IBPP3/443-399/10/PH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-399/10/PH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2010 r. (data wpływu 4 czerwca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości zabudowanej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości zabudowanej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 4 sierpnia 2010 r., znak: IBPP3/443-399/10/PH.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Nieruchomość zabudowana składająca się z działki 6.459 m2 i budynku magazynowo-biurowego parterowego o pow. 242 m2 jest własnością Kółka Rolniczego - Wnioskodawcy.

Nieruchomość tę Wnioskodawca chce przekazać aktem darowizny do Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wnioskodawca obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej i uchwalono wniosek na Walnym Zebraniu, aby w formie darowizny przekazać grunt i budynek do Ochotniczej Straży Pożarnej, a Kółko Rolnicze przeznaczyć do likwidacji.

Członkowie Kółka Rolniczego w 100% należą do Ochotniczej Straży Pożarnej.

Strażacy chcą zagospodarować budynek do swoich potrzeb, a grunt przeznaczyć na place ćwiczeń i umożliwić młodzieży gry w piłkę nożną na utworzonym boisku.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 10 sierpnia 2010 r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż nieruchomość składającą się z działki 6.459 m2 i budynku magazynowo-biurowego parterowego o pow. 242 m2, kupił od osób fizycznych na podstawie aktu notarialnego z dnia 20 grudnia 1967 r., transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT (VAT wprowadzono w Polsce w 1993 r.).

Zdaniem Wnioskodawcy, do pierwszego zasiedlenia budynku doszło w grudniu 1967 r. Wnioskodawca nie dokonywał ulepszeń przewyższających 30% wartości przedmiotowej nieruchomości. Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna przedmiotowej nieruchomości nastąpi w okresie dłuższym niż dwa lata od daty pierwszego zasiedlenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie aktem darowizny: gruntu z budynkiem magazynowo-biurowym z Kółka Rolniczego do Ochotniczej Straży Pożarnej rodzi obowiązek zapłaty podatku VAT i podatku od darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie nieruchomości z budynkiem magazynowo-biurowym aktem darowizny z Kółka Rolniczego do Ochotniczej Straży Pożarnej jest zwolnione z podatku VAT - art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Czynnością zrównaną z dostawą towarów, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, jest także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami w rozumieniu ww. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca posiada nieruchomość zabudowaną składającą się z działki 6.459 m2 i budynku magazynowo-biurowego parterowego o pow. 242 m2.

Nieruchomość tę Wnioskodawca chce przekazać aktem darowizny do Ochotniczej Straży Pożarnej. Wnioskodawca obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej i uchwalono wniosek na Walnym Zebraniu, aby w formie darowizny przekazać grunt i budynek do Ochotniczej Straży Pożarnej, a Kółko Rolnicze przeznaczyć do likwidacji.

Członkowie Kółka Rolniczego w 100% należą do Ochotniczej Straży Pożarnej.

Strażacy chcą zagospodarować budynek do swoich potrzeb, a grunt przeznaczyć na place ćwiczeń i umożliwić młodzieży gry w piłkę nożną na utworzonym boisku.

Przedmiotową nieruchomość Wnioskodawca kupił od osób fizycznych na podstawie aktu notarialnego z dnia 20 grudnia 1967 r., transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT (VAT wprowadzono w Polsce w 1993 r.).

Zdaniem Wnioskodawcy, do pierwszego zasiedlenia budynku doszło w grudniu 1967 r. Wnioskodawca nie dokonywał ulepszeń przewyższających 30% wartości przedmiotowej nieruchomości. Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna przedmiotowej nieruchomości nastąpi w okresie dłuższym niż dwa lata od daty pierwszego zasiedlenia.

Reasumując powyższe zauważyć należy, iż w świetle regulacji zawartej w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, darowizna towaru, od którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie stanowi dostawy towarów i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym nieodpłatne przekazanie w drodze darowizny nieruchomości zabudowanej składającej się z działki 6.459 m2 i budynku magazynowo-biurowego parterowego o pow. 242 m2, w stosunku do których przy ich nabyciu w 1967 r. nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego, a następnie w stosunku do ktorych Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, iż przedmiotowa transakcja będzie zwolniona z podatku VAT należy uznać za nieprawidłowe, gdyż transakcja ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o VAT. Nie można bowiem utożsamiać niepodlegania określonej czynności przepisom ustawy o VAT ze zwolnieniem tej czynności od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Dodatkowo tut. organ odnosząc się do zawartego w uzupełnieniu z dnia 10 sierpnia 2010 r. stwierdzenia Wnioskodawcy, iż "do pierwszego zasiedlenia budynku doszło w grudniu 1967 r." pragnie wyjaśnić, iż zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

A zatem do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, nie mogło dojść w 1967 r. Jednakże w przedmiotowej sprawie data pierwszego zasiedlenia nieruchomości zabudowanej składającej się z działki 6.459 m2 i budynku magazynowo-biurowego parterowego o pow. 242 m2 pozostaje bez wpływu na ocenę prawidłowości przedstawionego przez Wnioskodawcę stanowiska własnego.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl