IBPP3/443-995/13/AŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 października 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-995/13/AŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 8 sierpnia 2013 r. (data wpływu 12 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z 25 września 2013 r. (data wpływu 9 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "...". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 25 września 2013 r. (data wpływu 9 października 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 19 września 2013 r. znak: IBPP3/443-995/13/AŚ.

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z dnia 25 września 2013 r. ukształtował się następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest Partnerem w realizacji projektu..., który jest realizowany w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. Projekt ma na celu utworzenie punktów informacji turystycznej oraz wyposażenie ich w komponenty analogowe, a także utworzenie portalu internetowego.

W związku z realizacją projektu Wnioskodawca nie dokonuje zakupów żadnych towarów ani usług.

W ramach projektu ze strony Wnioskodawcy rozliczane są jedynie wynagrodzenia koordynatora oraz asystenta koordynatora projektu, w związku z którymi Wnioskodawca nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego w myśl ustawy o podatku od towarów i usług VAT.

Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i składa deklaracje VAT-7

W ramach projektu Wnioskodawca zobowiązany jest do:

* koordynowania działań w odniesieniu do Beneficjentów Końcowych z obszaru działania Partnera;

* uczestnictwa w przygotowywaniu i aktualizacji harmonogramu realizacji projektu na poziomie partnera i Beneficjentów Końcowych;

* uczestnictwa w przygotowywaniu dokumentacji rozliczeń pośrednich i rozliczenia końcowego projektu;

* uczestnictwa w bieżących spotkaniach roboczych i konsultacyjnych organizowanych przez Lidera;

* informowania o zmianach w wytycznych Instytucji Zarządzającej Beneficjentów Końcowych;

* uczestnictwa w wyborze wykonawców usług w ramach projektu i w przygotowywaniu umów;

* bieżącej kontroli poprawności realizacji projektu na poziomie Partnera Subregionalnego;

* zatwierdzania projektów graficznych wydawnictw;

* promocji projektu;

* uczestnictwa w działaniach dotyczących audytu wewnętrznego projektu;

* działań dotyczących monitoringu i ewaluacji projektu na poziomie Partnera.

W celu prawidłowej realizacji powyższych działań Wnioskodawca zawarł umowy o pracę na czas określony (czas realizacji projektu) z koordynatorem projektu oraz z asystentem koordynatora.

Wynagrodzenia z tytułu tych umów są wypłacane na podstawie sporządzanej co miesiąc listy płac, która wraz ze stosownymi zestawieniami i dokumentami potwierdzającymi dokonanie przelewu wynagrodzeń jest podstawą do refundacji poniesionych z tego tytułu kosztów. W związku z wypłatami powyższych wynagrodzeń Wnioskodawcy nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego w myśl ustawy o podatku od towarów i usług VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z realizacją projektu pn. "...", Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków poniesionych na realizację projektu.

Stanowisko Wnioskodawcy:

W myśl art. 86 ust. 1 z dnia 11 marca ustawy o podatku od towarów i usług VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z.strzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie obowiązku podatkowego).

W związku z realizacją projektu pn. "..." Wnioskodawca nie kupuje żadnych towarów ani usług, ponosi jedynie wydatki na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przy realizacji projektu.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za czynności podlegające ustawie, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.)

Z uwagi na powyższe, czynności podejmowane przez wnioskodawcę związane z realizacją projektu pn. "...", nie rodzą obowiązku w zakresie podatku od towarów i usług VAT, toteż Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Jak wynika z powyższego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawione wyżej regulacje wykluczają możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Zrealizowanie prawa do odliczenia możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako "podatnicy VAT czynni", poprzez złożenie deklaracji VAT-7.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca (czynny, zarejestrowany podatnik podatku VAT) jest partnerem projektu "...". Projekt ma na celu utworzenie punktów informacji turystycznej oraz wyposażenie ich w komponenty analogowe, a także utworzenie portalu internetowego. W związku z realizacją projektu Wnioskodawca nie dokonuje zakupów żadnych towarów ani usług. W celu prawidłowej realizacji powyższych działań Wnioskodawca zawarł umowy o pracę na czas określony (czas realizacji projektu) z koordynatorem projektu oraz z asystentem koordynatora. W ramach projektu wypłacane są tylko wynagrodzenia koordynatorowi projektu oraz asystentowi koordynatora.

Tak przedstawiony opis sprawy w sposób jednoznaczny wskazuje, że w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nie dokonuje nabycia towarów i usług udokumentowanego fakturami VAT.

Jak już wskazano wyżej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W sytuacji zatem, gdy Wnioskodawca nie będzie dokonywał nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (wypłacał będzie jedynie wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę), to nie może być mowy o możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Wobec powyższego Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ramach realizowania projektu pn. "....", bowiem Wnioskodawca nie nabywa żadnych towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy zgodnie, z którym nie ma on możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, należało uznać za prawidłowe.

Wskazać ponadto należy, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl