IBPP3/443-281/10/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-281/10/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2010 r. (data wpływu 23 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca ma zamiar rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie działalności portali internetowych i usług elektronicznego badania rynku i opinii publicznej. Poprzez portal internetowy Wnioskodawca ma zamiar odpłatnie zbierać opinie od internautów o produktach, które będzie można kupić w sklepie internetowym Wnioskodawcy. Produkty będzie można oceniać lub dodawać swoje opinie ale także będzie można oglądać opinie innych internautów. Aby opinie pojawiające się na stronie Wnioskodawcy były rzetelne i wiarygodne pobierana będzie opłata za możliwość wystawienia opinii lub oceny. Także od osób chcących sprawdzić opinie o produkcie na stronie Wnioskodawcy będzie pobierana niewielka opłata. Aby przyciągnąć internautów, aby chcieli udzielać opinii Wnioskodawca zamierza ostatniej osobie głosującej na dany produkt sprzedać opiniowany artykuł ze swojego sklepu internetowego za symboliczną kwotę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach za koszty założenia takiego portalu zbierającego opinie, koszty utrzymania i obsługi strony internetowej, koszty telefonu, koszty biurowe, itp. koszty te będą ponoszone w celu wykonywania opisanej powyżej działalności.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie artykułu 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym, że działalność opisana powyżej, tj. zbierania odpłatnie poprzez portal internetowy opinii oraz przekazywania odpłatnie internautom powyższych opinii będzie opodatkowaną stawką 22% to przysługuje mu także prawo do odliczenia podatku VAT z faktur kosztowych ponoszonych w związku z tą działalnością. Natomiast sprzedaż osobie wylosowanej artykułu Wnioskodawcy za symboliczną kwotę jest formą sprzedaży premiowej także opodatkowanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca poprzez portal internetowy ma zamiar zbierać opinie od internautów o produktach, które będzie można kupić w sklepie internetowym Wnioskodawcy. Aby opinie pojawiające się na stronie Wnioskodawcy były rzetelne i wiarygodne Wnioskodawca będzie pobierał opłatę za możliwość wystawienia opinii lub oceny. Także od osób chcących sprawdzić opinie o produkcie Wnioskodawca również pobierał będzie niewielką opłatę. W opinii Wnioskodawcy zbieranie i udostępnianie opinii będzie opodatkowane 22% stawką podatku VAT. Ponadto, aby przyciągnąć internautów do udzielania opinii Wnioskodawca zamierza ostatniej osobie głosującej na dany produkt sprzedać opiniowany artykuł ze swojego sklepu internetowego za symboliczną kwotę, sprzedaż ta będzie opodatkowana.

Zatem z powyższego wynika, że Wnioskodawca będzie świadczył odpłatną usługę udostępniania swojego portalu internetowego w celu wyrażania przez internautów opinii o produktach, które będzie można kupić w sklepie internetowym Wnioskodawcy oraz w celu zapoznawania się z tymi opiniami przez innych zainteresowanych produktami internautów. Ponadto Wnioskodawca będzie dokonywał odpłatnej dostawy towarów poprzez sprzedaż ostatniej głosującej osobie opiniowanego produktu za symboliczną kwotę.

W niniejszej sprawie kwestią do rozpatrzenia jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach za koszty założenia portalu zbierającego opinie, koszty utrzymania i obsługi strony internetowej, koszty telefonu, koszty biurowe itp., które będą ponoszone w celu wykonywania opisanej powyżej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Analizując powyższe należy stwierdzić, że podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej.

Ustawodawca stworzył więc podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zatem, jeżeli zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej 22% stawką podatku VAT jak wskazał Wnioskodawca będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl