IBPP4/443-117/10/KG - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu kompleksowego zagospodarowania dworku klasycystycznego, wpisanego do rejestru zabytków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-117/10/KG Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu kompleksowego zagospodarowania dworku klasycystycznego, wpisanego do rejestru zabytków.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2010 r. (data wpływu 21 stycznia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 lutego 2010 r. (data wpływu 5 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "...." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "....". Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 lutego 2010 r. (data wpływu 5 lutego 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jako jednostka organizacyjna Powiatu K. realizuje zadania statutowe na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r. i będzie partnerem w projekcie, dla którego Wnioskodawcą/Beneficjentem będzie Powiat K. Wniosek o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa 6 Aktywizacja obszarów miejskich i zdegradowanych, Działanie 6.2 Zagospodarowanie terenów zdegradowanych.

Projekt nosi tytuł: "....".

Partnerem projektu będzie jednostka organizacyjna Powiatu jaką jest Zespół Szkół w K. jako szkoła publiczna.

Projekt polegać będzie na kompleksowym zagospodarowaniu niewykorzystywanego dworku klasycystycznego, wpisanego do rejestru zabytków, który utracił swoje dawne funkcje (początkowo mieszkalne, następnie usług publicznych) wraz z przylegającym terenem. Między innymi zostaną wykonane prace: termomodernizacyjne, wymiana stropów, pokrycia dachowego, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, roboty budowlane, instalacyjne i wykończeniowe w budynku, wymiana źródła ciepła na pompę ciepła.

W obiekcie powstanie oddział szkolny zajmujący się kształceniem młodzieży na terenach wiejskich w ramach tzw. Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego Infrastruktury Wiejskiej. Do zespołu szkół uczęszcza obecnie 407 uczniów oraz słuchaczy z tendencją rosnącą. Zrealizowanie projektu pozwoli rozwiązać problem stopniowej degradacji przestrzeni publicznej, w tym obiektu o potwierdzonej wartości historycznej i stworzy młodzieży z terenów wiejskich, która chętnie uczęszcza do tej rozwijającej się szkoły, równe szanse w dostępie do nowoczesnych usług edukacyjnych.

Projekt nie będzie objęty pomocą publiczną w rozumieniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013 (oraz Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych) i nie będzie generował przychodów (Szkoła oraz wnioskodawca/organ prowadzący: Powiat/ zarządzający efektami projektu nie będą pobierali opłat za korzystanie z obiektów zarówno w okresie wymagalnej trwałości projektu - 5 lat oraz po upływie tego terminu).

Po rzeczowym zakończeniu projektu będzie nim zarządzała operacyjnie jednostka organizacyjna Powiatu: Dyrektor Zespołu Szkół w K. Właścicielem obiektów szkoły pozostanie Powiat K.

Zakres projektu obejmuje zakupy towarów i usług związanych wyłącznie z projektem, a mianowicie:

*

wydatki na przygotowanie projektu: koszty studium wykonalności inwestycji na podstawie umowy o dzieło (nie wystąpi podatek od towarów i usług),

*

wydatki na przygotowanie i obsługę przetargu (wystąpi podatek od towarów i usług),

*

wydatki na roboty ziemne/budowlane/montażowe/instalacyjne/wykończeniowe (wystąpi podatek od towarów i usług),

*

wydatki na usługi związane z promocją projektu (tablice informacyjne, ogłoszenia prasowe - wystąpi podatek od towarów i usług),

*

wydatki na usługi nadzoru inwestycyjnego (wystąpi podatek od towarów i usług).

Wszystkie powyższe zakupy towarów i usług będą fakturowane na Zespół Szkół w K., któremu Powiat powierzy realizację rzeczową i finansową zadania, przekazując środki uzyskane z dofinansowania, wkład własny lub prefinansowanie.

Wszystkie wymienione powyżej pozycje wydatków nie będą związane z wykonywaniem przez szkołę/partnera czynności opodatkowanych.

Wnioskodawca od 1 lutego 2010 r. traci status czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Okres rzeczowej realizacji projektu to: wrzesień 2010 r. - listopad 2010 r.

Mienie powstałe w wyniku realizacji projektu, tj. przebudowany budynek dworku wraz z instalacją centralnego ogrzewania oraz pompą ciepła, będzie związany wyłącznie z usługami w zakresie edukacji oznaczonych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako "Usługi w zakresie edukacji" (PKWiU ex 80).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 1 lutego 2010 r.):

Czy Wnioskodawca ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją ww. projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostateczna wersja przedstawiona w piśmie z dnia 1 lutego 2010 r.), nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wyniku dokonania zakupów w realizowanym projekcie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 tego załącznika, wymieniono usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, tj. Zespół Szkół będzie partnerem projektu pn. "...." dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa 6 Aktywizacja obszarów miejskich i zdegradowanych, Działanie 6.2 Zagospodarowanie terenów zdegradowanych.

Projekt polegać będzie na kompleksowym zagospodarowaniu niewykorzystywanego dworku klasycystycznego, wpisanego do rejestru zabytków, który utracił swoje dawne funkcje (początkowo mieszkalne, następnie usług publicznych) wraz z przylegającym terenem. Między innymi zostaną wykonane prace: termomodernizacyjne, wymiana stropów, pokrycia dachowego, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, roboty budowlane, instalacyjne i wykończeniowe w budynku, wymiana źródła ciepła na pompę ciepła.

Zakres projektu obejmuje zakupy towarów i usług związanych wyłącznie z projektem, a mianowicie:

*

wydatki na przygotowanie projektu: koszty studium wykonalności inwestycji na podstawie umowy o dzieło (nie wystąpi podatek od towarów i usług),

*

wydatki na przygotowanie i obsługę przetargu (wystąpi podatek od towarów i usług),

*

wydatki na roboty ziemne/budowlane/montażowe/instalacyjne/wykończeniowe (wystąpi podatek od towarów i usług),

*

wydatki na usługi związane z promocją projektu (tablice informacyjne, ogłoszenia prasowe - wystąpi podatek od towarów i usług),

*

wydatki na usługi nadzoru inwestycyjnego (wystąpi podatek od towarów i usług).

Wszystkie powyższe zakupy towarów i usług będą fakturowane na Zespół Szkół w K., któremu Powiat powierzy realizację rzeczową i finansową zadania, przekazując środki uzyskane z dofinansowania, wkład własny lub prefinansowanie.

Mienie powstałe w wyniku realizacji projektu, tj. przebudowany budynek dworku wraz z instalacją centralnego ogrzewania oraz pompą ciepła, będzie związany wyłącznie z usługami w zakresie edukacji oznaczonych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako "Usługi w zakresie edukacji" (PKWiU ex 80).

Okres rzeczowej realizacji projektu to: wrzesień 2010 r. - listopad 2010 r.

Wnioskodawca od 1 lutego 2010 r. traci status czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi - brak związku dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną, a ponadto Wnioskodawca od 1 lutego 2010 r. nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca nie będzie miał zatem możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "....".

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Tut. organ zauważa, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w zakresie prawidłowości zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Wydając przedmiotową interpretację tut. organ oparł się na opisie przedstawionego zdarzenia przyszłego, w którym jednoznacznie wskazano, iż Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT, a mienie powstałe w wyniku realizacji projektu będzie związane wyłącznie z usługami w zakresie edukacji oznaczonymi w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako "Usługi w zakresie edukacji" (PKWiU ex 80). Powyższe stwierdzenie przyjęto jako element opisu zdarzenia przyszłego i nie było ono przedmiotem oceny.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl