IBPP3/443-476/10/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 września 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-476/10/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2010 r. (data wpływu 28 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, prowadzonej we własnym imieniu, dokonuje aktualnie transakcji kupna od dewelopera nowego lokalu mieszkalnego położonego. Po przekazaniu tego lokalu, Wnioskodawca zamierza go wynająć spółce z o.o. na cele inne niż mieszkaniowe. W Spółce tej Wnioskodawca jest mniejszościowym udziałowcem oraz pełni funkcję prezesa zarządu. Lokal zostanie wprowadzony jako majątek trwały do ewidencji środków trwałych prowadzonej dla jednoosobowej działalności gospodarczej. W oparciu o tę ewidencję wartość lokalu będzie bieżąco amortyzowana.

Sp. z o.o. z siedzibą w K., która będzie używać przedmiotowy lokal na podstawie umowy najmu, przeznacza ten lokal na cele inne niż mieszkaniowe, a mianowicie: spotkania biznesowe zarządu spółki z kontrahentami, negocjacje z klientami, częściowe przechowywanie niektórych dokumentów bieżących spółki, umożliwienie noclegów dla przyjeżdżających do Polski przedstawicieli udziałowca zagranicznego (osoby prawnej) oraz przyjeżdżających osób stanowiących zarząd spółki.

W oparciu o umowę najmu lokalu, będzie wystawiana z jednoosobowej działalności gospodarczej do spółki z o.o., w okresach zgodnie z umową, faktura VAT z zastosowaniem stawki 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w omawianej sytuacji Wnioskodawca ma prawo w prowadzonej działalności gospodarczej obniżyć podatek należny o wartość podatku VAT naliczonego związanego z zakupem przedmiotowego lokalu, jako służącego wykonywanym usługom objętych w fakturach stawką 22% VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT. Podatnicy mogą odliczać podatek naliczony, wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z ich działalnością opodatkowaną. Sposób odliczania podatku naliczonego z tytułu zakupu środków trwałych wynika więc przede wszystkim z przeznaczenia tych składników majątku. W sytuacji gdy nabywany środek trwały (lokal mieszkalny) przeznaczony będzie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (najem lokalu na cele inne niż mieszkaniowe) to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego środka trwałego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej, prowadzonej we własnym imieniu, dokonuje aktualnie transakcji kupna od dewelopera nowego lokalu mieszkalnego. Po przekazaniu tego lokalu, Wnioskodawca zamierza go wynająć spółce z o.o. na cele inne niż mieszkaniowe. W Spółce tej Wnioskodawca jest mniejszościowym udziałowcem oraz pełni funkcję prezesa zarządu. Sp. z o.o., która będzie używać przedmiotowy lokal na podstawie umowy najmu, przeznacza ten lokal na cele inne niż mieszkaniowe, a mianowicie: spotkania biznesowe zarządu spółki z kontrahentami, negocjacje z klientami, częściowe przechowywanie niektórych dokumentów bieżących spółki, umożliwienie noclegów dla przyjeżdżających do Polski przedstawicieli udziałowca zagranicznego (osoby prawnej) oraz przyjeżdżających osób stanowiących zarząd spółki. W oparciu o umowę najmu lokalu, Wnioskodawca wystawi spółce z o.o., w okresach zgodnie z umową, fakturę VAT z zastosowaniem stawki 22%.

Zauważyć należy, że stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie zaś z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwolnione są z podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy - tj. usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe - zaklasyfikowane do symbolu PKWiU ex 70.20.11 (poz. 4 załącznika Nr 4 do ustawy).

Zatem z powyższego wynika, że świadczona przez Wnioskodawcę usługa najmu lokalu mieszkalnego na cele inne niż mieszkaniowe jest wyłączona ze zwolnienia, o którym mowa wyżej, podlega więc opodatkowaniu z zastosowaniem 22% stawki podatku od towarów i usług.

W niniejszej sprawie kwestią do rozpatrzenia jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze za zakup lokalu mieszkalnego, który Wnioskodawca zamierza wykorzystać do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT w wysokości 22% (najem lokalu na cele inne niż mieszkaniowe).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Analizując powyższe należy stwierdzić, że podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej.

Ustawodawca stworzył więc podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zatem, jeżeli zakupione mieszkanie będzie wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej 22% stawką podatku VAT jak wskazał Wnioskodawca będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl