IBPP3/443-941/09/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-941/09/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 lutego 2010 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie:

* sprzedaży udziału we własności nieruchomości zabudowanej - jest nieprawidłowe,

* możliwości zastosowania zwolnienia przy sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami i budowlami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 22 lutego 2010 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie sprzedaży udziału we własności nieruchomości zabudowanej oraz możliwości zastosowania zwolnienia przy sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca ma zamiar w przyszłości przenieść na osobę fizyczną udział we własności nieruchomości wynoszący 10/20. Jest to cały udział podatnika. Inny podatnik ma również udział 10/20. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i stał się współwłaścicielem nieruchomości w wyniku wniesienia aportu przez dwie osoby fizyczne w dniu 30 sierpnia 2006 r. (jeden wspólnik wniósł 9/20 we własności nieruchomości a drugi 1/20 we własności nieruchomości).

Cała nieruchomość ma powierzchnię 6473 m2 i zabudowana jest budynkami produkcyjnymi wybudowanymi w latach 1987, 1990, 1991, 1992, 1994. Została ona zakupiona 26 czerwca 2006 r. przez dwie osoby fizyczne. Te dwie osoby fizyczne zakupiły budynki jako zwolnione od podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wraz z inną spółką (drugim współwłaścicielem) zawarł 31 sierpnia 2006 r. umowę o podziale nieruchomości do użytkowania (korzystania). W wyniku podziału nieruchomości do użytkowania Wnioskodawca wprowadził do ewidencji środków trwałych #189; wartości gruntów, budynki zgodnie z używaną powierzchnią, #189; wartości budowli. Wnioskodawca nie poniósł wydatków na ulepszenie i modernizację budynków i budowli wniesionych aportem. Budynki i budowle podlegają amortyzacji. Spółka płaci podatek od nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy sprzedaż udziału we własności nieruchomości będzie stanowiła dostawę towaru lub świadczenie usług.

2.

Czy sprzedaż udziału we własności nieruchomości w przypadku uznania jej za dostawę towaru będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy jako dostawa budynków, budowli lub ich części.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż udziałów we własności nieruchomości nie stanowi dostawy towarów. Udział, bowiem nie jest nie jest gruntem czy częścią budynku stanowiącego część składową gruntu. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 17 października 2007 r. I SA/Ła929/07. Zdaniem spółki sprzedaż udziału w nieruchomości nie stanowi też usługi w rozumieniu ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli nawet uznać by za trafny pogląd, że sprzedaż udziału w nieruchomości stanowi dostawę towaru to sprzedaż ta byłaby zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* nieprawidłowe w części dotyczącej sprzedaży udziału we własności nieruchomości zabudowanej,

* prawidłowe w części dotyczącej możliwości zastosowania zwolnienia przy sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami i budowlami.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Towarem jest także udział w prawie własności nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1 z późn. zm.) państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a.

określone udziały w nieruchomości,

b.

prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

c.

udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Zgodnie z art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) własność tej samej rzeczy może także przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Udział we współwłasności, w aspekcie regulacji zawartych w przepisach Kodeksu cywilnego, wyraża zakres uprawnień, współwłaściciela względem rzeczy wspólnej (także w stosunku do pozostałych współwłaścicieli) i jest określony odpowiednim ułamkiem.

Każdy ze współwłaścicieli stosownie do art. 198 Kodeksu cywilnego może swym udziałem swobodnie rozporządzać, bez zgody pozostałych współwłaścicieli, a wyjątki wynikać mogą jedynie z przepisów prawa. Zatem w zakresie pojęcia towarów jako budynków, budowli i ich części, jak również gruntów mieści się współwłasność jako prawo do rzeczy wspólnej.

Zatem mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż zbycie udziału we własności nieruchomości należy traktować w kategorii dostawy towaru, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać udziały w nieruchomości zabudowanej budynkami produkcyjnymi. Przedmiotowa nieruchomość została już wcześniej zasiedlona, bowiem nieruchomość ta została nabyta przez dwie osoby fizyczne 26 marca 2006 r. jako zwolnione od podatku od towarów i usług, a następnie została wniesiona przez te osoby jako aport do Spółki Wnioskodawcy w dniu 30 sierpnia 2006 r. Wnioskodawca nie poniósł wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości. Zatem dostawa gruntu wraz z budynkami i budowlami nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również dostawa przedmiotowej nieruchomości odbywać się będzie w okresie dłuższym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.

W związku z powyższym sprzedaż udziału w przedmiotowej nieruchomości zabudowanej budynkami będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też opodatkowana jest 22% stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu na którym posadowione są budynki.

Mając powyższe na względzie zauważyć należy, iż skoro sprzedaż budynków będących przedmiotem wniosku korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, na mocy art. 29 ust. 5 ustawy ze zwolnienia korzysta również sprzedaż gruntu na którym posadowione zostały ww. budynki.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za:

* nieprawidłowe - w zakresie sprzedaży udziału we własności nieruchomości zabudowanej,

* prawidłowe - w zakresie sprzedaży możliwości zastosowania zwolnienia przy sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami i budowlami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Stefana Prymasa Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl