IBPP3/443-847/08/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-847/08/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usługi transportu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usługi transportu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością świadczy usługi transportu drogowego, w przeważającej części są to wewnatrzwspólnotowe usługi transportowe. Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz VAT-UE. W przyszłości w związku z planowanymi zmianami dotyczącymi uregulowań prawnych w zakresie transportu drogowego na terenie Unii Europejskiej, a przede wszystkim ze zniesieniem zakazu na przewozy kabotażowe Spółka zamierza dotrzeć do klientów, którym będzie oferowała tego typu usługi (przewozy wewnątrz innych krajów członkowskich UE), np. z Hamburga do Berlina bądź z Paryża do Marsylii.

Istotą tego typu usług będzie świadczenie transportu drogowego na rzecz zlecającego podatnika zarejestrowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego kraju członkowskiego, niż ten w którym rozpocznie i zakończy się transport, np. usługa transportowa na terenie Niemiec na rzecz zleceniodawcy, który dla tej transakcji podał swój numer (BE), pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium Belgii

(Berlin) Niemcy Niemcy (Hamburg)

usługa świadczona na rzecz belgijskiego podatnika (BE)

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Z jaką stawką należy zafakturować usługę, która rozpocznie i zakończy się na terytorium jednego państwa członkowskiego, świadczona na rzecz podatnika zarejestrowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej w innym państwie członkowskim.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sytuacji, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 miejscem świadczenia wymienionej usługi jest miejsce gdzie odbywa się transport - czyli w tym przypadku będzie to kraj unijny inny niż Polska, w którym transport się rozpocznie i zakończy.

W omawianej sytuacji podatnikiem będzie usługobiorca zarejestrowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej, który rozliczy podatek zgodnie z obowiązującymi w państwie, które wydało nabywcy ten numer przepisami ustawy o VAT.

Wnioskodawca - polski podatnik powinien wystawić fakturę zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług z tytułu czynności niepodlegajacej opodatkowaniu w kraju.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Odstępstwo od tej zasady przewidziane zostało między innymi w art. 27 ust. 2 zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia jest miejsce gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. W myśl art. 28 ust. 1 ustawy - w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Mając na uwadze że w przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia z transportem który się odbędzie w jednym kraju zastosowanie znajdzie tu norma zawarta w art. 27 ust. 2 ustawy o VAT gdyż nie będzie to wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w art. 28 ust. 1. Tym samym miejscem opodatkowania tejże usługi będzie kraj, w którym usługa ta zostanie wykonana. Konsekwencją powyższego będzie konieczność rozliczenia tej usługi zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju wykonania usługi, w tym przypadku w Niemczech.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT - podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl art. 106 ust. 2 ww. ustawy - przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Zgodnie z § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337) - przepisy § 5, 7-21 i 24 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

W myśl § 25 ust. 2-3 - faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 5, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Faktury, o których mowa w ust. 1, mogą nie zawierać danych określonych w § 5 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 4.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w sytuacji gdy Wnioskodawca nie jest zarejestrowany, dla celów podatku od wartości dodanej, na terytorium państwa członkowskiego w którym świadczy usługę transportu winien wystawić fakturę zgodnie z ww. przepisami, przy czym nie wykazuje na tej fakturze stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Reasumując:

* usługi transportu towarów świadczone na terenie jednego kraju członkowskiego będą opodatkowane w tym kraju na podstawie tam obowiązujących przepisów a nie na podstawie przepisów kraju który wydał nabywcy usługi numer pod którym jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej,

* w sytuacji gdy Wnioskodawca nie jest zarejestrowany dla celów podatku od wartości dodanej na terytorium państwa, w którym świadczy usługę transportu ww. usługa winna być udokumentowana fakturą VAT bez wykazania stawki kwoty podatku dla tejże usługi oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl