IBPP3/443-651/08/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-651/08/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2008 r. (data wpływu 12 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 listopada 2008 r. (data wpływu 20 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla świadczonych usług szkoleniowo-doradczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla świadczonych usług szkoleniowo-doradczych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 listopada 2008 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tutejszego organu z dnia 5 listopada 2008 r. znak: IBPP3/443-651/08/PK.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku o towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się sprzedażą oprogramowania z branży budownictwa. Sprzedaje oprogramowanie własne oraz jako autoryzowany partner handlowy. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność w zakresie oprogramowania PKWiU 72.22 i 72.21.

Jednocześnie Wnioskodawca w bieżącym roku zamierza rozszerzyć działalność w zakresie przeprowadzania warsztatów szkoleniowych z obsługi i działania oprogramowania, które sprzedaje oraz z ogólnych zagadnień obliczeniowo-inzynierskich. Spółka posiadamy odpowiedni wpis w KRS w przedmiocie działalności tj. 80.42 b tj. "kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane".

Uczestnikiem warsztatów szkoleniowych może być każda osoba, która zgłosi chęć uczestnictwa w takim szkoleniu. Uczestnikami mogą być zarówno klienci naszej firmy, jak i wszyscy inni zainteresowani.

Warsztaty szkoleniowe, które Wnioskodawca zamierza przeprowadzać to:

1.

warsztaty indywidualne,

2.

warsztaty grupowe produktowe,

3.

warsztaty grupowe zagadnieniowe

Ad.1.

Warsztaty indywidualne przeprowadzane będą na życzenie klienta i organizowane pod kątem zakupionego przez klienta oprogramowania i specyfiki działania jego firmy. Mają charakter konsultacji. Dla ww. usługi Wnioskodawca podał symbol PKWiU 72.22.11-00.00.

Ad.2.

Warsztaty grupowe produktowe przeprowadzane będą dla grupy osób i mają na celu przeszkolenie z oprogramowania, które sprzedaje Wnioskodawca. Warsztaty szkoleniowe będą organizowane tematycznie wg produktów, które Spółka ma w swojej ofercie sprzedaży i będą składać się z części ogólnej, jak i części praktycznej. Każdy uczestnik będzie pracował na oddzielnym komputerze w celu przyswojenia wiedzy i nabycia praktycznych umiejętności obsługi i zastosowania danego oprogramowania. Na bieżąco będą rozwiązywane problemy zgłaszane przez uczestników szkolenia. Uczestnikami mogą być klienci Spółki, jak i inne zainteresowane osoby. Nie ma wymogu kupna oprogramowania Spółki. Szkolenie nie jest częścią umowy sprzedaży oprogramowania, ale może się zdarzyć, że klient kupując dane oprogramowanie równocześnie zamówi szkolenie. Dla przedmiotowych świadczeń Spółka podała symbol PKWiU 72.22.11-00.00

Na koniec szkolenia uczestnicy otrzymają certyfikat ze znajomości danego oprogramowania.

Ad.3.

Warsztaty szkoleniowe zagadnieniowe skierowane będą głównie do osób posiadających ogólną wiedzę z zakresu projektowania. Wśród uczestników mogą być klienci Spółki, jak i inni zainteresowani. Szkolenia te przeprowadzane będą zgodnie z ustalonym wcześniej programem (znanym uczestnikom przed przystąpieniem do szkolenia), w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych.

Przeprowadzane będą z zagadnień obliczeniowo-inżynierskich i ogólnych w zakresie projektowania konstrukcji budowlanych.

Połączone będą z praktycznymi warsztatami. Każdy uczestnik będzie pracował na oddzielnym komputerze w celu lepszego przyswojenia wiedzy i praktycznego opanowania zagadnień przy zastosowaniu różnego rodzaju oprogramowania.

W ramach szkoleń Wnioskodawca wykorzystuje narzędzia (w tym oprogramowanie), które posiada w ramach autoryzowanego centrum szkoleniowego. Szkolenie takie będzie kończyło się wydaniem certyfikatu dla uczestników szkolenia. Dla ww. usługi Wnioskodawca podał symbol PKWiU 80.40.20-00.00.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Jaką stawkę podatku VAT zastosować do warsztatów szkoleniowych indywidualnych, grupowych produktowych i grupowych zagadnieniowych.

2.

Czy w przypadku szkoleń grupowych produktowych Wnioskodawca winien zastosować stawkę 22% tylko dla klientów, którzy nabyli oprogramowanie i chcą się z niego przeszkolić, a stawkę zw. dla tych, którzy nie posiadają oprogramowania Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1)1. W przypadku warsztatów indywidualnych - ze względu na fakt, że klient zamawia usługę przeszkolenia i konsultacji pod kątem specyfiki działania jego firmy - usługa ta winna być opodatkowana stawką 22% jako konsultacje.

1)2 W przypadku warsztatów szkoleniowych produktowych dotyczących szkoleń z oprogramowania, które sprzedaje Wnioskodawca właściwą stawką będzie 22% tak jak przy sprzedaży oprogramowania.

1)3 W przypadku warsztatów z zagadnień z branży budownictwa Spółka powinna zastosować stawkę zw., ponieważ są to szkolenia z zagadnień ogólnych, mające na celu podniesienie kwalifikacji uczestników szkolenia. Nie są to szkolenia z oprogramowania, które sprzedaje Spółka.

2.

Ze względu na fakt, że uczestnik szkolenia nie musi być klientem Spółki i nie ma obowiązku kupna oprogramowania, jak również może dokonać takiego zakupu po szkoleniu - stawka VAT dla warsztatów produktowych winna być jednakowa dla każdego klienta, bez względu na to czy kupił oprogramowanie Wnioskodawcy czy nie i wynosić 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Ponadto art. 8 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Ustawodawca w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT zawarł generalną zasadę dotyczącą stawki opodatkowania towarów i usług podatkiem od towarów i usług, zgodnie z którą stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Od tej reguły przewidziano jednak szereg wyjątków, m.in. z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika, że zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 przedmiotowego załącznika wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 "usługi w zakresie edukacji" ("ex" oznacza, że zwolnienie dotyczy danej usługi z danego grupowania).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi warsztaty w zakresie obsługi produktów Spółki, zarówno dla swych klientów, którzy już nabyli produkty Spółki, jak również dla potencjalnych klientów i usługa ta została sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 72.22.11-00.00 "usługi doradztwa w zakresie systemów i problemów technicznych". Ponadto Wnioskodawca prowadzi warsztaty szkoleniowe z zakresu zagadnień obliczeniowo-inżynieryjnych oraz w zakresie projektowania konstrukcji budowlanych, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 80.40.20-00.00.

Należy zauważyć, że pierwsza grupa ww. wymienionych usług w zakresie doradztwa w zakresie systemów i problemów technicznych są usługami innymi niż usługi w zakresie edukacji objęte symbolem PKWiU 80. Ponadto należy zauważyć, że usługi te nie są wymienione w ustawowym katalogu usług zwolnionych z podatku od towarów i usług, zawartym w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, jak również nie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie innych przepisów, a co za tym idzie, nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT czy też innych przepisów wykonawczych. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie zostały również wymienione wśród usług korzystających z preferencyjnej stawki VAT. Tym samym przedmiotowe usługi sklasyfikowane przez Wnioskodawcę pod symbolem PKWiU 72.22.11-00.00 winny być opodatkowane podstawową stawką VAT.

Natomiast usługi szkolenia z zakresu zagadnień obliczeniowo-inżynieryjnych oraz w zakresie projektowania konstrukcji budowlanych (szkolenia dotyczące zagadnień ogólnych mających na celu podniesienie kwalifikacji uczestników szkolenia) sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 80.40.20-00.00 mieszczą się w dziale usług związanych z edukacją, tym samym korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Należy ponadto podkreślić, że w przedmiotowej sprawie bez znaczenia dla sposobu opodatkowania pozostaje fakt czy usługobiorcami ww. usług są podmioty, które zakupiły produkt Spółki czy też nie, gdyż przyporządkowanie stawki podatku dokonuje się zgodnie z kryterium przedmiotowym a nie podmiotowym.

Reasumując, usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 72.22.11-00.00 - "usługi doradztwa w zakresie systemów i problemów technicznych" winny być opodatkowane 22% stawką podatku VAT. Natomiast usługi związane z edukacją, które są sklasyfikowane zgodnie PKWiU w dziale 80, korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Na marginesie należy dodać, iż do 31 grudnia 2008 r. dla potrzeb podatku od towarów i usług, zgodnie z § 2 rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), stosuje się PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Tym samym dla potrzeb podatku VAT do końca roku 2008 r. świadczone usługi winny być klasyfikowane zgodnie z rozporządzeniem z dnia 18 marca 1997 r.

Należy ponadto zaznaczyć, że tut. organ nie jest właściwy do dokonania klasyfikacji czy też oceny prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznej świadczonych usług, zaliczenie bowiem określonych usług do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków usługodawcy.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć świadczoną usługę, usługodawca może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Tak więc niniejszą interpretację oparto na wskazanych przez Wnioskodawcę klasyfikacjach PKWiU.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl