IBPP3/443-842/09/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-842/09/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2009 r. (data wpływu 4 listopada 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 stycznia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktury dokumentującej otrzymanie zadatku na poczet sprzedaży Aktywów oraz faktur dokumentujących sprzedaż Aktywów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem w dniu 11 stycznia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktury dokumentującej otrzymanie zadatku na poczet sprzedaży Aktywów oraz faktur dokumentujących sprzedaż Aktywów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: Spółka) należący do koncernu, jest jednym z wiodących producentów leków w Polsce. Spółka prowadzi także działalność handlową w zakresie obrotu lekami oraz działalność usługową. Spółka rozważa rozszerzenie swojego portfolio o nowe produkty znajdujące się obecnie w ofercie spółki B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Spółka komandytowa. Wnioskodawca planuje nabycie od Grupy B praw do wybranych produktów leczniczych oraz kosmetyków (dalej: Aktywa).

Nie jest wykluczone, że również inna spółka z Grupy nabędzie inne produkty lecznicze / kosmetyki od spółek z grupy B.

1.

Prawa do produktów leczniczych obejmą:

a.

prawa do znaków towarowych;

b.

prawa autorskie do wykorzystywania dokumentacji rejestracyjnej dotyczącej tych produktów leczniczych wraz z prawami do złożenia wniosków o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego (dopuszczanego do obrotu w oparciu o tę dokumentację rejestracyjną); oraz

c.

prawa wynikające z umów o wytwarzanie (produkcję na zlecenie) tych produktów leczniczych.

2.

Prawa do kosmetyków obejmą:

a.

prawa do znaków towarowych;

b.

prawa autorskie do wykorzystania dokumentacji ich receptur, w tym w celu wytwarzania tych kosmetyków i ich wprowadzania do obrotu; oraz

c.

prawa wynikające z umów o wytwarzanie (produkcję na zlecenie) niektórych z tych kosmetyków.

Należy wskazać, iż wraz z umowami produkcyjnymi o którym mowa w punktach c) powyżej, Wnioskodawca nie nabędzie "produkcji w toku" zleconej jeszcze przed sprzedażą Aktywów i na Wnioskodawcę nie przejdą zobowiązania wynikające z produkcji zleconej przez podmiot z Grupy B. Oznacza to, że postanowienia umów produkcyjnych będą miały zastosowanie wyłącznie do produkcji zleconej już przez Wnioskodawcę.

W dacie składania wniosku przedmiotowe Aktywa stanowią własność B. Jednakże w najbliższym czasie B rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji w wyniku której część składników majątkowych B (w tym m.in. Aktywów, które zamierza nabyć Wnioskodawca) zostanie wyodrębniona do spółki z Grupy B, tj. A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (dalej: A) prowadzącej działalność zbliżoną swym zakresem do działalności B.

Planowane jest, że przeniesienie składników majątkowych do A nastąpi w drodze wkładu niepieniężnego wniesionego przez B.

Spośród składników majątkowych, które otrzyma w drodze aportu od B, A planuje sprzedać wyłącznie Aktywa zdefiniowane powyżej. Oznacza to, że nie wszystkie prawa do produktów leczniczych i kosmetyków, które zostaną wniesione aportem przez B do A będą przedmiotem umowy kupna-sprzedaży zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a A. Według informacji, jakie posiada Spółka, po dokonaniu transakcji sprzedaży Aktywów na rzecz Wnioskodawcy A będzie kontynuować prowadzoną działalność w oparciu o pozostałe posiadane składniki majątkowe.

Jeżeli chodzi o rozliczenie umowy kupna-sprzedaży Aktywów, ustalono, że Wnioskodawca uiści na rzecz A zadatek na poczet planowanej transakcji nabycia Aktywów. Otrzymanie zadatku zostanie udokumentowane przez A fakturą VAT. W celu zabezpieczenia możliwości nabycia Aktywów przez Spółkę od A, rozważane jest wykorzystanie cywilnoprawnej instytucji zadatku. Zadatek zostałby zapłacony przez Spółkę jak najszybciej - nie jest wykluczone, że jeszcze przed formalnym nabyciem przez A Aktywów od B. Sprzedaż Aktywów na rzecz Wnioskodawcy zostanie udokumentowana przez A fakturą (-ami) VAT, które będą opiewały na kwotę określonej w umowie ceny pomniejszonej o uprzednio uiszczony zadatek.

Wnioskodawca zamierza wykorzystywać Aktywa będące przedmiotem transakcji do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. w szczególności zamierza osiągać przychody z tytułu dystrybucji produktów leczniczych i kosmetyków do których nabędzie prawa od A. W rezultacie, spełniony jest warunek istnienia związku pomiędzy zakupionymi usługami a działalnością opodatkowaną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez A w związku z transakcją sprzedaży Aktywów opisanych w stanie faktycznym, tj. z faktury dokumentującej otrzymanie zadatku na poczet sprzedaży Aktywów oraz faktur (-y) dokumentujących (-ej) sprzedaż Aktywów.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez A w związku z transakcją sprzedaży Aktywów opisanych w stanie faktycznym, tj. z faktury dokumentującej otrzymanie zadatku na poczet sprzedaży Aktywów oraz faktur (-y) dokumentujących (-ej) sprzedaż Aktywów.

Kwalifikacja przeniesienia praw do produktów jako świadczenie usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei, art. 6 przewiduje, że ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w niniejszym wniosku oraz zakres przedmiotowy transakcji sprzedaży (sprzedaż Aktywów), zdaniem Wnioskodawcy do przedmiotowej transakcji sprzedaży Aktywów nie mają zastosowania wyłączenia wskazane w art. 6 ustawy o VAT. W konsekwencji, należy rozważyć, czy sprzedaż Aktywów będzie stanowić dostawę towarów, czy też świadczenie usług.

Co do zasady, w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, pod pojęciem dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT stanowi każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

W rozważanym stanie faktycznym przedmiotem sprzedaży są Aktywa (tzn. prawa do produktów leczniczych i kosmetyków). Jak wskazano w stanie faktycznym, Aktywa są zdefiniowane następująco:

1.

Prawa do produktów leczniczych obejmą:

a.

prawa do znaków towarowych;

b.

prawa autorskie do wykorzystywania dokumentacji rejestracyjnej dotyczącej tych produktów leczniczych wraz z prawami do złożenia wniosków o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego (dopuszczanego do obrotu w oparciu o tę dokumentację rejestracyjną); oraz

c.

prawa wynikające z umów o wytwarzanie (produkcję na zlecenie) tych produktów leczniczych.

2.

Prawa do kosmetyków obejmą:

a.

prawa do znaków towarowych;

b.

prawa autorskie do wykorzystania dokumentacji ich receptur, w tym w celu wytwarzania tych kosmetyków i ich wprowadzania do obrotu; oraz

c.

prawa wynikające z umów o wytwarzanie (produkcję na zlecenie) niektórych z tych kosmetyków.

Zadaniem Wnioskodawcy przedmiotowe Aktywa nie spełniają definicji towarów, o które mowa w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. W szczególności, sprzedaż Aktywów obejmuje sprzedaż/przeniesienie praw. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy transakcja sprzedaży Aktywów spełnia definicję świadczenia usług określoną w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu VAT.

Prawo do odliczenia podatku VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedstawionym powyżej stanie faktycznym Spółka, która jest czynnym podatnikiem VAT, nabędzie odpłatnie prawa do produktów leczniczych i kosmetyków. Wnioskodawca zamierza wykorzystywać Aktywa będące przedmiotem transakcji do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. w szczególności zamierza osiągać przychody z tytułu dystrybucji produktów leczniczych i kosmetyków do których nabędzie prawa od A W rezultacie, spełniony jest warunek istnienia związku pomiędzy zakupionymi usługami a działalnością opodatkowaną. Oznacza to, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez A w związku z transakcją sprzedaży Aktywów opisanych w stanie faktycznym (tekst jedn. z faktury dokumentującej otrzymanie zadatku na poczet sprzedaży Aktywów oraz faktur (-y) dokumentujących (-ej) sprzedaż Aktywów).

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez A w związku z transakcją sprzedaży Aktywów opisanych w stanie faktycznym, tj. z faktury dokumentującej otrzymanie zadatku na poczet sprzedaży Aktywów oraz faktur (-y) dokumentujących (-ej) sprzedaż Aktywów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl