IBPP4/443-31/13/BP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-31/13/BP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2013 r. (data wpływu 24 stycznia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i w zakresie zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 12 kwietnia 2013 r. znak: IBPP4/443-31/13/BP.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

X to jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej, Y prowadzona od 1992. W 2012 r. podstawowa działalność gospodarcza firmy dotyczyła dwóch odrębnych dziedzin:

1. Działalność usługowo-handlowa:

45.20 Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,

45.32 Z Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli świadczona pod adresem: ul. K, C., w oparciu o środki trwałe zaewidencjonowane w ewidencji środków trwałych: budynki, rzeczy ruchome, wyposażenie, środki transportu, niezbędne w procesie świadczenia usług.

Do obsługi procesu handlowo-usługowego zatrudnionych było średnio około 5 osób, pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.

2. Dzierżawa nieruchomości własnych:

68.20 Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi świadczona pod adresem.... W zakresie obsługi usługi dzierżawy nie był zatrudniony żaden pracownik.

W zakresie działalności gospodarczej (pkt 1 i pkt 2) X prowadzona była jedna Podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Nie było sporządzane sprawozdanie finansowe, w tym odrębne sprawozdanie finansowe dla Zakładu usługowo-handlowego, zlokalizowanego w C., ul. K.

Do Ewidencji środków trwałych (wartości niematerialnych firmy X wprowadzone były:

- budynki, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a mianowicie budynek salonu sprzedaży samochodów, biuro obsługi klienta, ASO, budynki usługowe i magazynowe zlokalizowane pod adresem ul. K. w C.

Ewidencja środków trwałych ujmowała również poniesione nakłady na modernizację ww. nieruchomości: budowa parkingu, modernizacja budynków. W Ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych firmy X nie są uwzględnione grunty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, pod adresami: ul. k.c. i.... Grunty j/w związane z wykonywaniem działalności gospodarczej były i są na dzień dzisiejszy własnością małżeństwa W. i J. W., powyżej 5 lat - wspólność ustawowa majątkowa małżeńska. Pod adresem K. w C. zlokalizowany jest również budynek mieszkalny, własność W. i J. W. Budynek ten wraz z działką o pow. około 900,00 m.kw. nie będzie objęty przedstawianą poniżej transakcją zbycia, w chwili obecnej przeprowadzany jest podział geodezyjny gruntu, w celu jednoznacznego oddzielenia części mieszkalnej. W 2013 r. planowane jest zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod adresem....

Po dokonaniu zbycia Y kontynuować będzie prowadzenie działalności gospodarczej, w tym: w zakresie dzierżawy nieruchomości pod adresem.... Aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać musi wszystkie poniższe warunki:

* -musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* -zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* -składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* -zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zakład usługowo-handlowy zlokalizowany w C., ul. K., działający w ramach przedsiębiorstwa X odznacza się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca poinformował, iż:

* - przedmiotem transakcji zbycia przedsiębiorstwa w aspekcie analitycznym będą środki trwałe (nieruchomości i rzeczy ruchome) i wyposażenie oraz towary handlowe. Na dzień zawarcia transakcji zbycia planuje się rozliczenie zobowiązań wobec dostawców i całkowite ściągnięcie należności, stan rozrachunku planowany: 0,00 zł

* Kupujący będzie też zawierał umowy o pracę z pracownikami, posiadającymi uprawnienia diagnostyczne, zatrudnionym we X, ale nie gwarantuje pełnego przejęcie stanu zatrudnienia z X.

* - zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie, ze względu na skumulowanie terytorialne zakładu usługowo - handlowego, pod adresem ul. k.c., gdzie zlokalizowany jest od całościowo

* - składniki przeznaczone są do realizacji określonych zadań w zakresie handlu i świadczenia usług

* - zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizując ww. zadania gospodarcze.

* - nazwa przedsiębiorstwa i oznaczenie indywidualizujące je nie będą przedmiotem sprzedaży

* - transakcja zbycia obejmie własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości. Kupujący zachowa numery telefonów zakładu usługowo - handlowego X.

* - kupujący uprawniony zostanie do korzystania z nabytych nieruchomości i ruchomości oraz z praw z nimi związanych w pełnym zakresie, adekwatnie do jego potrzeb. Obecnie kupujący ma status dzierżawcy pomieszczeń salonu we X, więc po transakcji zbycia, istniejąca umowa w tym zakresie zostanie zakończona.

* - składniki majątkowe jak wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne nie są objęte transakcją zbycia

* - sytuacja w zakresie koncesji, licencji i zezwolenia została poddana szczegółowej analizie, tam gdzie będzie możliwa cesja uprawnień, zostanie ona przeprowadzona, w innych przypadkach kupujący/nabywca musi się poddać we własnym zakresie weryfikacji i pozyskać potrzebne zezwolenia w zakresie prowadzenia salonu, serwisu i usług diagnostycznych

* -patenty i inne prawa własności przemysłowej, nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa X

* -majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa X

* -przekazana zostanie baza danych klientów zakładu usługowo - handlowego, w tym: salonu, serwisu oraz stacji kontroli

* - księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są własnością przedsiębiorstwa X i nie będą przekazane kupującemu, podobnie jak dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

* - przedmiotem zbycia jest zakład usługowo - handlowy wraz z gruntem objętym działką Nr 33/4 obręb.... Grunty, mimo że grunty nie były odzwierciedlone w ewidencji środków trwałych X, służyły działalności gospodarczej i płacony był z tego tytułu odpowiedni podatek od nieruchomości.

Ponadto Wnioskodawca dołączył do uzupełnienia zaświadczenie wystawione przez Urząd Miasta C. z którego wynika, iż działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz jest oznaczona według wypisu z rejestru gruntów jako: inne tereny zabudowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w stosunku do zbycia Zakładu usługowo-handlowego, zlokalizowanego w C., ul. K. jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa X, w tym gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zorganizowanej części przedsiębiorstwa, pod adresem K. w C., można w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zastosować przepis art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i zakwalifikować transakcję jako niepodlegającą przepisom ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zaprezentowana transakcja sprzedaży Zakładu handlowo-usługowego wraz z gruntem obejmuje zorganizowaną część przedsiębiorstwa X i jako taka nie podlega pod władanie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. na podstawie art. 6 pkt 1. W opinii Wnioskodawcy wskazane okoliczności jednoznacznie wskazują, że Zakład usługowo-handlowy stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Podstawowym warunkiem uznania że mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jest istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, co faktycznie ma w planowanej transakcji miejsce. Wnioskodawca twierdzi, że w praktyce organów podatkowych podkreśla się, iż zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest jedynie sumą poszczególnych/przypadkowych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębną działalność.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przy czym punktem odniesienia jest rola jaką te składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa. Warunkiem, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), jest wystąpienie co najmniej po jednym składniku z tych grup składników majątkowych, co ma miejsce w przypadku planowanej transakcji.

Transakcja zbycia zakładu usługowo-handlowego z gruntem jako sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega pod opodatkowanie podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., art. 6 pkt 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jednocześnie art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu. Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności, jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport).

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 tej ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu "przedsiębiorstwo". Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia "przedsiębiorstwo" wykorzystuje się regulację zawartą w art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

1.

Oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

Własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

Prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

Wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

Koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

Patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

Tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Przedsiębiorstwo czy też zorganizowana część przedsiębiorstwa jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Podsumowując, przedsiębiorstwem w rozumieniu Kodeksu cywilnego jest takie przedsiębiorstwo, które jest zorganizowane i wyposażone w składniki zapewniające realizowanie celów gospodarczych, jest samodzielnym podmiotem prawa funkcjonującym w obrocie gospodarczym. Ponadto, nie można traktować jako przedsiębiorstwo wyodrębnionej gospodarczo części będącej zespołem składników majątkowych i niemajątkowych, jeżeli nie będzie obejmować ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności.

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa - zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy - rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, posiada wewnętrzną samodzielność finansową, ale także która mogłaby samodzielnie jako niezależne przedsiębiorstwo realizować zadania gospodarcze.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego (niezależnego) funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość) oraz pozwolą na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej.

Podsumowując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie tut. organu, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część przedsiębiorstwa jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarcza od 1992. W 2012 r. podstawowa działalność gospodarcza firmy dotyczyła dwóch odrębnych dziedzin tj:

1. Działalność usługowo-handlowa:

45.20 Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,

45.32 Z Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli świadczona pod adresem: ul. K., C., w oparciu o środki trwałe zaewidencjonowane w ewidencji środków trwałych: budynki, rzeczy ruchome, wyposażenie, środki transportu, niezbędne w procesie świadczenia usług.

Do obsługi procesu handlowo-usługowego zatrudnionych było średnio około 5 osób, pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.

2. Dzierżawa nieruchomości własnych:

68.20 Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi świadczona pod adresem.... W zakresie obsługi usługi dzierżawy nie był zatrudniony żaden pracownik.

W zakresie działalności gospodarczej {pkt 1 i pkt 2 X prowadzona była jedna Podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Nie było sporządzane sprawozdanie finansowe, w tym odrębne sprawozdanie finansowe dla Zakładu usługowo-handlowego, zlokalizowanego w C., ul. K.

Do Ewidencji środków trwałych (wartości niematerialnych firmy X) wprowadzone były:

- budynki, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a mianowicie budynek salonu sprzedaży samochodów, biuro obsługi klienta, ASO, budynki usługowe i magazynowe zlokalizowane pod adresem ul. K. w C.

Ewidencja środków trwałych ujmowała również poniesione nakłady na modernizację ww. nieruchomości: budowa parkingu, modernizacja budynków. W Ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych firmy X nie są uwzględnione grunty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, pod adresami: ul. k.c. i.... Grunty j/w związane z wykonywaniem działalności gospodarczej były i są na dzień dzisiejszy własnością małżeństwa W. i J. W., powyżej 5 lat - wspólność ustawowa majątkowa małżeńska. Pod adresem K. w C. zlokalizowany jest również budynek mieszkalny, własność W. i J. W. Budynek ten wraz z działką o pow. około 900,00 m.kw. nie będzie objęty przedstawianą poniżej transakcją zbycia, w chwili obecnej przeprowadzany jest podział geodezyjny gruntu, w celu jednoznacznego oddzielenia części mieszkalnej. W 2013 r. planowane jest zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod adresem K. w C. Po dokonaniu zbycia Q kontynuować będzie prowadzenie działalności gospodarczej, w tym: w zakresie dzierżawy nieruchomości pod adresem.... Zakład usługowo-handlowy zlokalizowany w C., ul. K., działający w ramach przedsiębiorstwa X odznacza się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym

Przedmiotem transakcji zbycia przedsiębiorstwa w aspekcie analitycznym będą środki trwałe (nieruchomości i rzeczy ruchome) i wyposażenie oraz towary handlowe. Na dzień zawarcia transakcji zbycia planuje się rozliczenie zobowiązań wobec dostawców i całkowite ściągnięcie należności, stan rozrachunku planowany: 0,00 zł Kupujący będzie zawierał umowy o pracę z pracownikami, posiadającymi uprawnienia diagnostyczne, zatrudnionym we X, ale nie gwarantuje pełnego przejęcie stanu zatrudnienia z X. Zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie, ze względu na skumulowanie terytorialne zakładu usługowo - handlowego, pod adresem ul. K., C., gdzie zlokalizowany jest on całościowo. Składniki przeznaczone są do realizacji określonych zadań w zakresie handlu i świadczenia usług. Zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizując ww. zadania gospodarcze.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, iż nazwa przedsiębiorstwa i oznaczenie indywidualizujące je nie będą przedmiotem sprzedaży. Transakcja zbycia obejmie własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości. Kupujący zachowa numery telefonów zakładu usługowo - handlowego X. Kupujący uprawniony zostanie do korzystania z nabytych nieruchomości i ruchomości oraz z praw z nimi związanych w pełnym zakresie, adekwatnie do jego potrzeb. Obecnie kupujący ma status dzierżawcy pomieszczeń salonu we X, więc po transakcji zbycia, istniejąca umowa w tym zakresie zostanie zakończona. Składniki majątkowe jak wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne nie są objęte transakcją zbycia. Sytuacja w zakresie koncesji, licencji i zezwolenia została poddana szczegółowej analizie, tam gdzie będzie możliwa cesja uprawnień, zostanie ona przeprowadzona, w innych przypadkach kupujący/nabywca musi się poddać we własnym zakresie weryfikacji i pozyskać potrzebne zezwolenia w zakresie prowadzenia salonu, serwisu u usług diagnostycznych. Patenty i inne prawa własności przemysłowej, nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa X. Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa X. Przekazana zostanie baza danych klientów zakładu usługowo - handlowego, w tym: salonu, serwisu oraz stacji kontroli. Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są własnością przedsiębiorstwa X i nie będą przekazane kupującemu, podobnie jak dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z opisem sprawy zamiarem Wnioskodawcy jest sprzedaż Zakładu usługowo - handlowego wraz z gruntem działającego w ramach przedsiębiorstwa X. Przedmiotowy zakład odznacza się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Wnioskodawca po sprzedaży ww. zakładu zamierza kontynuować działalność w zakresie dzierżawy nieruchomości pod adresem....

Zatem, jak wyjaśniono powyżej podstawowym wymogiem do uznania sprzedaży majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań, należności oraz środków pieniężnych), podlegający wydzieleniu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Istotnym jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

W świetle powyższego wskazać należy, iż skoro - jak wskazał Wnioskodawca - mienie mające być przedmiotem zbycia, wydzielone jest w ramach przedsiębiorstwa w sposób organizacyjny, finansowy i funkcjonalny, stanowiąc zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), przeznaczony do realizacji ściśle określonych zadań gospodarczych, to stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji jego sprzedaż będzie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Mając na uwadze opisane zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż przedmiotowy majątek zbywany przez Wnioskodawcę będzie wypełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy i na mocy art. 6 pkt 1 ustawy jego dostawa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl