IBPP3/443-392/08/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-392/08/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2008 r. (data wpływu 28 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wysokości stawki podatku od sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wysokości stawki podatku od sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca nabył w miesiącu marcu 2008 r. od developera lokal mieszkalny w K. Transakcja opodatkowana była stawką 7%. Mieszkanie to Wnioskodawca zamierza sprzedać po uzyskaniu zawiadomienia z sądu o założeniu księgi wieczystej dla ww. lokalu i wpisaniu do niej Wnioskodawcy jako właściciela nieruchomości.

W miesiącu kwietniu Wnioskodawca zawarł notarialną umowę przedwstępną sprzedaży ww. mieszkania, w której zobowiązuje się do sprzedaży lokalu po uzyskaniu ww. wpisu do księgi wieczystej. Z umowy przedwstępnej wynika, że nabywca uprawniony będzie do nabycia lokalu mieszkalnego z związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Wydanie w posiadanie przyszłemu nabywcy nastąpiło w dniu podpisania umowy przedwstępnej sprzedaży. Przyszły nabywca wpłacił na konto Wnioskodawcy zadatek na poczet ceny sprzedaży. Mieszkanie to jest kompletnie wykończone, a zgodnie z zapisem w akcie notarialnym dotyczącym zakupu, budynek w którym znajduje się lokal został oddany do użytkowania zgodnie z ostateczną decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 16 lipca 2007 r. W umowie przedwstępnej Wnioskodawca zobowiązuje się jedynie do drobnych prac wykończeniowych typu: uzupełnienie listew podłogowych, zainstalowanie okapu, piekarnika i zamontowanie dodatkowych drzwi w garderobie.

Mieszkanie nie było dotychczas zamieszkane, Wnioskodawca jest jego pierwszym nabywcą. W maju 2008 r. Wnioskodawca zawarł z przyszłym nabywcą lokalu występującym jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą umowę najmu tegoż mieszkania.

Z umowy tej wynika, że najemca wykorzystywał będzie mieszkanie w celu wynajmu turystom na okresy nie dłuższe niż 14 dni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy transakcja sprzedaży mieszkania, a tym samym otrzymany zadatek przez Wnioskodawcę korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż mieszkania nabytego przez Wnioskodawcę od wykonawcy korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, który to przepis stanowi że zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy. Pierwszym zasiedleniem w myśl art. 2 pkt 14 cytowanej ustawy jest wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Nabycie przez Wnioskodawcę mieszkania nastąpiło w ramach wykonania przez sprzedającego (wykonawcę) czynności podlegających opodatkowaniu (dostawa lokalu opodatkowana stawką 7%), a Wnioskodawca jest właśnie tym pierwszym nabywcą, o którym mówi art. 2 pkt 14. Lokal mieszkalny w myśl tego przepisu nie musi być faktycznie zamieszkały przez nabywcę, lecz winien być przejęty przez nabywcę do użytkowania. Według Wnioskodawcy zawarcie w międzyczasie umowy najmu mieszkania w celu dalszego wynajmowania go turystom pozostaje bez wpływu na zwolnienie transakcji sprzedaży od podatku, bowiem sam fakt nabycia wykończonego, posiadającego pozwolenie na użytkowanie lokalu upoważnia Wnioskodawcę do zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 zarówno do zadatku jak i końcowej transakcji sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ww. ustawy. Przy czym, zarówno towary jak i usługi dla potrzeb podatku od towarów i usług są identyfikowane w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej, na co wskazują uregulowania art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Pod pojęciem "obiekt budownictwa mieszkaniowego", w myśl art. 2 pkt 12 ww. ustawy, rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Natomiast pojęcie "pierwszego zasiedlenia" zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ustawy, przez które rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie obiektu budownictwa mieszkaniowego lub jego części (lokalu mieszkalnego) przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowy obiekt (lokal) nie musi być faktycznie zamieszkały, lecz winien być przejęty przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Wówczas, jak wynika z przepisów ustawy, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Z informacji przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż transakcja nabycia lokalu mieszkalnego od dewelopera, stanowi dostawę części obiektu budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy. Powyższa transakcja została opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7%. Tym samym Wnioskodawca stał się właścicielem i pierwszym nabywcą przedmiotowego lokalu.

Z uwagi na powyższe, tj. na podstawie informacji zawartych w przedmiotowym wniosku oraz na podstawie analizy przepisów ustawy należy stwierdzić, iż w okolicznościach wskazanych przez Wnioskodawcę można mówić o spełnieniu wszystkich przesłanek definicji pierwszego zasiedlenia, o których mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Zatem, dalsza odsprzedaż na rynku wtórnym lokalu mieszkalnego, przeznaczonego wyłącznie na cele mieszkaniowe, dokonywana w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, będzie spełniać wymogi art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Nie będą bowiem występować przesłanki wyłączające zwolnienie, o których mowa w tym artykule, a więc dostawa lokalu mieszkalnego, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl