IBPP3/443-697/08/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-697/08/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2008 r. (data wpływu 15 lipca 2008 r.) uzupełnionym pismem z 9 października 2008 r. (data wpływu 9 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie sukcesji praw i obowiązków Spółki Jawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2008 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 9 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie sukcesji praw i obowiązków Spółki Jawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta T., w ramach której między innymi prowadzi przedsiębiorstwo X. Oprócz tego przedsiębiorstwa Wnioskodawca prowadzi działalność - w oparciu o ten sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej - w ramach Spółki Cywilnej PHU P. Wnioskodawca jest żonaty, jednak w ich małżeństwie panuje małżeńska rozdzielność majątkowa, a opisane przedsiębiorstwa stanowią przedmiot odrębnej własności Wnioskodawcy.

Wraz z żoną Wnioskodawca utworzył Spółkę jawną Y. (zarejestrowana w dniu 30 stycznia 2008 r. pod numerem KRS...) do której wraz z żoną wniósł wkład gotówkowy po 1000 zł każde z nich. W chwili obecnej w zyskach Spółki oraz w jej majątku wspólnicy uczestniczą po połowie i taką proporcję w tym zakresie chcą oni zachować po wniesieniu do Spółki aportu.

Obecnie Wnioskodawca planuje wnieść do Spółki Jawnej Y. wkład w postaci całego przedsiębiorstwa X. (w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego, nie wyłączając żadnych jego składników), w ramach którego prowadzi działalność gospodarczą. Jednocześnie zamierza on kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej w ramach Spółki Cywilnej PHU P.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa X. do Spółki Y., Spółka ta jako podatnik podatku akcyzowego wstąpi we wszelkie przewidziane przepisami prawa i obowiązki Wnioskodawcy jako podatnika podatku akcyzowego związanego z czynnościami wykonywanymi w ramach przedsiębiorstwa X.

W szczególności:

1.

Czy Spółce Y. będzie przysługiwało, w razie sprzedaży wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, prawo do obniżenia podatku akcyzowego o kwotę akcyzy zapłaconą przez X., przy nabyciu tych wyrobów, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.

2.

Czy prawo do obniżenia podatku akcyzowego będzie przysługiwało tej Spółce w sytuacji gdy poszczególne faktury zakupu, obejmujące podatek akcyzowy wystawione będą na rzecz nabywcy - X., a fizyczne wydanie towarów nastąpi już w okresie prowadzenia działalności przez Spółkę.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej Spółka Jawna, w związku z wniesieniem do jej majątku wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa X., wstąpi we wszystkie prawno-podatkowe prawa i obowiązki X. wynikające z prowadzenia wnoszonego przedsiębiorstwa.

Tym samym Spółce Jawnej, jako następcy X. w zakresie praw i obowiązków wynikających z podatku akcyzowego, będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku akcyzowego o kwotę akcyzy zapłaconą przez X., gdy prowadził jednoosobowo przedsiębiorstwo X. przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu, w razie sprzedaży przez Spółkę Jawną tych wyrobów.

Ponadto prawo do obniżenia podatku akcyzowego będzie przysługiwało Spółce w sytuacji gdy poszczególne faktury zakupu, obejmujące podatek akcyzowy, wystawione będą na rzecz nabywcy - X., a fizyczne wydanie towarów nastąpi już w okresie prowadzenia działalności przez Spółkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie podatkowym regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93a § 1 ww. ustawy osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1.

przekształcenia innej osoby prawnej,

2.

przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

Zgodnie z art. 93a § 2 ustawy przepis art. 93a § 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

a.

innej spółki niemającej osobowości prawnej,

b.

spółki kapitałowej,

2.

spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Przedmiotem następstwa podatkowego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, przy czym zgodnie z art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, rozumie się przez to prawa i obowiązki zawarte we wszelkich aktach normatywnych prawa podatkowego, a więc wniesienie aportem Przedsiębiorstwa do spółki jawnej powoduje sukcesję podatkową praw i obowiązków określonych w ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) oraz jej przepisach wykonawczych.

Prawo podatnika do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowana lub zapłaconą od importu należy do kategorii praw podatkowych, uregulowanych w art. 79 ww. ustawy o podatku akcyzowym.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza, wnieść jako wkład do spółki jawnej całe przedsiębiorstwo (nie wyłączając żadnych jego składników), spełniające warunki określone w art. 55 1 Kodeksu cywilnego. Czynność ta stanowi zgodnie z art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej przypadek sukcesji praw i obowiązków, polegających na tym, że spółka niemająca osobowości prawnej wstępuje we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby fizycznej, która wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Tym samym Spółka Jawna jako następca prawny, na podstawie art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby fizycznej (w tym przypadku wynikające z ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym), o ile przedmiotem aportu będzie całe przedsiębiorstwo spełniające warunki określone w art. 55 1 Kodeksu cywilnego.

Reasumując Spółka Jawna, jako podatnik podatku akcyzowego wstąpi we wszelkie przewidziane przepisami prawa i obowiązki osoby fizycznej, która wniosła jako aport całe przedsiębiorstwo do tej Spółki. Spółce Jawnej będzie zatem przysługiwało prawo obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu przez osobę fizyczną wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych stanowiących składnik przedsiębiorstwa wniesionego jako wkład do Spółki Jawnej, kiedy to wyroby te będą przedmiotem czynności wykonywanych przez Spółkę Jawną, pod warunkiem, że sprzedaż wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych dokonywana przez Spółkę Jawną będzie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem akcyzowym.

Prawo to będzie także przysługiwało Spółce Jawnej w sytuacji gdy poszczególne faktury zakupu, zawierające podatek akcyzowy, wystawione będą na rzecz osoby fizycznej, a sprzedaży tych towarów dokona Spółka Jawna, do której zostało wniesione przedsiębiorstwo.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa zakładu Ubezpieczeń społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl