IBPP3/443-466/13/UH - Prawo do odliczenia podatku VAT od towarów i usług w związku z wydatkami poniesionymi na budowę sali gimnastycznej przy szkole podstawowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-466/13/UH Prawo do odliczenia podatku VAT od towarów i usług w związku z wydatkami poniesionymi na budowę sali gimnastycznej przy szkole podstawowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2013 r. (data wpływu 16 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym pismami z dnia 21 maja 2013 r. (data wpływu 23 maja 2013 r.) oraz z dnia 24 czerwca 2013 r. (data wpływu 26 czerwca 2013 r), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od towarów i usług w związku z wydatkami poniesionymi na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w... - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od towarów i usług w związku z wydatkami poniesionymi na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w.... Ww. wniosek został uzupełniony pismami z dnia 21 maja 2013 r. (data wpływu 23 maja 2013 r.) oraz z dnia 24 czerwca 2013 r. (data wpływu 26 czerwca 2013 r).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina... (Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT od 2000 r. W bieżącym roku Gmina rozpoczyna budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w... o wymiarach 12x24 m dla uczniów Szkoły Podstawowej. Właścicielem sali gimnastycznej będzie Gmina, natomiast obiektem będzie zarządzał Dyrektor Szkoły na podstawie upoważnienia, podległy bezpośrednio Wójtowi Gminy. Obiekt będzie wykorzystany w godzinach pracy szkoły na prowadzenie zajęć sportowych i imprez kulturalno-okolicznościowych dla dzieci i mieszkańców wsi. W godzinach popołudniowych i dni wolne od nauki z obiektu korzystać będą Klub Sportowy, Stowarzyszenie oraz mieszkańcy okolicznychmiejscowości nie tylko z terenu Gminy. Inwestorem budowy sali gimnastycznej jest Gmina. Faktury VAT na budowę będą wystawiane na Gminę. Przewiduje się że sala gimnastyczna będzie wynajmowana osobom fizycznym i prawnym na podstawie umowy najmu zawartą z Gminą. Za wynajem sali Gmina wystawi fakturę VAT i rozliczy podatek należny z nich wynikający

W uzupełnieniu opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, iż:

1.

Gmina będzie wykorzystywała wybudowaną salę gimnastyczną do czynności opodatkowanych podatkiem VAT i czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

2.

Budynek zostanie przekazany Dyrektorowi Szkoły na podstawie umowy w bezpłatne użytkowanie. Budynkiem będzie zarządzał Dyrektor Szkoły na podstawie upoważnienia od Wójta, a budynek sali gimnastycznej nadal będzie własnością Gminy.

3.

Wynajem sali gimnastycznej będzie odbywał się na podstawie umów cywilnoprawnych. Stroną umów najmu sali gimnastycznej będzie Gmina.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy gmina jako podatnik VAT może odliczyć podatek VAT od towarów i usług w związku z wydatkami poniesionymi na budowę sali gimnastycznej.

Stanowisko Wnioskodawcy,

Gmina jako podatnik VAT może odliczyć podatek VAT od towarów i usług w związku z wydatkami poniesionymi na budowę sali gimnastycznej ponieważ realizowana inwestycja jest związana z czynnościami opodatkowanymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwana dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z powołanymi przepisami odliczenie podatku VAT przysługuje - co do zasady - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane na potrzeby czynności opodatkowanych.

Wskazane prawo wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Odliczeniu może podlegać tylko ten podatek naliczony (ta jego część), który związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Zatem, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane tylko w części do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku w części w jakiej nabyte towary i usługi są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Z treści wniosku wynika, że Gmina jako inwestor rozpoczęła budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej. Faktury VAT związane z ww. budową będą wystawiane na Gminę. Gmina będzie wykorzystywała wybudowaną salę gimnastyczną do czynności opodatkowanych podatkiem VAT i czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Budynek zostanie przekazany Dyrektorowi Szkoły na podstawie umowy w bezpłatne użytkowanie. Budynkiem będzie zarządzał Dyrektor Szkoły na podstawie upoważnienia wystawionego przez Wójta, a budynek sali gimnastycznej nadal będzie własnością Gminy. Wynajem sali gimnastycznej będzie odbywał się na podstawie umów cywilnoprawnych, a stroną umów najmu sali gimnastycznej będzie Gmina.

Jak wskazano na wstępie, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Powstała sala gimnastyczna będzie przez Gminę wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz do czynności niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem. W tej sytuacji realizowana inwestycja jest związana z czynnościami opodatkowanymi wyłącznie w części, co w konsekwencji powoduje, że Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją inwestycji w części w jakiej sala gimnastyczna będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Natomiast w pozostałym zakresie nie będzie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją inwestycji, bowiem nie zostanie spełniony podstawowy warunek wynikający z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT jakim jest związek nabywanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

Zaznaczenia wymaga, że sposób obliczania podatku naliczonego od nabycia bądź wytworzenia nieruchomości (w tym nakładów ponoszonych na nieruchomość) w sytuacji, w której dana nieruchomość ma być używana zarówno na cele działalności, jak i na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością w rozumieniu art. 15 ust. ustawy o VAT reguluje obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 86 ust. 7b ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Zatem oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, w którym wskazano, że Gmina jako podatnik VAT może odliczyć podatek VAT od towarów i usług w związku z wydatkami poniesionymi na budowę sali gimnastycznej ponieważ realizowana inwestycja jest związana z czynnościami opodatkowanymi, należało uznać je za nieprawidłowe. Jakkolwiek Wnioskodawca wywiódł prawidłowy skutek prawny w postaci prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową sali gimnastycznej przy szkole jednakże stwierdzając, że może odliczyć VAT w związku z realizacją inwestycji, nie doprecyzował, że prawo to przysługuje mu tylko w części.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w....

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl