IBPP3/443-722/10/PK - Możliwość opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia do innej spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa w związku z podziałem spółki przez wydzielenie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-722/10/PK Możliwość opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia do innej spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa w związku z podziałem spółki przez wydzielenie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2010 r. (data wpływu 27 września 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 września 2010 r. (data wpływu 1 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2010 r. wpłynął do tut. organu wniosek uzupełnionym pismem z dnia 27 września 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej Spółka) prowadzi działalność produkcyjną. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja kruszyw barwionych. Poza głównym przedmiotem działalności Spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu (wydzierżawiania) nieruchomości oraz w zakresie obrotu nieruchomościami. Działalność ta dotyczy tych nieruchomości, które nie są związane z działalnością produkcyjną.

Wraz z początkiem 2010 r. w strukturze Spółki wyodrębniono dział odpowiedzialny za działalność w zakresie wynajmu oraz obrotu nieruchomościami. Wyodrębnienia dokonano w drodze uchwały Zarządu Spółki. Wyodrębnionemu działowi nadano nazwę "K.", zwany również dalej Z.

Przedmiotem działalności Z określonym w Uchwale jest wynajem/wydzierżawianie nieruchomości oraz obrót nieruchom ościami.

W Uchwale postanowiono o przyporządkowaniu do Z zespołu składników materialnych (nieruchomości niezwiązane z produkcją, wyposażenie biurowe związane z funkcjonowaniem działu) i niematerialnych (licencje na programy komputerowe wykorzystywane w związku z działalnością Z, umowę najmu oraz umowę dzierżawy - obie umowy dotyczą budynków posadowionych na nieruchomościach przypisanych do Z). W budynku biurowym wykorzystywanym przez Spółkę wyodrębniono ponadto pomieszczenie, wraz z biurowym wyposażeniem, dedykowane wyodrębnionemu działowi.

Do Z przyporządkowano także zobowiązania wynikające z zawartej umowy najmu oraz umowy dzierżawy. Uchwała Zarządu Spółki zawiera ponadto oświadczenie o przyporządkowaniu do Z pracowników związanych z działalnością prowadzoną przez Z oraz wskazuje osobę kierującą Z.

W związku z utworzeniem Z, w pianie kont Spółki utworzone zostały odrębne konta na których ujęte zostały aktywa i zobowiązania związane z Z oraz konta, na których ewidencjonowane są przychody oraz koszty związane z działalnością Z.

Obecnie Z posiada również dedykowany do działalności Z rachunek bankowy. W związku z planowanymi procesami restrukturyzacyjnymi podjęta została decyzja dotycząca przeniesienia Z do innej spółki (dalej Spółka Nieruchomości). Dzięki takiemu rozwiązaniu działalność Spółki będzie mogła skupić się wyłącznie na produkcji.

Po dokonaniu przeniesienia Z, Spółka Nieruchomości kontynuować będzie działalność w zakresie wynajmu oraz obrotu nieruchomościami. Do Spółki Nieruchomości przejdą pracownicy związani obecnie z Z.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku przeprowadzenia w Spółce podziału przez wydzielenie, polegającego na przeniesieniu Z do Spółki Nieruchomości, po stronie Spółki powstanie obowiązek do zapłaty podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku przeprowadzenia w Spółce podziału przez wydzielenie, polegającego na przeniesieniu Z do Spółki Nieruchomości, po stronie Spółki nie powstanie przychód do opodatkowania. Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT - przychodem w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmującej lub nowo zawiązanej ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Dla rozstrzygnięcia kwestii powstania po stronie Spółki przychodu do opodatkowania kluczowe jest więc ustalenie czy Z stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawierają zarówno ustawa o CIT jak i ustawa o VAT. Definicje te są zbieżne w swej treści.

W ocenie Spółki wyodrębniony strukturze Spółki dział K. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a ust. 4 ustawy o CIT oraz art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Zgodnie z definicjami zawartymi w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza "organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się "organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania."

Z powyższych definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (wraz z zobowiązaniami) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

a.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

b.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

c.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

d.

zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W związku z powyższym, dla uznania wyodrębnionej jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa konieczne jest wyodrębnienie składników majątkowych zarówno na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej, jak i funkcjonalnej.

* Istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania

W opisanym stanie faktycznym wskazano, iż w skład Z wchodzą składniki materialne oraz niematerialne. Ponadto, do Z przypisane zostały zobowiązania związane z funkcjonowaniem działu.

* Wyodrębnienie organizacyjne.

Ustawa o CIT, ani ustaw o VAT nie wskazują, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. Przykładowo, w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 października 2008 r., sygn. ILPB3/423-496/08-2/HS stwierdzono, iż "wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp." (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lutego 2009 r., sygn. IPPB5/423-165/08-6/MB).

Jak wskazano w stanie faktycznym, wyodrębnienie Z nastąpiło poprzez utworzenie wydzielonego ze Spółki działu na podstawie uchwały Zarządu Spółki. Uchwała zawiera zestawienie zespołu składników materialnych i niematerialnych przyporządkowanych do Z. Rozdziału składników majątku dokonano w oparciu o podział funkcjonalny tj. do Z przydzielono składniki majątkowe związane z działalnością wykonywaną przez Z.

Ponadto Uchwała zawiera oświadczenia o przyporządkowaniu do Z zobowiązań z nim związanych, pracowników związanych z działalnością prowadzoną przez Z oraz przyporządkowaniu do Z umów gospodarczych związanych ze składnikami majątku przyporządkowanymi do Z.

Ponadto, o organizacyjnym wyodrębnieniu Z w strukturze Spółki przemawia fakt, że Z prowadzi w ramach Spółki ściśle określony rodzaj działalności, który nie jest realizowany przez jakąkolwiek inną część Spółki. Działalność ta jest prowadzona w sposób samodzielny, choć w ramach struktury prawnej Spółki.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, należy uznać, że Z spełnia wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki dla uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT i ustawy o VAT.

* Wyodrębnienie finansowe.

O wyodrębnieniu finansowym świadczy prowadzenie ewidencji księgowej Spółki w sposób umożliwiający ewidencję zdarzeń gospodarczych dotyczących działalności Z. W rezultacie istnieje możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Z. Należy przy tym podkreślić, iż ustawa o CIT, ani ustaw o VAT nie wskazują, co należy rozumieć przez wyodrębnienie finansowe w rozumieniu definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w szczególności, czy konieczne jest prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych czy sporządzanie bilansów. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, iż "wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa" (J. Marciniuk "Podatek dochodowy od osób prawnych. Rok 2008" Komentarz; Wydawnictwo C.H. Beck; Warszawa 2008; por. także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w warszawie z dnia 10 września 2009 r., sygn. IPPB5/423-436/09-2/MB).

Ponadto, jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji z dnia 9 czerwca 2009 r., sygn. IPPP2/443-312/09-2/AS, "wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze)".

Mając na uwadze opisane powyżej okoliczności, zdaniem Spółki Z spełnia warunek wyodrębnienia finansowego, o którym mowa w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartej w ustawie o CIT i ustawie o VAT.

* Wyodrębnienie funkcjonalne (przesłanki określone w punktach a l b).

Wyodrębnienie funkcjonalne zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) oznacza przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (także por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 1 grudnia 2008 r., sygn. ITPB3/423-519b/08/AW).

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, przedmiotem działalności Z jest wynajem/wydzierżawianie nieruchomości oraz obrót nieruchomościami. W tym celu do Z alokowane zostały wszystkie składniki majątkowe konieczne do prowadzenia działalności przez Z zobowiązania oraz dedykowani pracownicy. Z zdolna jest zatem funkcjonować w ramach nowego podmiotu. Składniki przypisane do Z stanowią bowiem odpowiednio powiązaną całość gospodarczą.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie Z pozwala na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT i ustawy o VAT.

Podsumowując zgodnie z art. 6 ustawy o VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z uwagi na fakt, iż spełnia kryteria przewidziane w przepisach ustawy o VAT dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa, planowany podział przez wydzielenie nie spowoduje powstania obowiązku do zapłaty podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Ponadto informuje się, iż ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jak również w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zawarta zostanie w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl