IBPP3/443-764/11/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 października 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-764/11/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2011 r. (data wpływu 4 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup lokalu przeznaczonego na cele działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup lokalu przeznaczonego na cele działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Prowadząc działalność gospodarczą w zakresie pokazów balistycznych podczas konferencji, sympozjów, targów, prowadząc szkolenia dla basistów oraz doradztwo z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca postanowił kupić lokal dla celów prowadzonej działalności z przeznaczeniem na pomieszczenie biurowe oraz salę szkoleniową dla basistów. Komórka lokatorska do wykorzystania jako magazyn oraz miejsce postojowe na auto firmowe (samochód z homologacją ciężarową). Jednakże z uwagi na lepsze warunki kredytu (jako osoba fizyczna) oraz na stan lokalu Wnioskodawca postanowił kupić lokal na rynku pierwotnym (lokal mieszkalny i komórka stawka VAT 8%, miejsce w garażu stawka 23%). Lokal ten będzie zgłoszony do urzędu miasta i będzie opłacona wyższa opłata za użytkowanie - jako lokal użytkowy (siedziba firmy). Przez rozpoczęciem w nim działalności jeszcze na etapie budowy Wnioskodawca zrezygnował ze wszystkich ścian działowych, pozostały jednak ściany do WC. Za lokal Wnioskodawca płaci w ratach. Opłata rezerwacyjna została zapłacona w 2010 r. kolejne transze wpłynęły w grudniu 2010 r. oraz styczniu 2011 r. a ostatnia przy odbiorze lokalu (planowano październik 2011 r.). Faktury wystawione są przez dewelopera przy każdej zaliczce ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz numeru NIP. Cała działalność Wnioskodawcy opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 23%. Zakupiony lokal z przeznaczeniem na pomieszczenie biurowe, salę szkoleniową, magazyn i miejsce postojowe będzie zaliczone do środków trwałych w ramach prowadzonej działalności, będzie amortyzowany zgodnie z przepisami o podatku dochodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można obniżyć kwotę podatku VAT należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu przeznaczonego na pomieszczenie biurowe, salę szkoleniową, magazyn oraz miejsce na samochód firmowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu, z komórką oraz miejscem postojowym w garażu podziemnym, który będzie przeznaczony na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której realizowane są czynności opodatkowane podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) i lit. b) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca postanowił kupić lokal dla celów prowadzonej działalności z przeznaczeniem na pomieszczenie biurowe oraz salę szkoleniową dla basistów. Komórka lokatorska do wykorzystania jako magazyn oraz miejsce postojowe na auto firmowe (samochód z homologacją ciężarową). Jednakże z uwagi na lepsze warunki kredytu (jako osoba fizyczna) oraz na stan lokalu Wnioskodawca postanowił kupić lokal na rynku pierwotnym (lokal mieszkalny i komórka stawka VAT 8%, miejsce w garażu stawka 23%). Cała działalność Wnioskodawcy opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 23%. Zakupiony lokal z przeznaczeniem na pomieszczenie biurowe, salę szkoleniową, magazyn i miejsce postojowe będzie zaliczone do środków trwałych w ramach prowadzonej działalności, będzie amortyzowany zgodnie z przepisami o podatku dochodowym.

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług - a przede wszystkim powołany wyżej art. 88 ust. 1 ustawy o VAT - nie przewidują ograniczenia prawa podatników do nabywania lokali mieszkalnych i przeznaczania ich na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo do odliczenia nie jest uzależnione również od sposobu zapłaty za towar jakim jest lokal (kredyt). Istotnym jest przede wszystkim związek zakupionego towaru z rzeczywiście wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi oraz niezaistnienia negatywnych przesłanek zawartych w art. 88 ustawy o VAT. Zatem z punku widzenia podatku VAT, podatnik ma prawo nabyć przedmiotowy lokal i przeznaczyć go wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

W sytuacji gdy lokal będzie wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

W związku z powyższym Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup lokalu, pod warunkiem niezaistnienia pozostałych przesłanek zawartych w art. 88 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do odliczenia należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl