IBPP3/443-417/10/PH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-417/10/PH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2010 r. (data wpływu 14 czerwca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 sierpnia 2010 r. (data wpływu 12 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia przez spółkę akcyjną, sukcesora prawnego spółki komandytowej, podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie wydatków związanych z przekształceniem spółki w przedstawionym we wniosku zaistniałym stanie faktycznym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia przez spółkę akcyjną, sukcesora prawnego spółki komandytowej, podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie wydatków związanych z przekształceniem spółki w przedstawionym we wniosku zaistniałym stanie faktycznym.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 sierpnia 2010 r. (data wpływu 12 sierpnia 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 12 sierpnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, która w dniu 1 czerwca 2010 r. została wpisana do krajowego rejestru sądowego - rejestru przedsiębiorców. Spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki komandytowej. Spółka komandytowa do dnia przekształcenia poniosła szereg wydatków związanych z procesem przekształcenia obejmujących w szczególności obowiązkowe opłaty sądowe, notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, a także wynagrodzenie biegłego rewidenta za zbadanie planu przekształcenia spółki. Wydatki te zostały ujęte na rozliczeniach międzyokresowych kosztów spółki komandytowej (nie zostały one uwzględnione przy ustaleniu dochodu wspólników spółki komandytowej). Spółka akcyjna również poniosła koszty związane z przekształceniem, m.in. wynagrodzenie firmy doradczej za doradztwo związane z procesem przekształcenia oraz funkcjonowaniem nowo utworzonej spółki akcyjnej. Zakres prac realizowanych przez firmę doradczą obejmował w szczególności dokonanie analizy skutków prawnych i podatkowych przekształcenia, udzielenie wsparcia w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rejestracji przekształcenia i nadzór nad przebiegiem procesu, a także bieżące konsultacje związane z rozpoczęciem działalności przez spółkę akcyjną.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 12 sierpnia 2010 r. Wnioskodawca wskazał, iż koszty, o których mowa, zostały poniesione w okresie od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 maja 2010 r., a także, iż nabycie usług związanych z obsługą procesu przekształcenia w całości związane było ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W powyższym uzupełnieniu Wnioskodawca poprawił również oczywisty błąd pisarski i przedstawił pytanie w brzmieniu przedstawionym poniżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących koszty poniesione w związku z procesem przekształcenia, wystawionych przed dniem przekształcenia na spółkę akcyjną (jeżeli prawo do odliczenia przypadło po przekształceniu), a także z tych, które zostały wystawione po dniu przekształcenia na spółkę akcyjną.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie wydatków związanych z przekształceniem.

Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h., spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 k.s.h.).

Ponadto w myśl art. 553 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, natomiast w myśl § 2 ww. przepisu, spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

W myśl przepisu art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm., dalej: Ordynacja podatkowa) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1.

przekształcenia innej osoby prawnej,

2.

przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Jeśli więc przekształcenie spółki komandytowej w spółkę akcyjną zostało przeprowadzone według przepisów k.s.h., to spółka akcyjna (Wnioskodawca) wstąpiła-zgodnie z § 93a ust. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej - we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki komandytowej.

Sukcesja podatkowa uregulowana w zacytowanym wyżej przepisie Ordynacji podatkowej ma charakter sukcesji uniwersalnej. Oznacza to, że następca prawny wstępuje w zasadzie we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika. W procesie przekształcenia polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności nie dochodzi do rozwiązania, a w rezultacie do likwidacji spółki przekształcanej. Przekształcenie nie zmienia podmiotu, a jedynie typ spółki handlowej w obrębie tego samego podmiotu, który zachowuje ciągłość w zakresie praw i obowiązków podatkowych. Powyższe znajduje również odzwierciedlenie w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.), w myśl którego NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Przeniesienie powyższych przepisów na grunt ustawy o podatku od towarów i usług oznacza, iż powstała w wyniku przekształcenia kapitałowa spółka handlowa przejmuje wszystkie prawa i obowiązki, jakie na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przysługiwały spółce przekształcanej. Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy VAT - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Przepisy ustawy VAT nie precyzują jednak, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być zatem bezpośredni (np. wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany), bądź pośredni (np. koszty administracyjne). Prawidłowość tej tezy została potwierdzona przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 lutego 2000 r. (2002 r.), sygn. akt III SA 7776/98.

Należy wskazać, iż wydatki związane z procesem przekształcenia są ponoszone celem umożliwienia podatnikowi VAT prowadzenia dalszej działalności w nowej formie prawnej, a w konsekwencji mają na celu umożliwienie temu podatnikowi dalszego dokonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Skoro zatem przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika są czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, to wydatki poniesione w związku z procesem przekształcenia (zmiany formy prawnej) - zapewniające możliwość dalszego wykonywania tych czynności - należy uznać za czynności, które służą prowadzeniu działalności opodatkowanej. Podatek naliczony związany z przedmiotowymi wydatkami powinien zatem podlegać odliczeniu od podatku należnego, bowiem nabycie usług związanych z obsługą procesu przekształcenia jest związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Mając na uwadze powyższe, ocena prawa do odliczenia podatku należnego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z przekształceniem powinna zostać dokonana w odniesieniu do trzech sytuacji:

* Prawo do odliczenia podatku należnego powstało przed dniem przekształcenia. W przypadku, gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstało przed dniem przekształcenia (w szczególności, gdy spółka komandytowa otrzymała fakturę dotyczącą nabytego towaru bądź usługi przed dniem przekształcenia), odliczenie podatku naliczonego wynikającego z tych faktur powinno być dokonane w terminie powstania prawa do odliczenia, a więc w okresie, gdy podatnik miał formę spółki komandytowej.

* Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstało po dniu przekształcenia w przypadku faktur dokumentujących nabycie towarów i usług przez spółkę komandytową, w odniesieniu do których prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstanie po dniu przekształcenia (w szczególności, gdy faktura otrzymana zostanie przez spółkę akcyjną) odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur dokona - zgodnie z zasadą sukcesji uniwersalnej, wyrażonej w art. 93a Ordynacji podatkowej - spółka akcyjna.

* Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstało po dniu przekształcenia (w odniesieniu do faktur wystawionych na spółkę akcyjną). W tym przypadku obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dokona spółka akcyjna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, m.in. z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług, a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi.

Dla określenia, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących koszty poniesione w związku z procesem przekształcenia, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między poniesionymi wydatkami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne).

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca jako spółka komandytowa do dnia przekształcenia poniósł szereg wydatków związanych z procesem przekształcenia obejmujących w szczególności obowiązkowe opłaty sądowe, notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, a także wynagrodzenie biegłego rewidenta za zbadanie planu przekształcenia spółki. Wydatki te zostały ujęte na rozliczeniach międzyokresowych kosztów spółki komandytowej (nie zostały one uwzględnione przy ustaleniu dochodu wspólników spółki komandytowej). Następnie Wnioskodawca jako spółka akcyjna również poniósł koszty związane z przekształceniem, m.in. wynagrodzenie firmy doradczej za doradztwo związane z procesem przekształcenia oraz funkcjonowaniem nowo utworzonej spółki akcyjnej. Zakres prac realizowanych przez firmę doradczą obejmował w szczególności dokonanie analizy skutków prawnych i podatkowych przekształcenia, udzielenie wsparcia w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rejestracji przekształcenia i nadzór nad przebiegiem procesu, a także bieżące konsultacje związane z rozpoczęciem działalności przez spółkę akcyjną.

Koszty, o których mowa, zostały poniesione w okresie od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 maja 2010 r. Nabycie usług związanych z obsługą procesu przekształcenia w całości związane było ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem tut. Organu w przedmiotowej sprawie zachodzi pośredni związek wydatków związanych z procesem przekształcenia z działalnością opodatkowaną.

Wobec powyższego, przedstawione we wniosku wydatki należy zakwalifikować do ogólnych wydatków dotyczących działalności gospodarczej.

Należy zgodzić się ze stwierdzeniem Wnioskodawcy, iż jeżeli "przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika są czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, to wydatki poniesione w związku z procesem przekształcenia (zmiany formy prawnej) - zapewniające możliwość dalszego wykonywania tych czynności - należy uznać za czynności, które służą prowadzeniu działalności opodatkowanej".

W art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT określono ogólną normę, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Zgodnie z powyższą zasadą prawo do odliczenia podatku powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Jest to zasada ogólna, dotycząca terminów odliczenia. Dotyczy ona podatku naliczonego od czynności dokonanych w obrocie krajowym (faktura) oraz importu (dokument celny). Dla momentu powstania prawa do odliczenia podatku nie ma znaczenia data wystawienia faktury, a decyduje jedynie data jej otrzymania.

W konsekwencji, gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstało przed dniem przekształcenia, odliczenie podatku naliczonego wynikającego z tych faktur powinno być dokonane w terminie powstania prawa do odliczenia, a więc w okresie, gdy podatnik miał formę spółki komandytowej.

Natomiast w przypadku, gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstało po dniu przekształcenia (w odniesieniu do faktur wystawionych na spółkę akcyjną), obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dokona spółka akcyjna.

Odnośnie zaś sytuacji, gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstało po dniu przekształcenia w przypadku faktur dokumentujących nabycie towarów i usług przez spółkę komandytową, w odniesieniu do których prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstanie po dniu przekształcenia (w szczególności, gdy faktura otrzymana zostanie przez spółkę akcyjną), należy zauważyć następującą rzecz.

Stosownie do postanowień art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1.

przekształcenia innej osoby prawnej,

2.

przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie z art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

a.

nnej spółki niemającej osobowości prawnej,

b.

spółki kapitałowej;

2.

spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Stosownie do art. 1 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), ustawa ta reguluje tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych.

W myśl art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Stosownie do art. 553 Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Z powyższego wynika, iż przepisy Kodeksu spółek handlowych wprowadzając analogiczne, jak art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, rozwiązania prawne w zakresie sukcesji praw i obowiązków podmiotu przekształcanego, regulując dodatkowo sferę zobowiązań prawnych innych niż podatkowe

Ponadto stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.: z 2004 r. Dz. U. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.), NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Dodatkowo należy zauważyć, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż spółka akcyjna, jako spółka przekształcona, wchodzi w pełnię praw i obowiązków przekształcanej spółki komandytowej. Sukcesja ta obejmuje więc także ww. prawo określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym spółka akcyjna będzie uprawniona do uwzględnienia, w jej rozliczeniach z tytułu VAT, podatku naliczonego który przysługiwał do odliczenia podatnikowi przed przekształceniem, np. z faktur wystawionych na spółkę komandytową lecz przez nią nierozliczonych.

Reasumując, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie wydatków związanych z przekształceniem, przy czym:

* w przypadku, gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstało przed dniem przekształcenia, odliczenie podatku naliczonego wynikającego z tych faktur powinno być dokonane w terminie powstania prawa do odliczenia, a więc w okresie, gdy podatnik miał formę spółki komandytowej,

* w sytuacji, gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstało po dniu przekształcenia, w przypadku faktur dokumentujących nabycie towarów i usług przez spółkę komandytową, w odniesieniu do których prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstanie po dniu przekształcenia (w szczególności, gdy faktura otrzymana zostanie przez spółkę akcyjną), odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur dokona - zgodnie z zasadą sukcesji uniwersalnej, wyrażonej w art. 93a Ordynacji podatkowej - spółka akcyjna,

* kiedy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstało po dniu przekształcenia (w odniesieniu do faktur wystawionych na spółkę akcyjną), obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dokona spółka akcyjna.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska prawnego Wnioskodawcy w zakresie prawa do odliczenia przez spółkę akcyjną, sukcesora prawnego spółki komandytowej, podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie wydatków związanych z przekształceniem spółki w przedstawionym we wniosku zaistniałym stanie faktycznym. Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie prawa do odliczenia przez spółkę akcyjną, sukcesora prawnego spółki komandytowej, podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie wydatków związanych z przekształceniem spółki w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl