IBPP3/443-386/11/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-386/11/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2011 r. (data wpływu 21 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 kwietnia 2011 r. (data wpływu 5 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2011 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 kwietnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka jest założycielem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej i prowadzi działalność medyczną. Wnioskodawca planuje powołać z udziałem innych osób spółkę jawną. Wspólnikami w spółce będzie oprócz Wnioskodawcy inwestor strategiczny, który wniesie wkład finansowy oraz prawo do używania przez czas oznaczony określonej nieruchomości budynkowej przez okres minimum 10 lat. Należy podkreślić, że wkładem inwestora strategicznego nie jest własność budynku, ale prawo do faktycznego nieograniczonego korzystania z wydzielonej części budynku.

Nowopowołana Spółka jawna w zamyśle Wnioskodawcy ma być wyłącznie spółką obiektową. Tzn. zajmować się będzie wyłącznie doprowadzeniem budynku (udostępnionego jej w ramach wkładu rzeczowego), jego modernizacją i wynajmem. Spółka jawna uzyska pozwolenie na budowę, wszelkie niezbędne zgody, a następnie przystąpi do inwestycji polegającej na modernizacji udostępnionych budynków pod kątem przystosowania ich do wymogów zakładów opieki zdrowotnej. Po zakończeniu inwestycji spółka będzie następnie posiadane zmodernizowane przez siebie pomieszczenia wynajmować - m.in. na rzecz Wnioskodawcy na podstawie umów najmu na okres nawet powyżej 10 lat.

Najemcą głównym ma być Wnioskodawca. Wnioskodawca w wynajmowanych od spółki jawnej pomieszczeniach urządzi oddziały szpitalne, gabinety zabiegowe, sale operacyjne, w których będzie udzielał świadczeń medycznych. Czynsz będzie miał wysokość rynkową odpowiadająca rzeczywistej rynkowej wartości świadczenia.

Ponadto Nowopowstała Spółka będzie wynajmować m.in. na rzecz Wnioskodawcy zakupiony sprzęt medyczny. Sprzęt medyczny wynajmowany przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy będzie użyty w celu prowadzenia przez Wnioskodawcę odpłatnej działalności medycznej.

Nowopowołana spółka będzie zarejestrowana na potrzeby VAT. Będzie fakturowała najemców fakturami dotyczącymi czynszu najmu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy spółka jawna, którą wraz z innymi podmiotami założy Wnioskodawca w celu modernizacji udostępnionej tej spółce nieruchomości, która następnie będzie wynajmowała m.in. na rzecz podatnika, będzie miała prawo do odliczenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego na fakturach zakupu dotyczących modernizacji budynku szpitala, zakupu sprzętu medycznego oraz utrzymania budynku w należytym stanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że spółka jawna, którą utworzy podatnik z udziałem innych osób będzie prowadziła wyłącznie sprzedaż opodatkowaną. Najem budynku oraz sprzętu jest działalnością opodatkowaną VAT i nie podlega zwolnieniu. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy i przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy stwierdzić, że podatek naliczony zawarty na fakturach obciążających spółkę jawną a dotyczących inwestycji w postaci modernizacji budynku (udostępnionego tej spółce na czas oznaczony tytułem wkładu rzeczowego), będzie podlegał w całości odliczeniu, gdyż służyć będzie wyłącznie działalności opodatkowanej. Dotyczyć to będzie także podatku naliczonego na fakturach dotyczących zakupów związanych z utrzymaniem budynku w stanie zdatnym do użytku i zgodnym z zawartą w przyszłości umową wiążącą podatnika z najemcami. Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego sprzętu medycznego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z cytowanego wyżej przepisu wynika, iż prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z poczynionymi przez Wnioskodawcę wydatkami o których mowa we wniosku, czyli wydatkami na eksploatację budynku który będzie przedmiotem najmu na cele niemieszkalne oraz wydatków na inwestycję ponoszoną na adaptację i modernizację ww. budynku, jak też wydatków na zakup sprzętu medycznego który również będzie przedmiotem najmu, uzależnione jest od powiązania tych zakupów z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż ww. wydatki które poczyni nowopowołana spółka będą służyły wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W świetle cytowanych wyżej przepisów oraz przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy uznać, iż Spółce jawnej będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki, o ile nie zachodzą ograniczenia tego prawa określone w art. 88 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl