IBPP4/443-1238/10/JP - Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 października 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-1238/10/JP Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2010 r. (data wpływu 31 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 września 2010 r. (data wpływu 28 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2010 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją projektu pn. "...". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 września 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Szpital Specjalistyczny) działa zgodnie za statutem zatwierdzonym Uchwałą Sejmiku Województwa z dnia 26 sierpnia 2002 r. późniejszymi zmianami. Jest wyodrębnionym organizacyjnie zespołem osób i środków majątkowych, utworzonym i utrzymywanym w celu udzielania świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia. Podstawowymi zadaniami Szpitala jest udzielanie świadczeń zdrowotnych, promocja zdrowia, rehabilitacja zawodowa i społeczna.

Szpital prowadzi działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem innych usług w następujących obszarach:

* działalność mająca na celu rehabilitację pacjentów,

* działalność edukacyjno-szkoleniową,

* działalność polegającą na wynajmowaniu i wydzierżawianiu pomieszczeń, sprzętu i terenu pod warunkiem, że nie spowoduje to ograniczenia działalności związanej z leczeniem.

Szpital użytkuje nieruchomości na podstawie umowy użyczenia, majątek został przekazany przez Województwo.

Szpital ubiega się o przyznanie środków pomocowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Oś priorytetowa 3. Turystyka i przemysł kulturowy, Działanie 3.2 Rozwój produktu dziedzictwa kulturowego Schemat A Dziedzictwo kulturowe i rewaloryzacja układów przestrzennych dla projektu pn. "...".

W związku z realizacją przedmiotowego projektu przewiduje się przeprowadzenie następujących działań:

1.

kompleksowy remont i adaptacja budynku Piekarni - Centrum Sztuki,

2.

zakup wyposażenia dla Centrum Sztuki,

3.

skatalogowanie, oprawa i digitalizacja kolekcji obrazów i przygotowanie do ekspozycji,

4.

skatalogowanie, oprawa i przygotowanie do ekspozycji kolekcji starych fotografii i wydruków,

5.

skatalogowanie i przygotowanie do ekspozycji zabytków techniki,

6.

wykonanie prac remontowych i modernizacyjnych budynku Teatru:

* prace malarskie sali głównej i sal bocznych wystawienniczych,

* montaż systemu klimatyzacji,

* oświetlenie sceny i sal wystawienniczych,

* montaż aparatury nagłaśniającej,

7.

wykonanie prac remontowych i modernizacyjnych budynku Willi:

* prace malarskie pomieszczeń wystawienniczych,

* montaż systemu klimatyzacji w salach wystawienniczych i pomieszczeniach przeznaczonych do magazynowania obrazów,

* oświetlenie sal wystawienniczych.

8.

renowacja i konserwacja pomnika,

9.

wykonanie podjazdów dla niepełnosprawnych,

10.

wykonanie prac konserwatorskich bramy zabytkowej,

11.

remont i modernizacja nawierzchni alejek parkowych, poboczy oraz chodników z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych,

12.

modernizacja wraz z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych parkingu samochodowego na terenie kompleksu parkowego,

13.

uzupełnienie ogrodzeń pawilonów szpitalnych,

14.

rewitalizacja zieleni parkowej znajdującej się na terenie kompleksu,

15.

odtworzenie i modernizacja infrastruktury zewnętrznej,

16.

system informacyjny dotyczący projektu.

Jak wskazał Wnioskodawca w piśmie z dnia 27 września 2010 r. wniosek dotyczy tylko podatku VAT, wszystkie informacje o koszcie kwalifikowanym podano jedynie informacyjnie.

Wszystkie zakupione na potrzeby projektu towary i usługi nie będą w żadnym zakresie związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Projekt jest całkowicie niedochodowy (brak biletów, wejściówek oraz innych opłat dotyczących zmodernizowanych elementów projektu, parking bezpłatny, wszystkie wystawy będą nieodpłatne i niebiletowane).

Efekty realizowanego projektu będą ogólnodostępne i całkowicie nieodpłatne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (sformułowane ostatecznie w piśmie z dnia 27 września 2010 r.):

Czy Wnioskodawca posiada możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją przedmiotowego projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko sformułowane ostatecznie w piśmie z dnia 27 września 2010 r.), Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją przedmiotowego projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Odliczyć zatem można w całości wyłącznie podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca ubiega się o przyznanie środków pomocowych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Oś priorytetowa 3. Turystyka i przemysł kulturowy, Działanie 3.2 Rozwój produktu dziedzictwa kulturowego Schemat A Dziedzictwo kulturowe i rewaloryzacja układów przestrzennych na realizację projektu pn. "...".

Wszystkie zakupione na potrzeby projektu towary i usługi nie będą w żadnym zakresie związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Projekt jest całkowicie niedochodowy (brak biletów, wejściówek oraz innych opłat dotyczących zmodernizowanych elementów projektu, parking bezpłatny, wszystkie wystawy będą nieodpłatne i niebiletowane).

Efekty realizowanego projektu będą ogólnodostępne i całkowicie nieodpłatne.

Zatem w oparciu o tak przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem jak już wskazano wyżej, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją projektu pod nazwą "...".

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją przedmiotowego projektu, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl