IBPP4/443-559/09/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-559/09/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 26 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa odliczenia całości lub części podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia towarów i usług w celu realizacji projektu "Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa odliczenia całości lub części podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia towarów i usług w celu realizacji projektu "Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Szpital zamierza stworzyć "Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu". W ramach projektowanej inwestycji przewiduje się przygotowanie infrastruktury technicznej spełniającej standardy obowiązujące w krajach Unii Europejskiej oraz wymogi o ratownictwie medycznym. Projekt ma charakter inwestycyjny. Budżet projektu obejmuje wybudowanie 4-kondygnacyjnego obiektu o powierzchni zabudowy ok. 1300 m 2 i kubaturze ok. 20 000 m 3.

Obiekt obejmować będzie następujące części: Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z niezbędnym zapleczem diagnostyczno-laboratoryjnym oraz komorą hiperbaryczną, 2 sale operacyjne oraz pomieszczenia dla prowadzenia opieki pooperacyjnej i intensywnej terapii, oddział kliniczny Kliniki Chirurgii Urazów Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej na ok. 35 łóżek, oraz 35-łóżkowy oddział szpitalny, lądowisko dla helikoptera, podjazd dla karetek oraz pomieszczenia administracyjno-socjalne dla personelu. Ponadto w ramach projektu przewiduje się zakup wysokospecjalistycznej aparatury medycznej oraz urządzeń medycznych dla wyposażenia obiektu w tym szczególnie Bloków Operacyjnych i sal Intensywnej Opieki Pooperacyjnej oraz pomieszczeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Po zakończeniu realizacji inwestycji stworzoną infrastrukturą zarządzał będzie Szpital. Zgodnie ze statutem podstawowym celem działania Szpitala jest udzielanie świadczeń zdrowotnych i promocja zdrowia w powiązaniu z realizacją zadań dydaktycznych i badawczych Uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń wysokospecjalistycznych. GUS sklasyfikował rodzaj przeważającej działalności Szpitala wg klasyfikacji PKD pod numerem 8511Z Szpitalnictwo.

Wytworzona infrastruktura służyć będzie sprzedaży usług medycznych, tj. usług sklasyfikowanych pod symbolem 85 PKWiU, korzystających ze zwolnienia z podatku od towarów i usług zgodnie z obowiązującymi na dzień dzisiejszy przepisami.

Niniejszy projekt znajduje się w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, a jego realizacja będzie dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i środków budżetowych. Interpretacja ta jest niezbędna w celu jednoznacznego stwierdzenia, czy wykazany przy zakupach towarów i usług podatek VAT może zostać uznany za koszt kwalifikowalny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Szpitalowi będzie przysługiwało prawo odliczenia całości lub części podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia towarów i usług w celu realizacji wymienionego projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ nabyte towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług (sprzedaż usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego świadczona przez szpitale PKWiU 85.11) na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie będzie przysługiwało Szpitalowi prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. "Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza stworzyć "Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu". W ramach projektowanej inwestycji przewiduje się przygotowanie infrastruktury technicznej spełniającej standardy obowiązujące w krajach Unii Europejskiej oraz wymogi o ratownictwie medycznym.

Wytworzona infrastruktura służyć będzie sprzedaży usług medycznych, tj. usług sklasyfikowanych pod symbolem 85 PKWiU, korzystających ze zwolnienia z podatku od towarów i usług zgodnie z obowiązującymi na dzień dzisiejszy przepisami.

W oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. projektu, nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, ponieważ będą wykorzystywane do świadczenia usług medycznych, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1.

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia (w całości lub części) kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. "Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu".

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl