażenie biura.

Majątek produkcyjny ma być natomiast wynajmowany od Spółki "X" YZ Sp. z o.o na podstawie umowy dzierżawy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy majątek będący przedmiotem wydzielenia do Spółki "X" YZ Sp. z o.o stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

2. Czy dokonanie podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. poprzez wydzielenie do Spółki "X" YZ Sp. z o.o majątku należącego do Oddziału będzie stanowiło transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, a w konsekwencji przepisy ustawy o VAT nie będą miały do tej transakcji zastosowania.

3. Czy w związku z dokonaniem podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. poprzez wydzielenie do Spółki "X" YZ Sp. z o.o majątku należącego do Oddziału, Wnioskodawca będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego związanego z wydzielanym majątkiem zgodnie z art. 91 ust. 1-8, czy też zgodnie z art. 91 ust. 9 korekta będzie dokonywana przez Spółki "X" YZ Sp. z o.o.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zatem w świetle powyższej definicji o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić, gdy spełnione są następujące przesłanki:

a.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

b.

jest on wyodrębniony organizacyjnie i finansowo,

c.

jest on przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,

d.

mógłby on stanowić niezależne przedsiębiorstwo.

Zdaniem Spółki, w analizowanej sytuacji, spełnione są wszystkie powyżej wymienione przesłanki do uznania oddziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W praktyce wskazuje się, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowi masa majątkowa odznaczająca się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, które w przyszłości mogą służyć do prowadzenia odrębnego zakładu, lecz zorganizowany, autonomiczny zespół tych składników. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza.

Zdaniem Spółki powyższe przesłanki spełnione są zarówno w odniesieniu na majątku wydzielanego do yz, jak i majątku pozostającego w Spółce. Poniżej Spółka szczegółowo przedstawia charakterystykę tych majątków oraz argumenty wskazujące na zasadność uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa.

* Majątek wydzielany do Spółki "X" YZ Sp. z o.o

Zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania

Przedmiotem wydzielenia ma być zespół składników materialnych i niematerialnych skoncentrowanych w Oddziale. Do składników materialnych należą m.in. nieruchomości, budynki i budowle, maszyny produkcyjne i sprzęt. Ponadto, w skład wydzielanego majątku wejdą również autorskie prawa majątkowe do wzorów określonych etykiet, stanowiące wartości niematerialne i prawne. Wraz z tymi składnikami majątku na Spółki "X" YZ Sp. z o.o zostaną przeniesione umowy i zobowiązania Oddziału związane z jego funkcjonowaniem i prowadzeniem działalności w zakresie zarządzania majątkiem, wynikające m.in. z zawartych umów ochrony, dostaw mediów, wywozu nieczystości i odprowadzania ścieków. Ponadto Spółki "X" YZ Sp. z o.o zawrze umowy o pracę z pracownikami przyporządkowanymi do Oddziału, którzy będą kontynuować pracę związaną z jego funkcjonowaniem. Przedmiotem wydzielenia będzie zatem zespół składników wraz ze zobowiązaniami, które umożliwią Spółki "X" YZ Sp. z o.o prowadzenie działalności w zakresie kompleksowego zarządzania majątkiem.

W analizowanej sytuacji nie budzi zatem wątpliwości fakt, że w skład majątku wydzielanego do Spółki "X" YZ Sp. z o.o wejdzie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe

Oddział, który ma być przedmiotem wydzielenia do Spółki "X" YZ Sp. z o.o, jest jednostką samodzielnie sporządzającą bilans, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, do którego należą aktywa i pasywa majątku Wnioskodawcy wskazane powyżej. Przychody i koszty związane z funkcjonowaniem Oddziału są księgowane na wyodrębnionych kontach w ramach ksiąg rachunkowych Spółki. Oddział wyłącznie dysponuje majątkiem do niego przypisanym. Wnioskodawca jest w stanie jednoznacznie przyporządkować do Oddziału wszystkie przychody i koszty, a także należności i zobowiązania związane z jego funkcjonowaniem. Regulowanie tych należności i zobowiązań ma miejsce za pośrednictwem odrębnego konta bankowego utworzonego dla Oddziału.

Powyższe spełnia przesłanki finansowego wyodrębnienia tego majątku. Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie potwierdza utrwalony pogląd prezentowany przez organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych. Przykładowo w interpretacji z dnia 18 lutego 2013 r. o nr IPTPB3/423-421/12-2/IR Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że:"Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa". Analogiczne stanowisko zaprezentował także m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 22 listopada 2012 r. o nr ITPB3/423-501/12/DK, w której stwierdził, że: "Wyodrębnienie finansowe nie oznacza co prawda pełnej, całkowitej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa".

W ocenie Wnioskodawcy wydzielany majątek jest również wyodrębniony organizacyjnie. Celem planowanego wydzielenia jest rozdzielenie funkcji związanych ze sprawowaniem zarządu nad majątkiem do funkcji operacyjnych w zakresie produkcji i handlu. W strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy, Oddział pełni rolę niezależnej jednostki przeznaczonej do realizacji określonych zadań gospodarczych (zarządzania majątkiem).

O organizacyjnym wyodrębnieniu wydzielanego zespołu składników majątkowych świadczą następujące przesłanki:

* zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym (postanowienie z 18 lipca 2013 r., sygn....),

* Dla Oddziału zostanie nadany odrębny numer REGON,

* Oddział stanowi jednostkę samodzielnie sporządzającą bilans, co w konsekwencji daje możliwość jednoznacznego przyporządkowania kosztów i przychodów generowanych przez wydzielone składniki majątkowe,

* do Oddziału zostali przyporządkowani pracownicy czuwający nad prawidłowym funkcjonowaniem Oddziału, w tym księgowa odpowiedzialna za prowadzenie ewidencji księgowej Oddziału,

* na czele Oddziału stoi powołany do pełnienia tej funkcji Kierownik Oddziału, którego obowiązkiem jest m.in.:

* sprawowanie nadzoru nad nieruchomościami i ruchomościami przypisanymi do Oddziału, w szczególności poprzez zapewnienie utrzymania ich w stanie niepogorszonym, zapewnienie bieżącej konserwacji budynków, instalacji i maszyn, utrzymania czystości w budynkach i zapewnienie ochrony;

* wyszukiwanie ofert na wynajem nieruchomości w W.,

* prowadzenie negocjacji w zakresie umów na usługi i dostawy świadczone przez podmioty zewnętrzne w związku z obsługą nieruchomości i ruchomości przypisanych do Oddziału, a także opiniowanie tych umów,

* kontrola pod względem formalnym, rachunkowym i merytorycznym faktur zewnętrznych dotyczących działalności Oddziału,

* kontrola w zakresie podatku od nieruchomości.

* Oddział posiada własny rachunek bankowy, za pomocą którego reguluje swoje zobowiązania oraz na który wpływają przychody związane z funkcjonowaniem Oddziału.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza utrwalony pogląd prezentowany przez organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych. Przykładowo w przywołanej wyżej interpretacji z dnia 18 lutego 2013 r. o nr IPTPB3/423-421/12-2/IR Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że "O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze". Stanowisko to potwierdził także m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Lodzi w interpretacji z dnia 18 września 2013 r. o nr IPTPP1/443-588/13-2/MW. Wobec powyższego należy stwierdzić, że przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego została spełniona.

Przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych

Wydzielony majątek już w chwili obecnej jest przeznaczony do prowadzenia niezależnej działalności związanej z zarządem i dzierżawą majątku. W Oddziale zostały skoncentrowane składniki majątkowe umożliwiające prowadzenie tego rodzaju działalności, włączając w to pracowników, którzy posiadają ku temu odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Należy stwierdzić, że aktywa i zasoby będące przedmiotem wydzielenia stanowią kompleksową i zorganizowaną całość, która łącznie umożliwia prowadzenie działalności w zakresie zarządu i wynajmowania majątku. Dotyczy to zarówno kompleksu produkcyjno-biurowego w J., na który składają się nieruchomości, budynki oraz budowle i urządzenia stanowiące ich wyposażenie, jak i pensjonatu w W., w pełni wyposażonego w odpowiednie przedmioty i urządzenia służące celom mieszkalnym bądź kwaterunkowym potencjalnego najemcy.

Dla Oddziału został również otwarty odrębny rachunek bankowy, z którego realizowane są płatności z tytułu wydatków przyporządkowanych do Oddziału, w szczególności opłat za ochronę oraz media dotyczące nieruchomości skoncentrowanych w Oddziale. Docelowo, działalność związana z wynajmem nieruchomości i majątku produkcyjno-biurowego oraz inwestycjami związanymi z tym majątkiem prowadzona obecnie przez Oddział ma być skoncentrowana w spółce Spółki "X" YZ Sp. z o.o.

Jak wskazano powyżej, Oddział już obecnie "wydzierżawia" majątek do Wnioskodawcy, jak również zajmuje się wynajmem nieruchomości w W. Po wydzieleniu, yz będzie kontynuować działalność Oddziału związaną z zarządzaniem majątkiem. Przejęte składniki majątkowe oraz pracownicy, umożliwią Spółki "X" YZ Sp. z o.o samodzielnie i niezależne funkcjonowanie na rynku i prowadzenie działalności gospodarczej.

Możliwość stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze

Wszystkie przedstawione powyżej argumenty wskazują zdaniem Wnioskodawcy, że wydzielany majątek ma możliwość stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze. Wymienione składniki materialne i niematerialne wykazują wyodrębnienie pod względem finansowym i organizacyjnym oraz są przeznaczone do realizacji wyodrębnionego rodzaju działalności gospodarczej w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Już w chwili obecnej całość działalności zarządzania majątkiem została skoncentrowana w Oddziale, który zajmuje się wszystkimi aspektami tej działalności. Oddział dzierżawi ten majątek na rzecz Wnioskodawcy w celu prowadzenia produkcji przez Wnioskodawcę, a także zajmuje się wynajmem pensjonatu w W. Wydzielenie majątku Oddziału do innej osoby prawnej będzie jedynie formalnym potwierdzeniem istniejącego już obecnie podziału na działalność w zakresie zarządzania i wynajmu majątku, prowadzoną w ramach Oddziału oraz działalność produkcyjną i handlową prowadzoną przez Wnioskodawcę. W konsekwencji Oddział, który ma być przedmiotem wydzielenia może stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizującej określone zadania gospodarcze.

Ponadto zdaniem Spółki, dokonanie podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 K.SH poprzez wydzielenie do Spółki "X" YZ Sp. z o.o majątku należącego do Oddziału będzie stanowiło transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jak już wyżej wykazano w uzasadnieniu stanowiska w zakresie poprzedniego pytania, majątek Oddziału, który ma być przedmiotem wydzielenia do Spółki "X" YZ Sp. z o.o spełnia wszelkie przesłanki do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji, zgodnie z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisy tej ustawy nie powinny mieć zastosowania do transakcji zbycia tego majątku, w tym do czynności podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z dokonaniem podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. poprzez wydzielenie do Spółki "X" YZ Sp. z o.o majątku należącego do Oddziału, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego związanego z wydzielanym majątkiem zgodnie z art. 91 ust. 1-8, natomiast w myśl art. 91 ust. 9 korekta będzie dokonywana przez yz.

Jak wykazano wyżej, w ocenie Wnioskodawcy zespół składników majątkowych mających być przedmiotem wydzielenia stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Stosownie natomiast do art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W konsekwencji art. 91 ust. 9 ustawy o VAT powinien znaleźć w opisywanej sytuacji zastosowanie, co oznacza w praktyce, że Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego związanego z wydzielanym majątkiem. Do korekty tej będzie zobowiązany Spółki "X" YZ Sp. z o.o jako nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska prawnego Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług. Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl