IBPP3/443-853/09/BWo - Moment dokonania obniżenia akcyzy od wyrobów wyprodukowanych w składzie podatkowym o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-853/09/BWo Moment dokonania obniżenia akcyzy od wyrobów wyprodukowanych w składzie podatkowym o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2009 r. (data wpływu 5 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie określenia momentu dokonania obniżenia akcyzy należnej w trybie art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie określenia momentu dokonania obniżenia akcyzy należnej w trybie art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) dokonuje ponownego przerobu piwa zwróconego z własnego magazynu zamiejscowego bez uruchomienia procedury reklamacji. Zwrócone piwo jest piwem z zapłaconą akcyzą. Przerób piwa następuje w składzie podatkowym poprzez skierowanie go na produkcję i polega na faktycznym dolaniu i domieszaniu piwa z zapłaconą akcyzą w określonej fazie produkcji. Piwo, które powstanie w wyniku produkcji będzie w części składało się z powtórnie przerobionego piwa (w ilości zużytego do produkcji piwa), od którego akcyza została zapłacona w należnej wysokości.

Spółka zamierza zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym obniżyć kwotę akcyzy (wpłaty dziennej) należnej od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych. Dniem obniżenia akcyzy będzie dzień, w którym dolano, zmieszano piwo z zapłaconą akcyzą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka prawidłowo określiła dzień dokonania obniżenia akcyzy należnej przyjmując dzień dodania, zmieszania piwa zużytego do produkcji.

Jeżeli nieprawidłowo, to w którym dniu można obniżyć akcyzę (poprzez zmniejszenie wpłaty dziennej) w opisywanym stanie faktycznym.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1, może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych.

Mając na uwadze powyższy przepis zdaniem Spółki w opisywanym zdarzeniu przyszłym kwota akcyzy należna od piwa wyprodukowanego w składzie podatkowym może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytego do produkcji piwa z zapłaconą akcyzą. Momentem dokonania obniżenia będzie dzień, w którym piwo z zapłaconą akcyzą zostanie dodane do produkcji. Obniżenie akcyzy należnej nastąpi poprzez obniżenie kwoty wpłaty dziennej. Zdaniem Spółki w opisywanej sytuacji nie ma znaczenia, że piwo jest produkowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, ponieważ od dodawanego do produkcji piwa akcyza została już zapłacona, więc kwota akcyzy może zostać obniżona w momencie zużycia piwa do produkcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.), zwanej dalej: "ustawą", kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1, może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych.

W świetle postanowień ww. art. 21 ust. 8 ustawy kwota akcyzy od wyprodukowanego wyrobu akcyzowego może zostać obniżona jedynie o akcyzę zapłaconą od wyrobów akcyzowych, które zostały zużyte do wyprodukowania tego wyrobu. Należy tutaj zwrócić uwagę, że ustawodawca w ww. przepisie podkreślił, iż obniżona może zostać kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych. Obniżka dotyczy zatem należnej akcyzy od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych stricte przy współudziale (domieszaniu w ilości zużytego do produkcji piwa) piwa, od którego akcyza została zapłacona w należnej wysokości.

Powyższy przepis art. 21 ust. 8 cyt. ustawy jasno stanowi, iż dotyczy on kwoty akcyzy należnej od wyrobów, do produkcji których zużyto w składzie podatkowym wyroby z zapłaconą akcyzą. Poprzez użycie zwrotów "od danych wyrobów", oraz "do ich wyprodukowania" ustawodawca precyzuje, że należną akcyzą jest podatek powstały od wyprowadzenia z procedury zawieszenia poboru akcyzy wyrobów, a obniżką jest kwota akcyzy zapłacona od wyrobów zużytych do ich produkcji.

W związku z powyższym kwotą akcyzy do zapłaty będzie różnica pomiędzy kwotą akcyzy należną od wyprodukowanych danych wyrobów, a kwotą akcyzy zapłaconej od wyrobów zużytych do ich wyprodukowania

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca dokonuje ponownego przerobu piwa zwróconego z własnego magazynu zamiejscowego bez uruchomienia procedury reklamacji. Zwrócone piwo jest piwem z zapłaconą akcyzą. Przerób piwa następuje w składzie podatkowym poprzez skierowanie go na produkcję i polega na faktycznym dolaniu i domieszaniu piwa z zapłaconą akcyzą w określonej fazie produkcji. Piwo, które powstanie w wyniku produkcji będzie w części składało się z powtórnie przerobionego piwa (w ilości zużytego do produkcji piwa), od którego akcyza została zapłacona w należnej wysokości.

Przenosząc opisane zdarzenie przyszłe na grunt ustawy o podatku akcyzowym należy przyjąć, że produkcja piwa (poz. 13 załącznika nr 2 do ustawy) następuje w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Z kolei dzięki procedurze zawieszenia poboru akcyzy i instytucji składu podatkowego możliwe jest przesunięcie momentu zapłaty podatku akcyzowego z etapu produkcji wyrobów akcyzowych do momentu dopuszczenia wyrobu do ostatecznej konsumpcji (art. 2 pkt 10 i 12 ustawy).

Obowiązek rozliczenia powstałej w wyniku wykonania czynności podlegających opodatkowaniu akcyzy należnej, nierozerwalnie związany jest z powstaniem obowiązku podatkowego i jego konkretyzacją w postaci zobowiązania podatkowego.

Stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w art. 10 ust. 1 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Przepis art. 42 i 45 ustawy dotyczy zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy. Określa zarówno moment zakończenia tej procedury jak i moment powstania zobowiązania podatkowego w przypadku stosowania tej procedury. Istotnym jest, iż w trakcie stosowania (trwania) procedury zawieszenia poboru akcyzy obowiązek podatkowy nie przekształca się w zobowiązanie podatkowe, co oznacza, iż nie powstaje w tym przypadku obowiązek uiszczenia akcyzy, a przesuwa ten obowiązek do momentu powstania zobowiązania podatkowego, które powstaje, co do zasady, dopiero z dniem zakończenia tej procedury. Nie należy zatem utożsamiać pojęcia obowiązku podatkowego z pojęciem zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe powstaje bowiem w opisanym zdarzeniu przyszłym w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Stosownie do art. 42 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje z dniem wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego przez procedurę zawieszenia poboru akcyzy (...).

W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tej procedury, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy (art. 45 ust. 1 i 2 cyt. ustawy).

Podmioty prowadzące składy podatkowe, są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego do obliczenia i zapłaty akcyzy wstępnie za okresy dzienne, na rachunek właściwej izby celnej. Wstępnych wpłat akcyzy za okresy dzienne, zwanych dalej "wpłatami dziennymi", dokonuje się w przypadku podmiotu prowadzącego skład podatkowy, nie później niż 25. dnia po dniu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy i powstało zobowiązanie podatkowe (art. 23 ust. 1 i 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 2 i ust. 6 cyt. ustawy, wpłaty dzienne obniża się o kwoty przysługujących podatnikowi zwolnień i obniżeń akcyzy. Wpłaty dzienne stanowią zaliczkę na akcyzę i są uwzględniane w deklaracjach podatkowych (art. 23 ust. 3 ustawy).

Istota niniejszej interpretacji sprowadza się do określenia momentu, w którym Wnioskodawca może dokonać obniżenia należnej akcyzy od wyrobów wyprodukowanych w składzie podatkowym o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych.

Odnosząc zatem powyższe do zdarzenia przedstawionego przez Wnioskodawcę należy przyjąć, że prawo do obniżenia należnej akcyzy jest ściśle powiązane z powstaniem zobowiązania podatkowego od wyprodukowanego wyrobu akcyzowego (piwa), do produkcji którego została zużyta dana partia piwa zwróconego z własnego magazynu, od którego została już zapłacona akcyza. Tym samym czynnikiem determinującym moment obniżenia należnej akcyzy jest dzień, w którym powstanie zobowiązanie podatkowe - akcyza należna od wyprodukowanego piwa, zawierającego w swoim składzie odpowiednio piwo z zapłaconą akcyzą (piwo zwrócone z własnego magazynu zamiejscowego bez uruchomienia procedury reklamacji).

Zatem w ocenie tut. Organu za dzień, w którym Wnioskodawca może dokonać obniżenia należnej akcyzy od wyprodukowanego w składzie podatkowym piwa, o akcyzę zapłaconą od zużytej do jego wyprodukowania odpowiedniej partii piwa z zapłaconą akcyzą należy uznać dzień powstania zobowiązania podatkowego od tego gotowego wyrobu, tj. dzień zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż dniem obniżenia akcyzy będzie dzień, w którym dolano, zmieszano piwo z zapłaconą akcyzą należało uznać za nieprawidłowe

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl