IBPP3/443-441/11/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-441/11/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2011 r. (data wpływu 5 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla dostawy dzieł sztuki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla dostawy dzieł sztuki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na detalicznej sprzedaży wyrobów artystycznych (dekoracyjnych), dzieł sztuki współczesnej w "Galerii B." w S.

Dzieła nabywane są przez Wnioskodawcę bezpośrednio od ich twórców. Można je podzielić na kilka grup:

1.

Wyroby posiadające atesty Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej, o które to atesty wystąpił ich twórca. Ich sprzedaż odbywa się przy zastosowaniu stawki obniżonej, która od 1 stycznia 2011 r. wynosi 8%, załącznik nr 3 poz. 107 ustawy.

2.

W grupie drugiej mieszczą się ceramiczne wyroby dekoracyjne (statuetki, rzeźby, płaskorzeźby) wymienione w załączniku nr 3 pod poz. 121 ustawy. Ze względu na ich PKWiU - 23.41.13-0 ich sprzedaż odbywa się przy zastosowaniu stawki obniżonej 8%.

3.

Kolejna grupa to dzieła sztuki współczesnej, wykonane wyłącznie przez artystów z dyplomami Akademii Sztuk Pięknych lub członków Polskiego Związku Artystów Plastyków. Dzieła ich są eksponowanie w galerii Wnioskodawcy. Twórca oddaje swoje dzieło w depozyt jeżeli pojawi się nabywca, galeria nabywa dla celów prowadzonej działalności przedmiot od jego twórcy, a następnie dokonuje jego sprzedaży (już jako właściciel i na własny rachunek) klientowi. Dostawa dzieł zaliczanych do tej grupy objęta jest również stawką obniżoną 8% na podstawie art. 120 ust. 1 pkt 1 ustawy. Wnioskodawca stosuje tutaj ogólne zasady opodatkowania (art. 120 ust. 14 ustawy), a nie opodatkowanie marży, stanowiącej różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Należą tu przede wszystkim takie dzieła sztuki współczesnej jak: obrazy, kolaże, rysunki, pastele rzeźby i posągi o PKWiU 90.03.13.0.

4.

Ponadto Wnioskodawca zajmuję się sprzedażą biletów na organizowanie przez niego w galerii wystawy dzieł sztuki i koncerty. Usługa sprzedaży biletów wstępu jest opodatkowana zgodnie z załącznikiem nr 3 poz. 182 ustawy stawką obniżoną 8%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zastosowane przez Wnioskodawcę przypisanie sprzedawanym w galerii dziełom sztuk) opisanym w pkt 3 tj. obrazom, kolażom, rysunkom, pastelom, rzeźbom o PKWiU 90.03.13.0 obniżonej stawki podatku VAT (8%) jest właściwe w świetle obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług

Zdaniem Wnioskodawcy, przypisując dokonywanej transakcji dostawy dzieł sztuki stawkę obniżoną podatku VAT, Wnioskodawca kierował się literalnym brzmieniem art. 120 ustawy. Zezwala on na zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT pod pewnymi warunkami. Są to:

* nabycie od twórcy w celu dalszej odsprzedaży

* zgodność symboli PKWIU

Zgodnie z nim Wnioskodawca nabywa dzieła sztuki bezpośrednio od ich twórcy, a dzieła te są sklasyfikowane pod nr PKWiU 90.03.13.0. Nabycie odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Działalność ta ma na celu dalszą odsprzedaż dzieła sztuki. Obniżoną stawkę Wnioskodawca stosuje zgodnie z art. 120 ust. 14 do całej wartości sprzedaży. Wnioskodawca uważa, że jego stanowisko jest prawidłowe i znajduje podstawę prawną w art. 41 i 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 5a ww. ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W myśl art. 7 ww. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przy czym w myśl przepisu art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stosownie jednak do art. 146a pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

* stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,

* stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż co do zasady każda odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu stawką 23% podatku VAT przy czym dla pewnych dostaw ustawodawca przewidział stawkę preferencyjną we wysokości 8%.

Jednym z takich przypadków dla których przewidziano stawkę 8% jest dostawa dzieł sztuki dokonywanej:

a.

przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy,

b.

okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w ust. 4 i 5, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku (art. 120 ust. 3 pkt 1 ustawy).

Gdzie stosownie do art. 120 ust. 1 pkt 1 lit. a przez dzieła sztuki rozumie się obrazy, kolaże i podobne płyty dekoracyjne, rysunki i pastele, wykonane w całości przez artystę, z wyłączeniem planów i rysunków do celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, komercyjnych, topograficznych lub podobnych, ręcznie zdobionych produktów rzemiosła artystycznego, tkanin malowanych dla scenografii teatralnej, do wystroju pracowni artystycznych lub im podobnych zastosowań (CN 9701), (PKWiU ex 90.03.13.0).

Trzeba tutaj zauważyć, że w przypadku dostawy m.in. dzieł sztuki przewidziano szczególny sposób opodatkowania tej dostawy. Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Powyższy sposób opodatkowania znajduje zastosowanie m.in. do dostawy dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców (art. 120 ust. 11 pkt 2 ustawy).

Jednakże zgodnie z art. 120 ust. 14 ustawy o VAT podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11. W przypadku zastosowania ogólnych zasad podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od towarów, o których mowa w ust. 11, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u tego podatnika z tytułu dostawy tych towarów.

Jak wynika z powyższego wybór metody opodatkowania dostawy dzieł sztuki ma charakter fakultatywny i to od podatnika zależy w jaki sposób będzie opodatkowywał dostawę dzieł sztuki. Jak wynika z wniosku Wnioskodawca stosuje ogólne zasady opodatkowania dostawy dzieł sztuki.

W tym miejscu należy się zastanowić jaką stawką należy opodatkować dostawę dzieł sztuki. W art. 120 ust. 3 lit. b przewidziano stawkę 8% dla tej dostawy lecz zostało to obwarowane pewnymi warunkami.

Pierwszym z nich jest aby dzieła te były sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 90.03.13.0 i jak wynika z wniosku ten warunek jest spełniony.

Drugim warunkiem jest aby dostarczane dzieła sztuki były nabyte m.in. od ich twórców. I ten warunek również jest spełniony w tym przypadku.

Natomiast trzeci warunek to jest aby dostaw ta była dokonywana okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w ust. 4 i 5 art. 120 ustawy. W przepisach tych mowa jest o podatnikach rozliczających się na podstawie marży (podatnik-pośrednik) natomiast jak wynika z wniosku Wnioskodawca nie rozlicza się na podstawie marży a zatem jest podatnikiem innym niż ten o którym mowa w tych przepisach. Przy czym konieczne jest również aby te dostawy były dokonywane okazjonalnie. Ustawa o VAT nie precyzje co należy rozumieć pojęcie "okazjonalnie". Zgodnie z potocznym znaczeniem tego wyrażenia oznacza one zdarzenie nieczęste, odnoszące się do określonej okazji - sytuacji, zdarzenie jednostkowe, sporadyczne, przypadkowe. Antonimem pojęcia "okazjonalnie" jest regularnie, planowo. Jak wynika z wniosku działalność Wnioskodawcy w zakresie dostawy dzieł sztuki ma charakter planowy i jest prowadzona systematycznie a zatem nie można tutaj mówić, że dochodzi do sprzedaży okazjonalnej. Tym samym nie zostały spełnione wszystkie warunki pozwalające zastosować obniżoną stawkę podatku dla dostawy przedmiotowych dzieł sztuki.

Tym samym dostawa dzieł sztuki dokonywana przez Wnioskodawcę będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką VAT we wysokości 23%.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl