IBPP4/443-1294/09/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-1294/09/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu 16 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek VAT naliczony z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu pt. "Modernizacja i doposażenie laboratoriów badania i kształtowania materiałów inżynierskich w G." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek VAT naliczony z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu pt. "Modernizacja i doposażenie laboratoriów badania i kształtowania materiałów inżynierskich w G.".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będzie realizował w okresie od stycznia 2010 r. do grudnia 2011 r. projekt pt. "Modernizacja i doposażenie laboratoriów badania i kształtowania materiałów inżynierskich w G.".

Projekt będzie polegał na modernizacji (prace budowlane) infrastruktury naukowo-dydaktycznej oraz na wyposażeniu w nowoczesną aparaturę pracowni (zakup środków trwałych) badań materiałów Instytutu Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych.

Inwestycja ta finansowana będzie razem z podatkiem VAT ze środków własnych w wysokości 15% oraz ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 85% w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Politechnika będzie otrzymywała od firm zewnętrznych faktury VAT za dostawy towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu z podatkiem VAT naliczonym.

W ramach projektu planuje się zakup środków trwałych poniżej 15 000 zł i zakup środków trwałych powyżej 15 000 zł od których dokonywane będą odpisy amortyzacyjne.

W ramach projektu planuje się modernizację trzech laboratoriów z infrastrukturą towarzyszącą, jak również doposażenie ich w pomoce naukowe.

Projekt będzie realizowany etapowo. Etapy te będą polegały na:

* zarządzaniu projektem, obsłudze administracyjno-księgowej oraz promocji,

* modernizacji infrastruktury budowlanej, oświetleniowej z likwidacją barier dla osób niepełnosprawnych,

* wyposażeniu laboratoriów w zestawy multimedialne wraz z oprogramowaniem, instalacji oraz uruchomieniu infrastruktury ICT do obsługi pracowni,

* wyposażeniu laboratoriów w pomoce naukowe do zajęć.

Środki trwałe zakupione do realizacji projektu będą służyły wyłącznie czynnościom zwolnionym z opodatkowania podatkiem VAT (usługi edukacyjne).

Należy wspomnieć iż, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych zakupionych w ramach projektu nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48. Natomiast od środków trwałych w postaci budynków nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Te środki trwałe podlegają tylko umorzeniu. Umorzenie budynków nie stanowi kosztów w rozumieniu ustawy o rachunkowości i w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym. Ponadto dotacja na realizację projektu, którą otrzymamy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest wolna od podatku dochodowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony z faktur dokumentujących zakup towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu, który będzie służyć do wykonywania czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT (usługi edukacyjne).

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie miał możliwości obniżenia podatku należnego VAT o kwoty podatku VAT naliczonego wynikających z faktur dokumentujących zakup towarów i usług do realizacji projektu, ponieważ aby dokonać odliczeń musi zaistnieć bezsporny związek dokonywanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. W przypadku wspomnianego wcześniej projektu związek taki nie będzie istniał ponieważ projekt będzie związany z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT (usługi edukacyjne).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 tego załącznika, wymieniono usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt pt. "Modernizacja i doposażenie laboratoriów badania i kształtowania materiałów inżynierskich w G." współfinansowany ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

W ramach projektu planuje się modernizację trzech laboratoriów z infrastrukturą towarzyszącą, jak również doposażenie ich w pomoce naukowe.

Projekt będzie realizowany etapowo. Etapy te będą polegały na:

* zarządzaniu projektem, obsłudze administracyjno-księgowej oraz promocji,

* modernizacji infrastruktury budowlanej, oświetleniowej z likwidacją barier dla osób niepełnosprawnych,

* wyposażeniu laboratoriów w zestawy multimedialne wraz z oprogramowaniem, instalacji oraz uruchomieniu infrastruktury ICT do obsługi pracowni,

* wyposażeniu laboratoriów w pomoce naukowe do zajęć.

Środki trwałe zakupione do realizacji projektu będą służyły wyłącznie czynnościom zwolnionym z opodatkowania podatkiem VAT (usługi edukacyjne).

Tym samym stwierdzić należy, iż skoro w przedmiotowej sprawie nie występuje związek dokonanych zakupów towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, to nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem jak już wskazano wyżej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją projekt pt. "Modernizacja i doposażenie laboratoriów badania i kształtowania materiałów inżynierskich w G." współfinansowany ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo tut. organ pragnie zauważyć, iż cytowany powyżej przepis art. 86 ustawy reguluje w sposób jednoznaczny podstawową zasadę odliczania podatku naliczonego. Przepis ten w sposób precyzyjny wskazuje, iż zakupy muszą być wykorzystywane w działalności opodatkowanej wprost. Tylko w przypadku spełnienia podstawowego warunku wynikającego z uregulowań art. 86 ust. 1 ustawy o VAT uzasadnione jest analizowanie przepisów art. 88 ww. ustawy ograniczających lub precyzujących prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Zatem w omawianej sytuacji fakt, iż poniesione przez Wnioskodawcę w okresie od stycznia 2010 r. do grudnia 2011 r. wydatki związane z realizacją przedmiotowego projektu nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, pozostaje bez znaczenia. Wnioskodawca bowiem jednoznacznie wskazał, iż zakupy te służą do wykonywania czynności zwolnionych. Oznacza to, przy ocenie prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego nie będzie mieć znaczenia okoliczność zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Jednocześnie tut. organ zaznacza, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. (z wyjątkami określonymi w art. 15 tej ustawy) weszła w życie ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320). Art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy w brzmieniu - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem wypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego - został uchylony.

Zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że odpowiedź na pytanie zawarte we wniosku udzielono przy założeniu, iż faktycznie utworzona infrastruktura i zakupiony sprzęt, związane są z wykonywaniem czynności zwolnionych, w związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl