IBPP3/443-563/09/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-563/09/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.), uzupełnionym pismami z dnia 24 sierpnia 2009 r. (data wpływu 2 września 2009 r.) oraz z dnia 6 i 7 października 2009 r. (data wpływu 7 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie sprzedaży lokali mieszkalnych oraz użytkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 24 sierpnia 2009 r. (data wpływu 2 września 2009 r.) oraz pismami z dnia 6 i 7 października 2009 r. (data wpływu 7 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie sprzedaży lokali mieszkalnych oraz użytkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 2003 r. Wnioskodawca jest współwłaścicielem w 1/2 części nieruchomości gruntowej, którą nabył od osoby fizycznej. Drugim współwłaścicielem, również w 1/2 części, jest Pani N.

Przedmiotowa nieruchomość, wybudowana i zasiedlona około 1900 r., jest zabudowana budynkiem mieszkalnym, w którym znajduje się 18 lokali mieszkalnych oraz 4 lokale użytkowe. W miesiącu kwietniu 2009 r. zostały zawarte przez obecnych współwłaścicieli z przyszłymi nabywcami (osobami fizycznymi) 2 umowy przedwstępne sprzedaży lokali mieszkalnych oraz jedna umowa przedwstępna sprzedaży lokalu użytkowego w przedmiotowym budynku. Natomiast w ciągu kilku miesięcy zostanie zawartych jeszcze kilka umów przedwstępnych sprzedaży lokali mieszkalnych.

Umowy zasadnicze sprzedaży tych lokali zostaną zawarte po uzyskaniu zaświadczeń o samodzielności lokali, w terminie 1 roku od zawarcia umów przedwstępnych.

Zarówno Wnioskodawca, jak też drugi współwłaściciel, nabyli udziały (po 1/2 części) w przedmiotowej nieruchomości na cele osobiste, nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Część nieruchomości współwłaściciele przeznaczają na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swoich rodzin, a pozostałą część wynajmują.

Wnioskodawca dodaje, iż lokale będące przedmiotem sprzedaży nie były ulepszane w rozumieniu ustawy o VAT, a jedynie przeprowadzono drobne remonty, mające zachować ich substancję. Z tytułu nabycia nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Lokale o których mowa we wniosku, będące w przyszłości przedmiotem sprzedaży, były wynajmowane przez obecnych współwłaścicieli przez okres kilku miesięcy na przełomie 2008/2009 r. Przez poprzednich właścicieli lokale te były wynajmowane przez okres kilkudziesięciu lat, obecnie są pustostanami.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy czynność sprzedaży lokali mieszkalnych w nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT.

Czy czynność sprzedaży lokali użytkowych w nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność sprzedaży, zarówno lokali mieszkalnych, jak też użytkowych w przedmiotowej nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza zbyć lokale mieszkalne, jak i lokale użytkowe mieszczące się w nieruchomości wybudowanej około 1900 r. Wnioskodawca nabył udziały w #189; części tej nieruchomości w 2003 r. Lokale będące w przyszłości przedmiotem sprzedaży były wynajmowane zarówno przez poprzednich właścicieli nieruchomości jak i przez Wnioskodawcę. Przedmiotowe lokale nie były ulepszane, a jedynie przeprowadzono w nich drobne remonty, mające zachować ich substancję.

Mając na uwadze cyt. wyżej przepisy, stwierdzić należy, że skoro dostawa ww. lokali zarówno mieszkalnych jak i użytkowych nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a ich dostawą upłynęło więcej niż 2 lata i Wnioskodawca nie poniósł wydatków na ich ulepszenie, to w związku z powyższym dostawa przedmiotowych lokali będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl