IBPP4/443-222/14/LG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-222/14/LG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z 20 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem przedsiębiorstwa (z wyłączeniem nieruchomości) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem przedsiębiorstwa (z wyłączeniem nieruchomości) do spółki kapitałowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca obecnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest produkcja armatury łazienkowej (m.in. wanien i brodzików). Zatrudnia on kilkudziesięciu pracowników, posiada należności, zobowiązania, środki pieniężne w gotówce i na rachunkach bankowych, surowce do produkcji, zawarte umowy leasingowe, kredytowe, licencje na programy komputerowe.

Ponadto w skład przedsiębiorstwa wchodzą aktywa m.in. takie jak:

* sprzęt komputerowy (zestawy komputerowe wraz z monitorami, komputer server, drukarki, skaner, itp.),

* sprzęt biurowy i inny (czajniki elektryczne, kuchenka elektryczna, toster, grzejniki olejowe elektryczne, odkurzacze, lodówki, wagi, zestaw do nawigacji samochodowej, alkomat, dyktafon, noktowizor, uzdatniasz wody, itp.),

* pozostałe wyposażenie części biurowej (meble biurowe, kuchenne, stoły, biurka, szafki, krzesła obrotowe i inne) - samochody,

* formy do produkcji wanien, brodzików,

* narzędzia elektryczne (polerki, szlifierki, wiertarki, wyrzynarki, lutownice, wkrętarki, opalarki, polerko - szlifierki, itp.),

* wyposażenie hal produkcyjnych, części socjalnych oraz magazynu (szafki odzieżowe, stojaki pod formy, stojaki pod wykańczanie wyrobów, stoły do cięcia materiałów, półki na materiały, półki na wyroby, szafki, stoły na jadalni, ławki do siedzenia, krzesła itp.).

Ponadto posiada ogrodzoną nieruchomość znajdującą się w miejscowości..., na której m. in znajduje się zakład produkcyjny. Jest to: działka... ha, działka... ha. Na nieruchomości znajdują się budynki: powierzchnia zabudowy: budynek A -..., budynek B -..., budynek C -..., portiernia -..., ślusarnia -..., mag. acetonu -..., garaż wysoki -..., garaż niski -. Wnioskodawca posiada umowy związane z nieruchomością np. na wywóz śmieci, dostawę wody, prądu czy gazu.

Wnioskodawca zamierza całość przedsiębiorstwa wnieść w formie aportu do spółki kapitałowej lub osobowej. W ramach przedsiębiorstwa przejdą wszystkie składniki majątku firmy, m.in. należności i zobowiązania, surowce do produkcji, maszyny i urządzenia, licencje, zawarte umowy, pracownicy przejdą na mocy art. 231 kodeksu pracy do nowej firmy. W ramach przedsiębiorstwa nie przejdą jedynie wskazane powyżej nieruchomości oraz związane z nią umowy dostawy wody, prądu i gazu. Przedsiębiorstwo wniesione aportem, będzie miało pełną możliwość samodzielnego działania i będzie kontynuowało dotychczasową działalność Wnioskodawcy.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

1. przedsiębiorstwo zostanie wniesione do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

2.

a.

przedmiot aportu jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności posiada:

* oznaczenie przedsiębiorstwa w postaci - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe...,

* środki pieniężne i wierzytelności,

* licencje,

* programy komputerowe

* księgi i dokumenty związane z przedsiębiorstwem,

b.

przedmiot zbycia stanowi całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym

c.

wyłączenie z przedmiotu aportu nieruchomości, nie ma znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, gdyż może ono prowadzić swoją działalność w dowolnym lokalu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie aportu całości przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej, z wyłączeniem nieruchomości stanowiącej dotychczasowy składnik majątkowy tego przedsiębiorstwa, stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki osobowej lub kapitałowej, bez jednego składnika majątkowego, w postaci nieruchomości, stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa, a której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym transakcja zbycia przedsiębiorstwa, z wyłączeniem nieruchomości, nie podlega przepisom ustawy o VAT, ponieważ w takiej sytuacji należy uznać, że przedmiotem wkładu do spółki jest przedsiębiorstwo. Wyłączenie nieruchomości ze składników wkładu, nie powoduje, że przedmiotem wkładu nie jest przedsiębiorstwo.

Definiując przedsiębiorstwo, ustawa o PIT odsyła do sposobu rozumienia tego pojęcia zawartego w art. 551 kodeksu cywilnego. Przepis ten wymienia przykładowo składniki materialne i niematerialne, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa i które w wyniku istniejącego związku funkcjonalnego mogą służyć do samodzielnego wykonywania określonej działalności gospodarczej. Wśród nich ustawodawca wymienił również nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że wyłączenie nieruchomości ze składników majątku stanowiących wkład, powoduje, że przestaje istnieć związek funkcjonalny składników przedsiębiorstwa. Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjną, na specjalistycznych maszynach i urządzeniach. Główną wartością przedsiębiorstwa są technologie produkcyjne, umiejętności pracowników oraz maszyny i urządzenia, na których produkowana jest armatura. Miejsce produkcji może być swobodnie przeniesione w inne miejsce do innych budynków, a funkcjonalność produkcyjna zostanie zachowana.

W pełni ten pogląd odpowiada orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie podatku VAT. W wyroku z dnia 10 listopada 2011 r., C-444/10, TS UE uznał, że istotne jest aby całość składników przedsiębiorstwa pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Pogląd ten prezentuje też krajowe orzecznictwo m.in. - I Sa/Kr 332/10.

Analizując sposób uregulowania definicji przedsiębiorstwa należy dojść do wniosku, że istotnym jest, aby po aporcie składników majątkowych przedsiębiorstwa, tworzyły one funkcjonalną całość umożliwiającą samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej. W niniejszym przypadku, składniki majątkowe wkładu do Spółki w pełni pozwolą prowadzić i kontynuować dotychczasową działalność gospodarczą, przez co należy uznać, że przedmiotem aportu w niniejszej sytuacji będzie przedsiębiorstwo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zaznaczyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa". Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).

Stosownie do ww. artykułu Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to dostawa realizowana do innego podmiotu (np. spółki prawa handlowego lub cywilnego), nie będzie podlegała przepisom ustawy.

Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest produkcja armatury łazienkowej. Zatrudnia on kilkudziesięciu pracowników, posiada należności, zobowiązania, środki pieniężne w gotówce i na rachunkach bankowych, surowce do produkcji, zawarte umowy leasingowe, kredytowe, licencje na programy komputerowe. Ponadto w skład przedsiębiorstwa wchodzą aktywa m. in takie jak:

* sprzęt komputerowy (zestawy komputerowe wraz z monitorami, komputer server, drukarki, skaner, itp.),

* sprzęt biurowy i inny (czajniki elektryczne, kuchenka elektryczna, toster, grzejniki olejowe elektryczne, odkurzacze, lodówki, wagi, zestaw do nawigacji samochodowej, alkomat, dyktafon, noktowizor, uzdatniasz wody, itp.),

* pozostałe wyposażenie części biurowej (meble biurowe, kuchenne, stoły, biurka, szafki, krzesła obrotowe i inne) - samochody,

* formy do produkcji wanien, brodzików,

* narzędzia elektryczne (polerki, szlifierki, wiertarki, wyrzynarki, lutownice, wkrętarki, opalarki, polerko - szlifierki, itp.),

* wyposażenie hal produkcyjnych, części socjalnych oraz magazynu (szafki odzieżowe, stojaki pod formy, stojaki pod wykańczanie wyrobów, stoły do cięcia materiałów, półki na materiały, półki na wyroby, szafki, stoły na jadalni, ławki do siedzenia, krzesła itp.).

Ponadto posiada ogrodzoną nieruchomość znajdującą się w miejscowości..., na której m. in znajduje się zakład produkcyjny. Jest to: działka... -... ha, działka... ha. Na nieruchomości znajdują się budynki: powierzchnia zabudowy: budynek A -..., budynek B-..., budynek C -..., portiernia -..., ślusarnia -..., mag. acetonu -..., garaż wysoki -..., garaż niski -. Wnioskodawca posiada umowy związane z nieruchomością np. na wywóz śmieci, dostawę wody, prądu czy gazu.

Wnioskodawca zamierza całość przedsiębiorstwa wnieść w formie aportu do spółki kapitałowej. W ramach przedsiębiorstwa przejdą wszystkie składniki majątku firmy, m. in należności i zobowiązania, surowce do produkcji, maszyny i urządzenia, licencje, zawarte umowy, pracownicy przejdą na mocy art. 231 kodeksu pracy do nowej firmy. W ramach przedsiębiorstwa nie przejdą jedynie wskazane powyżej nieruchomości oraz związane z nią umowy dostawy wody, prądu i gazu. Przedsiębiorstwo wniesione aportem, będzie miało pełną możliwość samodzielnego działania i będzie kontynuowało dotychczasową działalność Wnioskodawcy.

Wnioskodawca wskazał także, że przedmiot aportu jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności posiada:

* oznaczenie przedsiębiorstwa w postaci - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe...,

* środki pieniężne i wierzytelności,

* licencje,

* programy komputerowe

* księgi i dokumenty związane z przedsiębiorstwem.

Przedmiot zbycia stanowi całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Wyłączenie z przedmiotu aportu nieruchomości, nie ma znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, gdyż może ono prowadzić swoją działalność w dowolnym lokalu.

Mając zatem na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro przedmiotem aportu do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, a wyłączenie z aportu nieruchomości nie ma znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa (przedsiębiorstwo będzie miało pełną możliwość samodzielnego działania i będzie kontynuowało dotychczasową działalność Wnioskodawcy), to w okolicznościach niniejszej sprawy, czynność objęta zakresem pytania nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.

Stosownie do powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska prawnego Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług. Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl