IBPP3/443-988/11/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-988/11/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2011 r. (data wpływu 1 września 2011 r.), uzupełnionym pismami z dnia 22 listopada 2011 r. (data wpływu 23 listopada 2011 r.) oraz z dnia 30 listopada 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w działkach budowlanych nabytych w drodze dziedziczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w działkach budowlanych nabytych w drodze dziedziczenia.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 listopada 2011 r. (data wpływu 23 listopada 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 17 listopada 2011 r. znak IBPP3/443-988/11/IK.

Ponadto ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 listopada 2011 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość w skład której wchodzą udziały w działkach gruntowych położonych w X zlokalizowanych na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "C" potwierdzonym uchwałą Rady Miasta, zgodnie z którym działki wchodzące w skład nieruchomości znajdują się w: działka nr 5 obręb 49 i działka nr 14/15 obręb 52 w terenach zabudowy usługowej "U2 oraz działka nr 14/14 obręb 52 w terenach komunikacji - "KD/GP + T".

Wnioskodawca wszedł w posiadanie wyżej opisanych udziałów w drodze dziedziczenia. Od nabycia udziałów upłynęło więcej niż 10 lat. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, udziały nie są i nie były przedmiotem umów najmu i dzierżawy. Udziały nie są i nie były wykorzystywane w żaden sposób w działalności gospodarczej. Do dnia dzisiejszego Wnioskodawca sprzedawał własne udziały w działkach tylko jeden raz (w roku 2007). Środki uzyskane ze sprzedaży będą wykorzystywane na osobiste potrzeby Wnioskodawcy.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że:

* Wnioskodawca nie jest rolnikiem ryczałtowym w myśl art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054),

* Wnioskodawca nie dokonuje sprzedaży towarów, o których mowa w art. 2 pkt 9 ww. ustawy,

* Wnioskodawca nie czerpał żadnych pożytków z przedmiotowych działek.

* Wnioskodawca nie posiada innych niż opisane we wniosku nieruchomości gruntowych przeznaczonych do sprzedaży,

* Sprzedaż udziałów w działkach w roku 2007 nie była opodatkowana podatkiem VAT. -Powodem sprzedaży była realizacja celów osobistych, środki ze sprzedaży są na lokacie bankowej do dziś.

* Wnioskodawca nie występował o pozwolenie na zabudowę przedmiotowych działek.

* Przyczyna sprzedaży ww. działek są potrzeby osobiste Wnioskodawcy. Wnioskodawca zamierza wykorzystywać uzyskane środki na bieżące potrzeby.

Pismem z dnia 30 listopada 2011 r. Wnioskodawca sprostował przedstawione zdarzenie przyszłe wskazując, że w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym stwierdzono, że "Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość w skład której wchodzą udziały w działkach gruntowych położonych w X zlokalizowanych na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "C" potwierdzonym uchwałą Rady Miasta, zgodnie z którym działki wchodzące w skład nieruchomości znajdują się w: działka nr 5 obręb 49 i działka nr 14/15 obręb 52 w terenach zabudowy usługowej "U2 oraz działka nr 14/14 obręb 52 w terenach komunikacji - "KD/GP + T".

Prawidłowo powinno być: "Wnioskodawca zamierza sprzedać udziały w działkach gruntowych położonych w X zlokalizowanych na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "C" potwierdzonym uchwałą Rady Miasta, zgodnie z którym działki wchodzące w skład nieruchomości znajdują się w: działka nr 5 obręb 49 i działka nr 14/15 obręb 52 w terenach zabudowy usługowej "U2 oraz działka nr 14/14 obręb 52 w terenach komunikacji - "KD/GP + T".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy transakcja sprzedaży opisanych powyżej udziałów będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż udziałów opisanych we wniosku nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie będzie realizowana w wykonaniu działalności gospodarczej (art. 15 ust. 1 ustawy). Przy sprzedaży udziałów stanowiących majątek osobisty Wnioskodawcy nie może także być mowy o sprzedaży występującej w sposób częstotliwy (art. 15 ust. 2 ustawy), ponieważ majątek ten można sprzedać tylko jeden raz i bez znaczenia pozostaje to czy posiadane udziały zostaną sprzedane jednemu czy wielu nabywcom. Bez znaczenia będzie także ilość oraz terminy transakcji sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Należy zauważyć, że stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie. Jeżeli podmiot dokonuje sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a okoliczności nie wskazują, że czynności te wykonywane są z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, to nie można stwierdzić, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu powołanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca nabył w drodze dziedziczenia udziały w działkach. Od nabycia udziałów minęło więcej niż 10 lat. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, udziały nie są i nie były przedmiotem umów najmu i dzierżawy, nie są i nie były wykorzystywane w żaden sposób w działalności gospodarczej. Ponadto Wnioskodawca nie jest rolnikiem ryczałtowym, nie dokonuje sprzedaży towarów, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT. Wnioskodawca nie czerpał żadnych pożytków z przedmiotowych działek. Wnioskodawca sprzedał tylko raz udziały w działkach w 2007 r. i sprzedaż ta nie była opodatkowana podatkiem VAT. Wnioskodawca nie posiada innych niż opisane we wniosku nieruchomości gruntowych przeznaczonych do sprzedaży. Obecnie Wnioskodawca planuje sprzedać udziały w trzech działkach. Przyczyną sprzedaży udziałów w działkach są potrzeby osobiste Wnioskodawcy. Uzyskane ze sprzedaży środki zostaną wykorzystane na bieżące potrzeby Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie występował o pozwolenie na zabudowę przedmiotowych działek.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując dostawy opisanych udziałów w działkach Wnioskodawca wystąpi w charakterze podatnika. Zainteresowany - jak sam twierdzi - nie wykorzystywał nieruchomości w działalności gospodarczej oraz w działalności rolniczej i nie występował o pozwolenie na zabudowę tychże działek. Uwzględniając ponadto fakt otrzymania gruntu w drodze dziedziczenia stwierdzić należy, iż nic nie wskazuje na to aby nabyciu nieruchomości towarzyszył zamiar jej późniejszego zbycia oraz wykorzystywania w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem Wnioskodawca sprzedając udziały w wymienionych działkach korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, co nie jest wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Brak tego statusu pozbawia Wnioskodawcę cech podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a dostawę udziałów w działkach cech czynności opodatkowanej, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Reasumując, opisana we wniosku sprzedaż udziałów w działkach budowlanych nie będzie objęta podatkiem VAT, bowiem dokonana okazjonalnie dostawa gruntu nabytego w drodze dziedziczenia nie spełnia w przedmiotowej sprawie przesłanek do uznania jej za czynność podlegającą opodatkowaniu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi -Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl