IBPP3/443-671/08/AŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-671/08/AŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2008 r. (data wpływu 22 i 25 września 2008 r.) uzupełnionym pismami z dnia 24 listopada 2008 r. (data wpływu 25 listopada 2008 r.) oraz 27 listopada 2008 r. (data wpływu 28 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w zakresie terminu odliczenia podatku VAT z tytułu importu usług serwisu oprogramowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismami z dnia 24 i 27 listopada 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku VAT z tytułu importu usług serwisu oprogramowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zgodnie z zawartą umową z kontrahentem z Niemiec, Spółka zakupuje usługę serwisową oprogramowania zakupionego na własne potrzeby związane z prowadzoną działalnością oraz w celu odsprzedaży innym kontrahentom krajowym posiadającym oprogramowanie firmy z Niemiec. Usługa serwisowa na rzecz innych kontrahentów świadczona jest przez pracowników Spółki lub pracowników firmy z Niemiec (w zależności od rodzaju wsparcia technicznego) za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej, faksu i/lub listownie.

Spółka odlicza VAT wynikający z faktur zakupu w dacie wystawienia faktury. Usługi serwisowe oprogramowania klasyfikują się jako: usługi w zakresie oprogramowania, PKWiU 72.2.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka postępuje słusznie odliczając VAT wynikający z faktur zakupu w dacie wystawienia faktury zarówno w przypadku gdy firma z Niemiec świadczy usługi serwisowe na potrzeby własne Spółki jak również w celu odsprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka uważa, że VAT z tytułu importu usług serwisowych powinna odliczać na zasadach ogólnych tj. w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym a nie w dacie wystawienia faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, świadczeniem usług, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Artykuł 2 pkt 9 ww. ustawy stanowi, iż przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabywa od kontrahenta z Niemiec usługę serwisową oprogramowania zakupionego na własne potrzeby związane z prowadzoną działalnością oraz w celu odsprzedaży innym kontrahentom krajowym. Usługa serwisowa na rzecz innych kontrahentów świadczona jest przez pracowników Spółki lub pracowników firmy z Niemiec (w zależności od rodzaju wsparcia technicznego) za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej, faksu i / lub listownie. Przedmiotowa usługa klasyfikowana jest do symbolu PKWiU 72.2.

Stosownie do art. 27 ust. 1 w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W odniesieniu do niektórych rodzajów usług ustawodawca ustanowił szereg wyjątków określających inne niż ww. miejsce opodatkowania tych usług.

Na podstawie art. 27 ust. 3 w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1.

osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2.

podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju

* miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 cyt. ustawy, przepis ust. 3 stosuje się do usług w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Zgodnie z art. 17 ust. ust. ww. ustawy przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4,6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

Stosownie zaś do ust. 3 art. 17 ustawy o VAT w przypadku wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.

Zatem w świetle cytowanych wyżej przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego nabywane przez Wnioskodawcę od kontrahenta z Niemiec usługi serwisu oprogramowania zakwalifikowane do grupowania PKWiU 72.2 - stanowią import usług a podatnikiem z tego tytułu jest Wnioskodawca.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17, 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 2 przywołanej ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z importem usług powstaje w naliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym.

Co prawda obecnie obowiązująca ustawa VAT przyjmuje zasadę, zgodnie z którą czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia, importu usług oraz dostawy, w której podatnikiem jest nabywca, powinny być udokumentowane fakturą wewnętrzną, jednakże nie gra ona żadnej roli dla celów odliczania podatku naliczonego w związku z tymi czynnościami. W tym przypadku bowiem odliczeniu podlega podatek należny od tych czynności, niezależnie od tego, czy podatnik wystawił fakturę wewnętrzną i czy zapłacił podatek należny.

Do tego mechanizmu odliczania podatku związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem, importem oraz dostawą, w której podatnikiem jest nabywca, zostały dostosowane terminy dokonywania odliczeń. Odliczenie w takich przypadkach następuje bowiem w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Obowiązek podatkowy w przypadku importu usług powstaje co do zasady z chwilą wykonania usługi. Jeśli import usług powinien być potwierdzony fakturą (wewnętrzną), wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Obowiązek podatkowy powstaje także w odpowiedniej części w razie pobrania przez wykonawcę zaliczki, raty, zadatku etc. Ustawa przewiduje także przypadki, w których obowiązek podatkowy powstaje w momencie szczególnym określonym w art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7-9 ustawy.

W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W przypadku gdy przed terminem, o którym mowa wyżej, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Obowiązek podatkowy powstaje także w związku z wystawieniem faktur potwierdzających otrzymanie całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju. Jeśli ustały okoliczności, które wyłączały spod pojęcia wewnątrzwspólnotowego nabycia przemieszczenie własnych towarów z innego państwa członkowskiego do Polski, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustania tych okoliczności.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponieważ przedmiotowy wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego w dacie złożenia tego wniosku, ocenę stanowiska Wnioskodawcy dokonano w oparciu o stan prawny obowiązujący do 30 listopada 2008 r. Z dniem 1 grudnia 2008 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), z zastrzeżeniem przepisów wymienionych w art. 15 tejże ustawy. W związku z powyższym od grudnia 2008 r. zmianie ulegają m.in. przepisy art. 27 ust. 4 pkt 3 oraz art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o pdatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl