IBPP3/443-262/11/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-262/11/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2011 (data wpływu 23 lutego 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu 21 kwietnia 2011 r.), oraz z dnia 20 maja 2011 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanej i rzeczy ruchomej - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanej i rzeczy ruchomej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 kwietnia 2011 r. oraz z dnia 20 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Ojciec Wnioskodawcy nabył aktem notarialnym w dniu 16 grudnia 1996 r. od Spółki prawo wieczystego użytkowania działki nr 63/4 o pow. 30A05 m 2 wraz z magazynem gazów technicznych i transformatorami za cenę wraz z podatkiem od towarów i usług VAT w kwocie 13.086,20 zł (trzynaście tysięcy osiemdziesiąt sześć złotych 20/100) przy czym cena za prawo wieczystego użytkowania wynosi 2.682 zł.

Ojciec Wnioskodawcy prowadził w tym okresie na tym gruncie działalność gospodarczą.

W dniu 16 marca 2005 r. Ojciec Wnioskodawcy zmarł i postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 4 maja 2005 stwierdzono, że Wnioskodawca dziedziczy po ojcu wraz z bratem po 1/2 części spadku każde z nich. Wnioskodawca zobowiązał się także, że w nabytym w drodze spadku zakładzie usługowym będzie prowadził działalność i zakład będzie w stanie niepogorszonym przez okres conajmniej 5 lat od dnia przejęcia spadku. W przejętej masie spadkowej były należności, zobowiązania oraz środki trwałego w skład których wchodziły m.in. magazyn 80 m 2 + warsztat 50 m 2 + pomieszczenia socjalne 15 m 2 + biuro 23 m 2, transformator oraz prawo wieczystego użytkowania działki o pow. 30A05 m 2. Magazyn, pomieszczenia socjalne, biuro i warsztat mieściły się w jednym budynku. Brat użyczył Wnioskodawcy po podpisaniu umowy użyczenia w dniu 1 sierpnia 2005 r. swoją część spadku aby Wnioskodawca mógł prowadzić na tym gruncie działalność gospodarczą. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą, która zajmowała się dystrybucją energii elektrycznej. Był aktywnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT.

Do ewidencji środków trwałych zostały wpisane środki trwałe magazyn 80 m 2 + warsztat 50 m 2 + pomieszczenia socjalne 15 m 2 + biuro 23 m 2 w 1/2 części z dniem wydania wyroku Sądu stwierdzającego nabycie spadku tj. 4 maja 2005 r. W ewidencji figurowała również wartość prawa wieczystego użytkowania w wartości części spadku Wnioskodawcy. Wartości początkowe to 1/2 wartości przyjętego spadku. Stawka amortyzacyjna na budynki i budowle wynosiła 10%. W stosunku do prawa wieczystego użytkowania nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne.

W okresie prowadzenia działalności sukcesywnie Wnioskodawca dokonywał zakupów inwestycyjnych mających na celu podwyższenie wartości budynków. W budynku prowadzone były prace remontowe, które podwyższyły wartość budynku przekraczającą 30% jego wartości początkowej. Poniesione nakłady stanowią ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Magazyn, pomieszczenie socjalne, biuro i warsztat mieściły się w jednym budynku nabytym przez ojca Wnioskodawcy.

W dniu 10 września 2010 r. Wnioskodawca sprzedał swoje udziały w 1/2 części, tj: magazynu, prawa wieczystego użytkowania i transformatora. Sprzedaż udokumentowana została fakturą VAT. Do wartości netto wszystkich pozycji został doliczony podatek VAT w stawce 22%. Sprzedaż została także potwierdzona aktem notarialnym.

Transformator nabyty w drodze spadku po ojcu nie stanowi budowli w rozumieniu prawa budowlanego i nie jest trwale związany z gruntem. Okres używania transformatora przez Wnioskodawcę był dłuższy niż pół roku.

W związku z powyższym zadano pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży gruntu wraz z prawem wieczystego użytkowania i położonymi na nim magazynie, transformatorami prawidłowe było zastosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości w stosunku do budynków jak i gruntu z prawem wieczystego użytkowania gruntu w stawce 22%. Czy w tym przypadku mogła być zastosowana stawka podatku zwolniona na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Czy w przypadku transformatora, który jest rzeczą ruchomą może wystąpić jego zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowo została zastosowana stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22%, gdyż w przedstawionym przeze mnie stanie faktycznym nie zostały dotrzymane warunki art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy transformator jest rzeczą ruchomą, z tego tytuł Wnioskodawcy przysługuje zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Odpłatna dostawa towarów według art. 2 pkt 22 ustawy mieści się w definicji sprzedaży. Za dostawę towarów ustawodawca uznał również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu (art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy).

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku w 2010 r. wynosiła 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jedną z nich jest zwolnienie od podatku (art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT) dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

oraz dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Jak wynika z wniosku przedmiotem zapytania jest kwestia opodatkowania dostawy budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu uzyskanych w drodze nabycia spadku, dla których nakłady inwestycyjne przekroczyły 30% ich wartości początkowej.

Jak wynika z wniosku w budynku były sukcesywnie ponoszone nakłady inwestycyjne w trakcie prowadzenia działalności czyli w latach 2005-2010. Wnioskodawca był czynnym podatnikiem podatku VAT, a przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana do działalności opodatkowanej podatkiem VAT (dystrybucja energii elektrycznej). Tym samym Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczonego w związku z poczynionymi inwestycjami.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy należy stwierdzić, że po dokonaniu ulepszenia nie doszło do zasiedlenia przedmiotowej nieruchomości jak też budynek w stanie ulepszonym nie był wykorzystywany do działalności opodatkowanej przez okres 5 lat. Tym samym brak było podstaw do zastosowania zwolnienia przy jego dostawie, a w konsekwencji dostawa ta wina być opodatkowany stawką 22%.

W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Natomiast zgodnie § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt lub prawo wieczystego użytkowania gruntu będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części na nim posadowione.

Mając na uwadze, iż na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym znajdują się nieruchomości budowlane których dostawa podlega opodatkowaniu (budynek) również zbycie prawa użytkowania wieczystego będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Natomiast odnośnie sprzedaży transformatora stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż transformator został nabyty w drodze spadku po ojcu i nie stanowi budowli w rozumieniu prawa budowlanego. Transformator nie jest trwale związany z gruntem. Okres używania transformatora przez Wnioskodawcę był dłuższy niż pół roku.

Wobec powyższego sprzedaż transformatora była zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Na marginesie należy zaznaczyć, iż tut. organ nie dokonuje oceny prawnej załączonych dokumentów.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl