IBPP3/443-600/10/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-600/10/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2010 r. (data wpływu 12 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 października 2010 r. (data wpływu 26 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku VAT dla usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 90.00.11-00.40 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku VAT dla usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 90.00.11-00.40.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 października 2010 r. (data wpływu 26 października 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 13 października 2010 r. nr IBPP3/443-600/10/AB.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje usługi czyszczenia i konserwacji sieci kanalizacyjnych oraz usługi poboru i wywozu nieczystości świadczonych dla zakładów przemysłowych oraz odbiorców indywidualnych.

Wnioskodawca w uzupełnieniu z dnia 20 października 2010 r. wskazał, iż świadczy usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 90.00.11-00.40 "Usługi utrzymania i konserwacja sieci kanalizacyjnej", które wykonywane są następującym zakresie:

* udrażnianiu i zapewnieniu przepustowości sieci poprzez płukanie hydromechaniczne kanałów,

* usuwaniu z sieci kanalizacyjnej części mechanicznych (folia, metal, drewno, szmaty) jak również usuwaniu zgromadzonego osadu metodami mechanicznymi,

* czyszczeniu urządzeń wchodzących bezpośrednio w skład sieci kanalizacyjnych takich jak separatory tłuszczów lub substancji ropopochodnych, wloty kanalizacyjne, studzienki, kratki kanalizacje i osadniki itp.,

* zebraniu i odtransportowaniu substancji i zanieczyszczeń na miejsca do tego przeznaczone.

Wraz z czyszczeniem sieci kanalizacyjnych Wnioskodawca wykonuje łącznie usługi czyszczenia przepompowni ścieków, połączonych z sieciami kanalizacyjnymi. Podstawowymi czynnościami jakie są realizowane to:

* usuwanie zgromadzonego osadu,

* wyjmowanie pomp i ich czyszczenie z nagromadzonych kratek,

* czyszczenie czerpni, a także wywóz powstałych w wyniku czyszczenia odpadów.

W ramach świadczonej usługi Wnioskodawca nie wykonuje robót naprawczych o charakterze awaryjnym sieci kanalizacyjnych polegających na ich uszczelnieniu i przywracaniu trakcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka stawka obowiązuje na świadczone usługi w zakresie czyszczenia sieci kanalizacyjnej, usługi czyszczenia poszczególnych elementów sieci kanalizacyjnych jak separatorów tłuszczów, separatorów substancji ropopochodnych, studzienek kanalizacyjnych, wlotów kanalizacyjnych i osadników połączonych stale z tymi sieciami oraz usługi czyszczenie przepompowni, gdy wykonawca usługi nie jest ich właścicielem, dzierżawcą ani zarządzającym.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi czyszczenia sieci kanalizacyjnej, usługi czyszczenia poszczególnych elementów sieci kanalizacyjnych jak separatorów tłuszczów, separatorów substancji ropopochodnych, studzienek kanalizacyjnych, wlotów kanalizacyjnych i osadników połączonych stale z tymi sieciami oraz usługi czyszczenie przepompowni, stanowiących część sieci kanalizacyjnych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.00.11-00.40 "Usługi utrzymania i konserwacji sieci kanalizacyjnej" i na tej podstawie można je opodatkować przy zastosowaniu stawki VAT w wysokości 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy - należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast świadczenie usług, to w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Dla szczegółowego określenia zakresu przedmiotowego stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w tym stawek podatkowych dla świadczonych usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, poprzez zapis w art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zaklasyfikowania określonych czynności do właściwych grupowań statystycznych obowiązany jest podatnik. Zgodnie z przepisem § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0% oraz możliwość stosowania zwolnień podatkowych.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ww. ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod pozycją 153 ww. załącznika wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 90.0 tj. "usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne".

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca wykonuje usługi w zakresie utrzymania i konserwacji sieci kanalizacyjnej sklasyfikowane do symbolu PKWiU 90.00.11-00.40. Wnioskodawca wykonuje usługi polegające na udrażnianiu i zapewnieniu przepustowości sieci poprzez płukanie hydromechaniczne kanałów, usuwaniu z sieci kanalizacyjnej części mechanicznych (folia, metal, drewno, szmaty) jak również usuwaniu zgromadzonego osadu metodami mechanicznymi, czyszczeniu urządzeń wchodzących bezpośrednio w skład sieci kanalizacyjnych takich jak separatory tłuszczów lub substancji ropopochodnych, wloty kanalizacyjne, studzienki, kratki kanalizacje i osadniki itp., zebraniu i odtransportowaniu substancji i zanieczyszczeń na miejsca do tego przeznaczone.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż jeśli usługi wykonywane przez Wnioskodawcę mieszczą się jak wskazał Wnioskodawca w grupowaniu PKWiU 90.00.11-00.40 tj. "Usługi utrzymania i konserwacja sieci kanalizacyjnej", to stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają opodatkowaniu preferencyjną 7% stawką podatku od towarów i usług.

Jednocześnie wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowanie statystyczne. Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

W związku z powyższym niniejsza interpretacja indywidualna została udzielona w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowanie.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl