IBPP3/443-870/09/AB - Zwolnienie od podatku VAT czynności przeniesienia własności budynku na wspólników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-870/09/AB Zwolnienie od podatku VAT czynności przeniesienia własności budynku na wspólników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2009 r. (data wpływu 16 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia z podatku VAT przeniesienia własności budynku na wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia z podatku VAT przeniesienia własności budynku na wspólników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółkę Wnioskodawcy stanowi czterech wspólników, z których każdy posiada 25 % udziałów. Dwóch z tych wspólników złożyło Spółce propozycję zbycia wszystkich swoich udziałów w celu ich umorzenia. Nabycie przez podatnika (Spółkę) 50 % swoich udziałów (celem ich umorzenia) ma nastąpić z czystego zysku, bez obniżania kapitału zakładowego. Między wspólnikami, którzy złożyli propozycję sprzedaży udziałów a Spółką doszło do porozumienia, zgodnie z którym część należnego odchodzącym wspólnikom wynagrodzenia, ma mieć charakter nie pieniężny, lecz rzeczowy, w postaci przeniesienia na nich prawa własności budynku wzniesionego na początku lat 90. XX w., który obecnie stanowi własność Wnioskodawcy.

Budynek został nabyty przez Wnioskodawcę w grudniu 2007 r. (zastosowanie ma zatem art. 43 ust. 7a ustawy o VAT) od osoby fizycznej, niebędącej podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnikowi nie przysługiwało zatem prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie (art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a) ustawy o VAT). Budynek nie był nigdy przedmiotem aportu i nigdy nie amortyzowany przez podatnika. W czasie niespełna dwuletniego posiadania budynku przez podatnika, dokonano w nim jedynie drobnych prac remontowych (malowanie, wymiana starego kotła gazowego na nowy - równorzędny) nie dokonując jednak ulepszeń w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b) ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przeniesienie przez podatnika prawa własności opisanego budynku na wspólników, w ramach zapłaty części wynagrodzenia za sprzedawane przez nich podatnikowi udziały (celem ich umorzenia) będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz brzmienie przepisów zamieszczonych w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a) i b) ustawy o VAT przeniesienie własności budynku będzie zwolnione z podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Przez dostawę towarów na terytorium kraju rozumie się - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 6 ww. ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż dwóch wspólników złożyło Spółce propozycję zbycia wszystkich swoich udziałów w celu ich umorzenia. Jednocześnie zapłatą za zbyte udziały ma być przeniesienie na wspólników prawa własności budynku wzniesionego na początku lat 90. XX w.

Istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W przepisie tym mowa jest o tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym.

Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów.

Ponadto warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie:

*

po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

*

po drugie - czynność wykonana była przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem VAT.

Odnosząc powyżej przedstawiony stan prawny do zdarzenia przyszłego w ocenie tut. organu należy przyjąć, że mamy tutaj do czynienia z transakcją, w której dwóch wspólników złożyło Spółce propozycję zbycia wszystkich swoich udziałów w celu ich umorzenia. Zapłata za zbycie udziałów będzie mieć charakter rzeczowy, w postaci przeniesienia na nich prawa własności budynku. Uznać zatem należy, że w świetle art. 7 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 cyt. ustawy przedmiotowa transakcja stanowi odpłatną dostawę towaru. Wnioskodawca działając w charakterze podatnika VAT dokonuje czynności ujętej w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tj. dokonuje przeniesienia prawa własności budynków na Wspólników w zamian za udziały, które to następnie mają być umorzone.

Reasumując, przeniesienia prawa własności budynków na wspólników w zamian za udziały, stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też opodatkowana jest 22 % stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu, na którym posadowione są budynki.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w wyniku zbycia swojej części udziałów zamierza przenieść prawo własności budynku na wspólników. Przedmiotowa nieruchomość została wzniesiona na początku lat 90. XX w. a Wnioskodawca zakupił przedmiotowy budynek w grudniu 2007 r. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie nieruchomości. Przedmiotowa nieruchomość nie była ulepszana przez Wnioskodawcę, a jedynie dokonano w nim drobnych prac remontowych.

Tak więc mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż przeniesienie prawa własności opisanego budynku na wspólników w ramach zapłaty części wynagrodzenia za sprzedawane udziały w przypadku gdy Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie nieruchomości oraz przedmiotowa nieruchomość nie była ulepszana przez Wnioskodawcę, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, w związku z art. 29 ust. 5 ustawy.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl