IBPP4/443-200/13/BP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-200/13/BP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2013 r. (data wpływu 25 stycznia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 kwietnia 2013 r. (data wpływu 23 kwietnia 2013 r.) oraz pismem z dnia 29 kwietnia (data wpływu 30 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług szkoleniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów w zakresie miejsca świadczenia usług szkoleniowych. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 kwietnia 2013 r. (data wpływu 23 kwietnia 2013 r.) oraz pismem z dnia 29 kwietnia (data wpływu 30 kwietnia 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 kwietnia 2013 r. znak: IBPP4/443-32/13/BP.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług wspomagających chów i hodowlę zwierząt gospodarskich. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym jako podatnik VAT UE. Wnioskodawca prowadzi negocjacje z kontrahentem z Nigerii w zakresie szkolenia pracowników obsługi ferm trzody chlewnej i w bieżącym roku przeprowadzi w Polsce stosowne szkolenie hodowców z Nigerii.

Zakres szkolenia pracowników obsługi ferm trzody chlewnej obejmuje:

* -żywienie grup produkcyjnych trzody chlewnej,

* -organizacja produkcji trzody chlewnej

* -organizacja budynków inwentarskich trzody chlewnej

* -prowadzenie programu hodowlanego w zakresie produkcji linii żeńskich i męskich trzody chlewnej

* -szkolenie kadry menadżerskiej, weterynaryjnej i produkcyjnej w celu prowadzenie stad produkcyjnych trzody chlewnej w Nigerii.

Szkolenie z tych zagadnień odbywać się będzie na terenie Polski. Kontrahenci po realizacji szkolenia będą realizowali swoje projekty produkcji i hodowli trzody chlewnej na terenie Nigerii. Nabywca usług ma siedzibę w Nigerii nie posiada stałego prowadzenia działalności na terytorium Polski. Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca nie posiada wiedzy czy kontrahent z Nigerii jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej. Wnioskodawca nadmienia, że zgodnie z Wpisem do Ewidencji Działalności Gospodarczej przedmiotem działalności firmy Wnioskodawcy jest również działalność sklasyfikowana wg kodów PKD

85.59. B - "Pozostałe poza szkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane "

85.60.Z.B - "Działalność wspomagająca edukację"

Wnioskodawca nie jest w stanie określić czy kontrahent z Nigerii jest podatnikiem podatku w myśl art. 28a ustawy. Dlatego prosi o odpowiedź alternatywną tzn. przypadek gdy kontrahent jest podatnikiem podatku VAT w myśl art. 28a ustawy i w drugim przypadku, że kontrahent nie jest podatnikiem w rozumieniu tej ustawy.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca poinformował, że przedmiot działalności w zakresie prowadzenia pozaszkolnych form edukacji w ramach których przeprowadzi szkolenia hodowców trzody chlewnej nie podlega zwolnieniu od podatku w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy świadcząc usługę dla kontrahenta pochodzącego z Państwa niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty Wnioskodawca powinien wystawić fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT ze stawką 23% a może inną.

Zdaniem Wnioskodawcy, gdy kontrahent jest podatnikiem VAT to zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, a więc Nigeria. Gdy kontrahent nie jest podatnikiem VAT, to zgodnie z art. 28g. ust. 2 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w dziedzinie nauki, edukacji (...) na rzecz podmiotów nie będących podatnikami jest miejsce w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana - w przedmiotowym przypadku (Polska).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Powyższy przepis wprowadza powszechność opodatkowania podatkiem VAT ww. czynności.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

W przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy).

W myśl art. 44 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 s. 1 z późn. zm.) miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi te są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdującego się w miejscu innym niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą ma stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

W myśl art. 28b ust. 3 ustawy o VAT w przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Zgodnie z art. 28c ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone ze stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy znajdującego się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (art. 28c ust. 2).

W myśl art. 28g ust. 1 ww. ustawy o VAT miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

W tym miejscu należy wyjaśnić, iż zasada opisana w art. 28g ust. 1 ustawy o VAT, ma zastosowanie wówczas, gdy opłata za wstęp gwarantuje natychmiastowy dostęp do usługi bez konieczności wykonania innych (wcześniejszych) czynności np. rejestracji (zgłoszenia) udziału w szkoleniu.

Zgodnie z art. 28g ust. 2 ww. ustawy miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

Artykuł 28g ust. 2 ustawy określa sposób ustalania miejsca świadczenia dla usług, m.in. edukacyjnych, na rzecz konsumentów (osób niebędących podatnikami). Zgodnie z tym przepisem miejsce to jest równoznaczne z miejscem, w którym usługodawca wykona przedmiotową usługę.

W art. 28a ustawy wskazano, iż na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1.

ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Z powyższych przepisów wynika, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi te są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdującego się w miejscu innym niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Tę zasadę ogólną należy stosować, gdy usługa jest świadczona na rzecz podatnika, a przepisy art. 28e, 28f ust. 1 i ust. 1a, 28g ust. 1, 28i, 28j ust. 1 i 2 i 28n ustawy nie będą przewidywać innych zasad ustalenia miejsca świadczenia.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług wspomagających chów i hodowlę zwierząt gospodarskich. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym jako podatnik VAT UE. Wnioskodawca prowadzi negocjacje z kontrahentem z Nigerii w zakresie szkolenia pracowników obsługi ferm trzody chlewnej i w bieżącym roku przeprowadzi w Polsce stosowne szkolenie hodowców z Nigerii. Szkolenie odbywać się będzie na terenie Polski. Kontrahenci po realizacji szkolenia będą realizowali swoje projekty produkcji i hodowli trzody chlewnej na terenie Nigerii. Nabywca usług ma siedzibę w Nigerii nie posiada stałego prowadzenia działalności na terytorium Polski. Ww. nadmienia, że zgodnie z Wpisem do Ewidencji Działalności Gospodarczej przedmiotem działalności firmy Wnioskodawcy jest również działalność sklasyfikowana wg kodów PKD

85.59. B - "Pozostałe poza szkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane "

85.60.Z.B - "Działalność wspomagająca edukację"

Szkolenia będą odbywać się w Polsce. Wnioskodawca hipotetycznie wskazał, że kontrahent jest podatnikiem podatku VAT w myśl art. 28a ustawy, jak również że nie jest podatnikiem w rozumieniu tej ustawy.

Biorąc pod uwagę informacje zawarte przez Wnioskodawcę we wniosku oraz cyt. przepisy, stwierdzić należy, iż jeżeli usługi szkolenia będą świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz uczestników szkolenia nieposiadających statusu podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT wówczas miejscem świadczenia ww. usług, zgodnie z art. 28g ust. 2 ustawy o VAT, a tym samym miejscem opodatkowania tych usług będzie miejsce, gdzie te usługi szkolenia faktycznie będą się odbywały.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie usługi szkolenia wykonywane przez Wnioskodawcę, dla których miejsce świadczenia znajduję się na terytorium kraju, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podatku w wysokości 23%.

Na marginesie należy zauważyć, że od ww. zasady opodatkowania przewidziane są odstępstwa. Jednym z nich jest przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, zwolnienie z podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b.

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.

finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Jednakże z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca w zakresie będącym przedmiotem interpretacji wskazał, że świadczone usługi nie korzystają z ww. zwolnienia nie ma ono zastosowania w niniejszej sprawie.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że świadczenie usług szkoleniowych na rzecz podmiotów nie posiadających statusu podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy VAT powoduje, że miejsce świadczenia usług szkolenia przypada tam, gdzie szkolenie jest faktycznie wykonywane, należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się zaś do uczestników szkolenia, którzy posiadają statusu podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT należy zauważyć miejscem świadczenia usług szkolenia będzie miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę działalności gospodarczej lub inne miejsce określone zgodnie z art. 28b ust. 2 i 3 ustawy o VAT.

W konsekwencji, jeżeli usługobiorca posiadający status podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy VAT posiada siedzibę działalności gospodarczej lub inne miejsce określone zgodnie z art. 28b ust. 2 i 3 ustawy o VAT poza terytorium kraju przedmiotowa usługa szkoleniowa będzie podlegała opodatkowaniu w kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis zdarzenia należy stwierdzić, iż miejscem świadczenia usług dla podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy VAT jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej tj. Nigeria lub kraj w którym usługobiorca ma stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej jeśli usługa jest świadczona dla tego miejsca. Zatem usługa szkoleniowa dla podatników nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju tj. Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast o sposobie i warunkach opodatkowania tej usługi decydują przepisy obowiązujące na terytorium Nigerii bądź w kraju w którym usługobiorca ma stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Informuje się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 3 przedstawione we wniosku. Natomiast w zakresie odpowiedzi na pytania nr 1 i 2 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl