IBPP3/443-686/09/ŁC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-686/09/ŁC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2009 r. (data wpływu 11 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 października 2009 r. (data wpływu 3 listopada 2009 r.) oraz pismem z dnia 26 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie:

* wniesienia aportem do spółki prawa handlowego nieruchomości zabudowanych budowlami i budynkiem oraz ruchomości stanowiących towary używane - jest prawidłowe,

* wniesienia aportem do spółki prawa handlowego działki niezabudowanej nr 1233/66 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem do spółki prawa handlowego nieruchomości oraz rzeczy ruchomych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 października 2009 r. (data wpływu 3 listopada 2009 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu w dniu 20 października 2009 r. znak IBPP3/443-686/09/ŁC oraz pismem z dnia 26 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Miasto zamierza wnieść aport do spółki prawa handlowego w postaci targowiska i objąć udziały w spółce. Miasto jest właścicielem nieruchomości gruntowej stanowiącej plac targowy. Przedmiotowa nieruchomość składa się z działek, które tworzą jedną zwartą całość. Cały teren jest utwardzony częściowo kostką betonową, płytą betonową, częściowo asfaltem, jest uzbrojony w wodę, kanalizację i energię elektryczną. Teren ograniczony jest trwałym ogrodzeniem z wydzielonymi miejscami sprzedaży i wyznaczonymi drogami komunikacyjnymi oraz parkingami wewnątrz tego ogrodzenia. Do ogrodzenia targowiska po zewnętrznej jego stronie przylega parking dla samochodów osobowych, utwardzony płytami ażurowymi. W centralnej części placu targowego znajduje się murowany obiekt wolnostojący, trwale związany z gruntem.

Na placu targowym znajdują się obiekty handlowe - obiekty nietrwale związane z gruntem. Kioski i stanowiska handlowe stanowiące własność Miasta są oddawane w najem w drodze przetargu, a umowy zawierane są na czas określony lub na czas nieokreślony. Dla kiosków i stanowisk handlowych, które wzniesione zostały przez dzierżawców na gruncie miejskim zawierane są umowy dzierżawy gruntu. Targowisko miejskie powstało ze środków budżetu Miasta w ramach realizacji zadań własnych. Zrealizowane zadanie inwestycyjne zostało rozliczone i obiekt wprowadzony został do ewidencji środków trwałych Urzędu Miasta w dniu 30 października 1997 r. jako plac na targowisku o numerze (...)11/220/168. W trakcie realizacji zadania Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do tego obiektu i Wnioskodawca nie poniósł wydatków na jego ulepszenie. Nieruchomość gruntowa stanowiąca plac targowy składa się z 20 działek, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454) stanowią grunty zabudowane i zurbanizowane:

* działka nr 1074 oznaczona w rejestrze gruntów jako inne tereny zabudowane (Bi),

* działka nr 1077 oznaczona w rejestrze gruntów jako inne tereny zabudowane (Bi),

* działka nr 1078/1 oznaczona w rejestrze gruntów jako inne tereny zabudowane (Bi),

* działka nr 1078/2 oznaczona w rejestrze gruntów jako inne tereny zabudowane (Bi),

* działka nr 1166 oznaczona w rejestrze gruntów jako inne tereny zabudowane (Bi),

* działka nr 1214/1 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1214/2 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1232/1 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1232/2 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1233/42 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1233/62 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1233/63 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1233/64 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1233/65 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1233/66 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1233/67 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1233/68 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 1233/69 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 2506 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B),

* działka nr 2651 oznaczona w rejestrze gruntów jako tereny różne (Tr).

Nieruchomość obejmująca targowisko miejskie była przedmiotem wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego. Operat szacunkowy potwierdza stan faktyczny podany we wniosku.

Pismem z dnia 29 października 2009 r. (data wpływu 3 listopada 2009 r.) Wnioskodawca wyjaśnił iż:

a.

Przedmiotowe budowle (plac i ogrodzenie) zostały wybudowane w ramach zadań własnych realizowanych przez Miasto ze środków budżetu miasta, na gruntach stanowiących własność miasta.

b.

Przedmiotowe budowle wybudowane zostały w latach 90-tych.

c.

Targowisko miejskie jako całość nie było przedmiotem dzierżawy lub najmu. Przedmiotem dzierżawy był grunt pod kioskami handlowymi oznaczonymi numerami od 1 do 31 usytuowanymi na tzw. części zachodniej targowiska miejskiego oraz grunt pod stanowiskami handlowymi oznaczonymi numerami od 57 do 68 usytuowanymi na tzw. części wschodniej targowiska - obiekty posadowione są na części działek nr: 1232/2, 1233/62, 1233/63, 1233/64, 1233/65, 2506 i 1166. Natomiast przedmiotem najmu były stanowiska handlowe oznaczone numerami od 1 do 56, własności miasta, znajdujące się na wschodniej części targowicy - obiekty posadowione na części działek nr: 1077, 1078/1, 1078/2 i 1166.

d.

Ogrodzenie zostało wybudowane przez Miasto ze środków własnych w ramach realizowanego zadania inwestycyjnego. Ogrodzenie wybudowane zostało w latach 90-tych, jednak niemożliwe jest określenie dokładnej daty z uwagi na fakt, że tut. Urząd nie dysponuje już dokumentami źródłowymi związanymi z realizacją zadania. Targowisko miejskie przyjęte zostało do ewidencji środków trwałych w dniu 30 października 1997 r.

e.

Teren targowiska miejskiego jest w całości ogrodzony. Ogrodzenie od strony północnej, wschodniej i południowej jest wykonane z metalowych elementów (bez podmurówki), umocowane na słupkach metalowych na betonowej podmurówce. Część ogrodzenia od strony zachodniej wykonane z elementów metalowych na podmurówce oraz z betonowych elementów fabrykowanych.

f.

Ogrodzenie targowiska od momentu ukończenia inwestycji nie było remontowane i Miasto nie poniosło wydatków na jego ulepszenie.

g.

Kioski handlowe o konstrukcji drewnianej oraz stanowiska handlowe o konstrukcji blaszanej zostały wybudowane nie później niż do 1995 r.. Są to obiekty nie związane trwale z gruntem.

h.

Ruchomości znajdujące się na targowisku miejskim można uznać za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

i.

Teren targowiska miejskiego obejmuje niżej wymienione działki, na których znajdują się następujące urządzenia i elementy targowicy:

* działka nr 1074 - ogrodzenie, parking z płyt ażurowych płatny dla samochodów, teren utwardzony kostką brukową typu Libet z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów, samochodów), ciąg komunikacyjny drogi dojazdowej wykonany z asfaltu, zieleń, uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna oraz uzbrojenie nadziemne: słupy z lampami oświetleniowymi.

* działka nr 1077 - ogrodzenie, stanowiska handlowe o konstrukcji blaszanej, parking z płyt ażurowych płatny dla samochodów, teren utwardzony kostką brukową typu Libet z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów, samochodów), ciąg komunikacyjny drogi dojazdowej wykonany z asfaltu, zieleń, uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna, sieć wodociągowa oraz uzbrojenie nadziemne: słupy z lampami oświetleniowymi. Stanowiska handlowe o konstrukcji blaszanej zostały wybudowane nie później niż do 1995 r..

* działka nr 1078/1 - ogrodzenie, stanowiska handlowe o konstrukcji blaszanej, parking z płyt ażurowych płatny dla samochodów, teren utwardzony kostką brukową typu Libet z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów, samochodów), ciąg komunikacyjny drogi dojazdowej wykonany z asfaltu, zieleń, uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna i wodociągowa oraz uzbrojenie nadziemne: słupy z lampami oświetleniowymi. Stanowiska handlowe o konstrukcji blaszanej zostały wybudowane nie później niż do 1995 r..

* działka nr 1078/2 - ogrodzenie, stanowiska handlowe o konstrukcji blaszanej, teren utwardzony kostką brukową typu Libet z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów, samochodów), ciąg komunikacyjny drogi dojazdowej wykonany z asfaltu, uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna i wodociągowa oraz uzbrojenie nadziemne: słup z lampą oświetleniową. Stanowiska handlowe o konstrukcji blaszanej zostały wybudowane nie później niż do 1995 r..

* działka nr 1166 - ogrodzenie, stanowiska handlowe o konstrukcji blaszanej, ciąg komunikacyjny wraz z placem z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów, samochodów) wykonany z asfaltu oraz teren utwardzony płytami betonowymi (chodnikowymi), na którym wyznaczone są miejsca sprzedaży (z ręki, straganów), uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna i wodociągowa oraz uzbrojenie nadziemne: studzienki kanalizacyjne, słupy z lampami oświetleniowymi. Stanowiska handlowe o konstrukcji blaszanej zostały wybudowane nie później niż do 1995 r..

* działka nr 1214/1 - ogrodzenie, budynek murowany, sanitarny (WC), teren utwardzony asfaltem z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów, samochodów) oraz teren utwardzony płytami chodnikowymi z miejscami sprzedaży (z ręki, straganów), ciąg komunikacyjny drogi dojazdowej wykonany z asfaltu, zieleń, uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna, sieć wodociągowa oraz uzbrojenie nadziemne: studzienki kanalizacyjne, słupy z lampami oświetleniowymi.

* działka nr 1214/2 - ogrodzenie, ciąg komunikacyjny drogi dojazdowej wykonany z asfaltu, teren utwardzony płytami betonowymi (chodnikowymi), na którym wyznaczone są miejsca sprzedaży (z ręki, straganów), uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna oraz wodociągowa.

* działka nr 1232/1 - ogrodzenie, teren utwardzony płytami ażurowymi i asfaltem z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów, samochodów), ciąg komunikacyjny drogi dojazdowej wykonany z asfaltu, zieleń, uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna, sieć wodociągowa oraz uzbrojenie nadziemne: studzienki kanalizacyjne, słupy z lampami oświetleniowymi.

* działka nr 1232/2 - ogrodzenie, kioski handlowe o konstrukcji drewnianej, teren utwardzony płytami betonowymi (chodnikowymi) z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów), uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna i wodociągowa. Kioski handlowe o konstrukcji drewnianej zostały wybudowane nie później niż do 1995 r..

* działka nr 1233/42 - ogrodzenie, teren utwardzony płytami ażurowymi oraz betonowymi (chodnikowymi) z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów, samochodów), ciąg komunikacyjny drogi dojazdowej wykonany z asfaltu, uzbrojenie podziemne: kanalizacja deszczowa, sieć energetyczna oraz uzbrojenie nadziemne: studzienki kanalizacyjne, słup z lampą oświetleniową.

* działka nr 1233/62 - ogrodzenie, kioski handlowe o konstrukcji drewnianej, teren z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów) wykonany z płyt betonowych (chodnikowych), uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna, sieć wodociągowa oraz uzbrojenie nadziemne: studzienki kanalizacyjne, słup z lampą oświetleniową. Kioski handlowe o konstrukcji drewnianej zostały wybudowane nie później niż do 1995 r..

* działka nr 1233/63 - ogrodzenie, kioski handlowe o konstrukcji drewnianej, teren z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów) wykonany z płyt betonowych (chodnikowych), uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna, sieć wodociągowa. Kioski handlowe o konstrukcji drewnianej zostały wybudowane nie później niż do 1995 r..

* działka nr 1233/64 - działka położona wewnątrz ogrodzenia, kioski handlowe o konstrukcji drewnianej, teren utwardzony płytami betonowymi (chodnikowymi), uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna, sieć wodociągowa. Kioski handlowe o konstrukcji drewnianej zostały wybudowane nie później niż do 1995 r..

* działka nr 1233/65 - działka położona wewnątrz ogrodzenia, kioski handlowe o konstrukcji drewnianej, teren utwardzony asfaltem i płytami betonowymi (chodnikowymi) z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów, samochodów), ciąg komunikacyjny drogi dojazdowej wykonany z asfaltu, uzbrojenie podziemne: kanalizacja deszczowa, sieć energetyczna. Kioski handlowe o konstrukcji drewnianej zostały wybudowane nie później niż do 1995 r..

* działka nr 1233/66 - działka położona wewnątrz ogrodzenia, zieleń.

* działka nr 1233/67 - działka położona wewnątrz ogrodzenia, teren utwardzony asfaltem i płytami betonowymi (chodnikowymi) z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów, samochodów), ciąg komunikacyjny drogi dojazdowej wykonany z asfaltu, uzbrojenie podziemne: kanalizacja deszczowa, sieć energetyczna oraz uzbrojenie nadziemne: słup z lampą oświetleniową.

* działka nr 1233/68 - ogrodzenie, teren utwardzony płytami betonowymi (chodnikowymi) z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów), zieleń, uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna, sieć cieplna CO oraz uzbrojenie nadziemne: słup z lampą oświetleniową.

* działka nr 1233/69 - ogrodzenie, zieleń.

* działka nr 2506 - ogrodzenie, kioski handlowe o konstrukcji drewnianej, teren utwardzony płytami betonowymi (chodnikowymi) z wyznaczonymi miejscami sprzedaży (z ręki, straganów), uzbrojenie podziemne: kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna, sieć wodociągowa oraz uzbrojenie nadziemne: studzienki kanalizacyjne, słup z lampą oświetleniową. Kioski handlowe o konstrukcji drewnianej zostały wybudowane nie później niż do 1995 rok.

* działka nr 2651 - parking z płyt ażurowych płatny dla samochodów, uzbrojenie podziemne: sieć wodociągowa.

W stosunku do budowli posadowionych na terenie targowiska miejskiego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dla nieruchomości obejmującej teren targowiska miejskiego, prowadzone są trzy księgi wieczyste.

Prawo własności nieruchomości w ww. księgach ujawnione jest na rzecz Miasta.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie aportu do spółki prawa handlowego w postaci targowiska miejskiego w zamian za udziały w tej spółce jest zwolnione z podatku VAT.

2.

Czy czynność ta podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwolnieniu przedmiotowemu podlega dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług określona została definicja pierwszego zasiedlenia, zgodnie z którą przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich: wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Targowisko miejskie, które powstało w wyniku zrealizowanego przez miasto zadania inwestycyjnego, przekazane zostało do używania i przyjęte do ewidencji środków trwałych z dniem 30 października 1997 r. W świetle powyższego spełniony został warunek, który uprawnia do skorzystania ze zwolnienia w podatku od towarów i usług tj. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą (w postaci aportu do spółki prawa handlowego) minął okres dłuższy niż 2 lata.

Aport stanowi dostawę towarów i jest on traktowany tak samo jak każda inna dostawa towarów. Oznacza to, że jeżeli przedmiotem aportu jest budynek, budowla lub ich część, wówczas zastosowanie znajdują standardowe reguły dotyczące zwolnień z VAT określone w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług. Zaznaczyć należy, że od początku bieżącego roku wprowadzono generalne zwolnienie dla dostawy budynków, budowli lub ich części po dwóch latach od pierwszego zasiedlenia, przy czym zwolnienie obejmuje również nieruchomości niemieszkalne. Zdaniem Wnioskodawcy dostawa towaru polegająca na wniesieniu aportu w postaci targowiska miejskiego do spółki prawa handlowego korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje:

* za prawidłowe w części dotyczącej wniesienia aportem do spółki prawa handlowego nieruchomości zabudowanych budowlami i budynkiem oraz ruchomości stanowiących towary używane,

* za nieprawidłowe w części dotyczącej wniesienia aportem do spółki prawa handlowego działki niezabudowanej nr 1233/66.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przedmiotem wniosku jest kwestia opodatkowania czynności wniesienia aportu w postaci nieruchomości zabudowanych budowlami i budynkiem wraz z rzeczami ruchomymi stanowiącymi z towary używane oraz działki niezabudowanej.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W definicji dostawy towarów sformułowanej na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług niewątpliwie mieści się wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci towarów do innego podmiotu (spółki), bowiem w takim przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Wkład rzeczowy wniesiony do spółki staje się od tego momentu jej własnością. Następuje przeniesienie na spółkę praw własności do przedmiotu wkładu.

Ponadto wniesienie wkładu niepieniężnego spełnia przedmiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów (wniesieniem wkładu) a otrzymanym z tego tytułu wynagrodzeniem, które przybiera postać udziału w spółce tj. wszystkich praw wynikających z uczestnictwa w tej spółce (w tym prawo do udziału w zysku spółki). Wynagrodzenie to ma charakter wzajemny i ekwiwalentny, co oznacza, że z tytułu wniesienia wkładu, dla wnoszącego wynika bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść.

W sytuacji, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc rzeczy ruchome, budowle, budynki lub ich części, a także grunty, gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W dniu 1 grudnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336). Ww. przepisy nie przewidują zwolnienia z podatku VAT aportów wnoszonych po dniu 31 marca 2009 r. do spółek prawa handlowego i cywilnego, w związku z powyższym czynność ta podlega opodatkowaniu.

Wniesienie aportu jest dostawą towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. W związku z powyższym do czynności tej mogą mieć zastosowanie przewidziane w rozdziale 2 ww. ustawy zwolnienia od podatku.

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych, wprowadzona do stosowania rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.), dokonuje klasyfikacji obiektów budowlanych rozumianych jako konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. W PKOB obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: "Budynki" i "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej". Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w PKOB obiektami inżynierii lądowej i wodnej są wszystkie obiekty budowlane nie klasyfikowane jako budynki, tj.: drogi kołowe, drogi kolejowe, mosty, autostrady, drogi lotniskowe, zapory wodne, itp.

Natomiast w świetle ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową (art. 3 pkt 3 cyt. ustawy).

Zatem jeśli dana budowla w rozumieniu prawa budowlanego nie została sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako budynek, mieści się w sekcji "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej".

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też opodatkowana jest 22% stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu, na którym posadowione są budynki.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ma zamiar wnieść jako aport do spółki prawa handlowego działki zabudowane budowlami i budynkiem (działka nr 1074, działka nr 1077, działka nr 1078/1, działka nr 1078/2, działka nr 1166,działka nr 1214/1, działka nr 1214/2, działka nr 1232/1, działka nr 1232/2, działka nr 1233/42, działka nr 1233/62, działka nr 1233/63, działka nr 1233/64, działka nr 1233/65, działka nr 1233/67, działka nr 1233/68, działka nr 1233/69, działka nr 2506, działka nr 2651). Przedmiotowe budowle i budynek zostały wybudowane w latach 90-tych. Ponadto Wnioskodawca nie dokonał ulepszeń w przedmiotowym budynku. Przedmiotowe działki jako całość stanowiące targowisko miejskie, od momentu wybudowania stanowią własność Wnioskodawcy i nie były przedmiotem dzierżawy lub najmu. W tym stanie rzeczy stwierdzić należy, iż dostawa ww. działek jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, bowiem wystąpi przesłanka określona w art. 2 pkt 14 ww. ustawy tj. oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy budynku i budowli po ich wybudowaniu.

Należy mieć jednak na uwadze, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca przedmiotowe budowle i budynki wybudował w latach 90-tych w ramach zadań własnych ze środków budżetu miasta, na gruntach stanowiących własność miasta. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do tych nieruchomości, nie dokonywał również ulepszeń na przedmiotowych nieruchomościach.

W związku z powyższym do czynności wniesienia aportu do spółki prawa handlowego w postaci ww. działek zabudowanych budowlami i budynkiem będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku VAT o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29 ust. 5 ww. ustawy.

W odniesieniu do dostawy kiosków handlowych o konstrukcji drewnianej oraz stanowisk handlowych o konstrukcji blaszanej, wybudowanych nie później niż do 1995 r. i stanowiących obiekty niezwiązane trwale z gruntem będących przedmiotem wniosku stwierdzić należy, iż na gruncie art. 2 pkt 6 ustawy o VAT stanowią one towary ruchome, nie są bowiem budynkami budowlami ani ich częściami.

W piśmie z dnia 29 października 2009 r. Wnioskodawca wskazał, iż ruchomości znajdujące na targowisku miejskim można uznać za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie natomiast do ust. 2 powołanego przepisu, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się, ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Reasumując, w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego oraz obowiązującego w tym zakresie stanu prawnego, stwierdzić należy, iż wniesienie aportu do spółki w postaci ruchomości będzie podlegało zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej działek zabudowanych budowlami i budynkiem oraz w części dotyczącej ruchomości należało uznać za prawidłowe, aczkolwiek prawidłowość stanowiska wynika z innej podstawy prawnej niż wskazano we wniosku.

Natomiast w odniesieniu do działki nr 1233/67 położonej wewnątrz ogrodzenia, na której znajduje się wyłącznie zieleń stwierdzić należy co następuje.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych - tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione z podatku od towarów i usług. Należy zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług w art. 43 ust. 1 pkt 9 posługuje się kryterium przeznaczenia terenu.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem aportu do spółki będzie również działka o nr 1233/66 na której znajduje się zieleń. Przedmiotowa działka oznaczona jest w rejestrze gruntów jako tereny mieszkaniowe (B).

Zatem w przedmiotowej sytuacji, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, czynność wniesienia aportem do spółki prawa handlowego działki nr 1233/66 jako gruntu przeznaczonego pod zabudowę podlega opodatkowaniu wg stawki 22%.

Mając powyższe na uwadze należało stwierdzić, iż stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej:

* wniesienia aportem do spółki prawa handlowego nieruchomości zabudowanych budowlami i budynkiem oraz ruchomości stanowiących towary używane - jest prawidłowe,

* wniesienia aportem do spółki prawa handlowego działki niezabudowanej nr 1233/66 - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zauważyć należy, że niniejsza interpretacja traci swą ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl