IBPP4/443-1047/09/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-1047/09/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2009 r. (data wpływu 1 września 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 października 2009 r. (data wpływu 23 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi dotyczącej remontu ogrodzenia w części w jakiej usługa ta została odsprzedana - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 wrześnie 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi dotyczącej remontu ogrodzenia w części w jakiej usługa ta została odsprzedana. Wniosek została uzupełniony pismem z dnia 19 października 2009 r. (data wpływu 23 października 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP4/443-1047/09/AZ z dnia 7 października 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 28 stycznia 2009 r. zawarł porozumienie ze Wspólnotą Mieszkaniową, którego przedmiotem jest remont ogrodzenia usytuowanego na granicy posesji Gimnazjum nr 1 oraz posesji należącej do Wspólnoty. Na podstawie przedmiotowego porozumienia strony zobowiązały się do sfinansowania przedmiotu porozumienia w równych częściach, a funkcję inwestora powierzono Wnioskodawcy. Strony zobowiązały się również, że wykonane ogrodzenie stanie się własnością wspólną Wnioskodawcy i Wspólnoty. W dniu 25 czerwca 2009 r. wykonawca wystawił Wnioskodawcy fakturę końcową za wykonany remont, a w dniu 13 lipca 2009 r. Wnioskodawca wystawił Wspólnocie Mieszkaniowej fakturę za "partycypację w kosztach remontu" opiewającą na połowę kosztów remontu.

Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, składającym deklaracje VAT-7. W rubryce "Nabywca" i "Odbiorca" faktury VAT z dnia 25 czerwca 2009 r. dokumentującej zakup usług związanych z remontem ogrodzenia wymieniony jest Wnioskodawca.

Zakupiona usługa remontu ogrodzenia w części, w której nie została odsprzedana Wspólnocie Mieszkaniowej, nie będzie przeznaczona dla wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, gdyż użytkownikiem ogrodzenia jest szkoła gminna, a wiec ta część zakupionej usługi jest przeznaczona do realizacji zadań własnych gminy (Wnioskodawcy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (sformułowane ostatecznie w piśmie z dnia 19 października 2009 r.):

Czy istnieje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi dotyczącej remontu ogrodzenia w części w jakiej usługa ta została odsprzedana Wspólnocie Mieszkaniowej.

Zdaniem Wnioskodawcy (sformułowanym ostatecznie w piśmie z dnia 19 października 2009 r.), ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi dotyczącej remontu ogrodzenia w części w jakiej usługa ta została odsprzedana Wspólnocie Mieszkaniowej, ponieważ zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabytych towarów i usług przysługuje w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Wnioskodawca zapłacił za otrzymaną od wykonawcy fakturę, a następnie na równowartość połowy tej kwoty wystawiono fakturę VAT Wspólnocie Mieszkaniowej i tym samym dokonano sprzedaży opodatkowanej na rzecz osoby prawnej, a więc spełniono warunki konieczne do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Tym samym, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej w całości lub w części, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku w całości lub w części.

Ponadto, prawo do odliczenia uzależnione jest również od otrzymania przez podatnika faktury VAT odzwierciedlającej rzeczywisty przebieg zdarzenia gospodarczego. Co do zasady zatem faktury, aby skutkowały powstaniem prawa do odliczenia, muszą być wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa krajowego w tym względzie. Przede wszystkim zaś zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), w myśl którego faktura dokumentująca sprzedaż powinna zawierać dane nabywcy i sprzedawcy (nazwy, numery identyfikacji podatkowej).

Prawo do odliczenia może zostać zrealizowane w terminach określonych w art. 86 ust. 10-13.

Ustawodawca przyznał zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy, należy podkreślić, iż dla zaistnienia prawa do odliczenia decydujące znaczenie ma związek dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi, a podstawą dla dokonania tego odliczenia jest faktura otrzymana przez podatnika, w której jest on wskazany jako odbiorca.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca, będący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, w dniu 28 stycznia 2009 r. zawarł porozumienie ze Wspólnotą Mieszkaniową, którego przedmiotem jest remont ogrodzenia usytuowanego na granicy posesji Gimnazjum nr 1 oraz posesji należącej do Wspólnoty. Na podstawie przedmiotowego porozumienia strony zobowiązały się do sfinansowania przedmiotu porozumienia w równych częściach, a funkcję inwestora powierzono Wnioskodawcy. Strony zobowiązały się również, że wykonane ogrodzenie stanie się własnością wspólną Wnioskodawcy i Wspólnoty Mieszkaniowej. W dniu 25 czerwca 2009 r. wykonawca wystawił Wnioskodawcy fakturę końcową za wykonany remont. W rubryce "Nabywca" i "Odbiorca" faktury VAT z dnia 25 czerwca 2009 r. dokumentującej zakup usług związanych z remontem ogrodzenia wymieniony jest Wnioskodawca.

W dniu 13 lipca 2009 r. Wnioskodawca wystawił Wspólnocie Mieszkaniowej fakturę za "partycypację w kosztach remontu" opiewającą na połowę kosztów remontu.

Zakupiona usługa remontu ogrodzenia w części, w której nie została odsprzedana Wspólnocie Mieszkaniowej, nie będzie przeznaczona dla wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, gdyż użytkownikiem ogrodzenia jest szkoła gminna, a wiec ta część zakupionej usługi jest przeznaczona do realizacji zadań własnych gminy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ze świadczeniem usługi mamy do czynienia również w sytuacji gdy podatnik dokonuje czynności działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej. Wówczas przyjmuje się, że dla celów podatku od towarów i usług podatnik sam nabył usługę od faktycznego wykonawcy, a następnie wyświadczył tę usługę.

Stosownie do treści przepisu art. 30 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku, gdy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu świadczenia usług, pomniejszona o kwotę podatku.

Powyższe wynika wprost z przepisu art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, s.1), (wcześniej art. 6 ust. 4 Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG) (Dz. Urz. WE L 145, s. 1)), zgodnie z którym w przypadku, gdy podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, uczestniczy w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi.

Oznacza to, iż koszty niektórych usług, gdzie odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez świadczącego usługę, mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę. Dotyczy to sytuacji, w której podatnik kupuje usługę, a następnie "w stanie nieprzetworzonym" odsprzedaje ją swojemu kontrahentowi. Podatnik jest traktowany tak, jakby świadczył tę usługę. Świadczenie takich usług powinno zostać opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla danego rodzaju usługi.

Takie uregulowanie jest konsekwencją przyjęcia zasady, że czynność wykonana we własnym imieniu przez podatnika powoduje dla niego powstanie obowiązku podatkowego.

Nadmienia się, że zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży.

W rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca nabył usługę remontu ogrodzenia. W rubryce "Nabywca" i "Odbiorca" faktury VAT dokumentującej zakup usług związanych z remontem ogrodzenia wymieniony jest Wnioskodawca. Następnie Wnioskodawca wystawił Wspólnocie Mieszkaniowej fakturę za "partycypację w kosztach remontu" opiewającą na połowę kosztów remontu.

W świetle cytowanych powyżej przepisów należy uznać, iż Wnioskodawca wystąpił w charakterze zarówno otrzymującego usługi, jak i wyświadczającego usługi (dla Wspólnoty Mieszkaniowej).

Podsumowując, zakupiona przez Wnioskodawcę usługa remontu ogrodzenia w części w jakiej zostanie odsprzedana na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej zostanie wykorzystana do wykonywania czynności opodatkowanych, bowiem odsprzedaż usług jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.

W związku z powyższym na mocy art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez wykonawcę, w której Wnioskodawca jest wskazany jako nabywca usług, w części w jakiej dokonuje odsprzedaży tych usług, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl