IBPP3/443-299/11/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-299/11/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2011 r. (data wpływu 3 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2011 r. (data wpływu 2 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zbycia przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zbycia przedsiębiorstwa.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 maja 2011 r. (data wpływu 2 czerwca 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 24 maja 2011 r. znak IBPP3/443-299/11/IK.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą samodzielnie prowadzącym przedsiębiorstwo (jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą) w oparciu o składniki należące zarówno do majątku stanowiącego wspólność majątkową małżeńską jak i do majątku osobistego Wnioskodawcy. W najbliższym czasie Wnioskodawca, za zgodą żony planuje wnieść powyższe przedsiębiorstwo w formie aportu do spółki komandytowo - akcyjnej. W zamian za wkład w postaci przedsiębiorstwa wyłącznie Wnioskodawca obejmie akcje spółki komandytowo - akcyjnej. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca powziął wątpliwości w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji aportu oraz konsekwencji na gruncie ustawy - Ordynacja podatkowa.

Do spółki komandytowo - akcyjnej będzie wnoszone przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego. Spółka komandytowo - akcyjna po wniesieniu przedsiębiorstwa będzie kontynuowała działalność dotychczas prowadzoną w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Kontynuowana przez Spółkę komandytową - akcyjną działalność będzie działalnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym zdarzeniem przyszłym, aport przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, aport przedsiębiorstwa prowadzonego w oparciu o majątek wchodzący w skład majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską oraz majątku osobistego Wnioskodawcy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT. W świetle ustawy o VAT, konsekwencji podatkowych aportu przedsiębiorstwa, kwestia majątku do którego należą poszczególne składniki stanowiące jedno przedsiębiorstwo jest irrelewantna.

Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do:

1.

transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa;

2.

czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Na wstępie wskazać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji przedsiębiorstwa. Z kolei ustawy o podatkach dochodowych odsyłają do stosowania definicji przedsiębiorstwa zawartej w Kodeksie Cywilnym. Zasadne zatem w ocenie Wnioskodawcy (pomimo braku wyraźnego ustawowego odesłania) jest stosowanie tej definicji również na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie zatem z art. 55 1 kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej." Ponadto zauważyć również należy, że zgodnie z art. 552 k.c. "czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych."

Posiłkując się zatem definicją przedsiębiorstwa stwierdzić można, że dla istnienia integralnego przedsiębiorstwa nie ma znaczenia fakt, że poszczególne jego składniki wchodzą w skład różnych mas majątkowych istniejących pomiędzy małżonkami.

Ponadto z przepisów ustawy o podatku VAT wyraźnie wynika, że aport przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie bowiem z powołanym wyżej art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zbycie przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wskazać należy, że w literaturze dominuje pogląd, zgodnie z którym poprzez "zbycie" należy rozumieć każdy sposób przeniesienia własności przedsiębiorstwa na inny podmiot, niezależnie od tego, w ramach jakiej czynności dochodzi do przejścia własności. Pogląd taki zakłada szerokie rozumienie pojęcia "zbycie". W tym zakresie wskazać można orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2008 r. (sygn. III SA/Wa 666/08), w którym czytamy: "transakcją zbycia, o której mowa w art. 6 ust. 1 VATU, jest każda czynność, w świetle obowiązujących przepisów skutkująca przeniesieniem własności przedsiębiorstwa". Nie ulega zatem wątpliwości, że zbyciem jest także aport przedsiębiorstwa.

Zauważyć również należy, że ustawa o podatku VAT - skutek w postaci braku podlegania transakcji zbycia przedsiębiorstwa wiąże z faktem zbycia (w niniejszym stanie faktycznym - wniesienia aportem) całości przedsiębiorstwa. Niewątpliwie taki jest zamiar Wnioskodawcy (jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego) tj. wniesienie całego przedsiębiorstwa. Spełnione zatem będą przesłanki przedmiotowe Ponadto zostaje zachowana tożsamość pomiędzy wnoszącym przedsiębiorstwo a akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej, którym będzie Wnioskodawca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Zaznaczyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa". Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją "przedsiębiorstwa" sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Według art. 55 1 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem, składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że nie podlegają opodatkowaniu transakcje zbycia przedsiębiorstwa, w tym np. sprzedaż, darowizna czy wniesienie go aportem.

Jak wynika z opisu sprawy, Wnioskodawca jest przedsiębiorcą samodzielnie prowadzącym przedsiębiorstwo (jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą) w oparciu o składniki należące zarówno do majątku stanowiącego wspólność majątkową małżeńską jak i do majątku osobistego Wnioskodawcy. W najbliższym czasie Wnioskodawca, za zgodą żony planuje wnieść powyższe przedsiębiorstwo w formie aportu do spółki komandytowo - akcyjnej. Do spółki komandytowo - akcyjnej będzie wnoszone przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego.

Zatem w przedmiotowej sprawie aport przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, iż aport przedsiębiorstwa w skład, którego wchodzi majątek wspólny Wnioskodawcy i jego współmałżonka oraz wyłącznie majątek osobisty Wnioskodawcy będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informuje się, iż ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w części dotyczącej sukcesji podatkowej została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl