IBPP3/443-256/09/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-256/09/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2009 r. (data wpływu 30 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotom działalności Spółki jest wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej. Spółka prowadzi skład podatkowy, z którego m.in. dokonuje sprzedaży olejów smarowych (wyroby gotowe i towary) oznaczonych kodem CN 2710 1971-99. Wyroby akcyzowe dostarczane są ze składu podatkowego do podmiotów zużywających lub pośredniczących i podlegają zwolnieniu od akcyzy na podstawie § 10 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Warunkiem zwolnienia jest zachowanie warunków określonych w art. 32 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym.

W związku z powyższym Spółka sprzedając wyroby akcyzowe będące przedmiotem zwolnienia ze względu na przeznaczenie obejmuje je zabezpieczeniem akcyzowym, dołącza do ww. wyrobów dokument dostawy oraz prowadzi ewidencję zawierającą elementy określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 26 lutego 2009 r. w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy, służącego do stosowania zwolnień z akcyzy, z wyjątkiem umieszczania numeru identyfikacyjnego, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2b rozporządzenia. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, iż specyfika produkcji oraz rodzaj produkowanych wyrobów nie wymaga oznaczania ich numerami identyfikacyjnymi charakterystycznymi i unikalnymi dla każdego opakowania. Wyroby otrzymane w czasie jednego cyklu produkcyjnego oznaczane są jedynie numerem szarży dla celów kontroli jakości. Żadne inne przepisy prawa nie nakładają na Spółkę obowiązku umieszczania unikalnych numerów identyfikacyjnych na każdym opakowaniu wyprodukowanego przez Spółkę wyrobu, tak jak to ma miejsce m.in. w przypadku samochodów (numer VIN).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zapis rozporządzenia (§ 4 ust. 2 pkt 2b) pozwala na umieszczanie w ewidencji jedynie rodzaju i ilości opakowań wyrobów akcyzowych w przypadku braku numeru identyfikacyjnego unikalnego dla każdego opakowania wyrobu.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z zapisem art. 32 ust. 8 ustawy, ewidencja powinna zawierać informacje umożliwiające ustalenie ilości wysyłanych wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, terminu wysłania tych wyrobów, a także miejsca odbioru w przypadku ich przemieszczania oraz informację o dokumentach dostawy. Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 38 ust. 1 pkt 2, Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres danych, jakie powinna zawierać ewidencja wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie i sposób jej prowadzenia. Zapisy rozporządzenia, zdaniem Spółki, stanowią uniwersalne wytyczne dla prowadzenia ewidencji wszystkich wyrobów akcyzowych, dla których możliwe jest stosowanie zwolnienia ze względu na przeznaczenie. Poparciem dla tej tezy jest wzór dokumentu dostawy, określony w rozporządzeniu, w którym nie jest wymagane umieszczanie wszystkich elementów, o których mowa w § 4 Rozporządzenia. Mając powyższe na uwadze Spółka stoi na stanowisku, że elementy wspólne dla ewidencji i dokumentu dostawy są obligatoryjne, natomiast pozostałe elementy, m.in. umieszczanie numerów identyfikacyjnych na opakowaniach wyrobów a w konsekwencji umieszczanie ich w ewidencji, mają charakter fakultatywny. Nie można, zdaniem Spółki, wymagać, aby w ewidencji pojawiały się informacje, które nie istnieją. Spółka podkreśla również, że brak unikalnego numeru identyfikacyjnego opakowania wyrobu nie ma żadnego wpływu na ewentualne określenie zobowiązania podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) wyroby akcyzowe oznaczają - wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy. W poz. 27 ww. załącznika pod kodem CN 2710 wymieniono oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów; oleje odpadowe.

Na mocy § 10 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228) zwalnia się od akcyzy oleje smarowe oznaczone kodem CN 2710 19 71-83 i 2710 19 87-99, przeznaczone do wykorzystania do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników, w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, czyli wyłącznie w przypadku:

1.

dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego lub

2.

dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu pośredniczącego, lub

3.

dostarczenia od podmiotu pośredniczącego do podmiotu zużywającego, lub

4.

nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego handlowca w celu zużycia przez niego jako podmiot zużywający, lub

5.

nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego handlowca w celu dostarczenia do podmiotu zużywającego, lub

6.

importu przez podmiot pośredniczący, lub

7.

importu przez podmiot zużywający, lub

8.

zużycia przez podmiot prowadzący skład podatkowy występujący jako podmiot zużywający.

- jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5-13 ustawy. Wśród ww. warunków przepis art. 32 ust. 5 pkt 3 wymienia obowiązek prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem przez podmiot prowadzący skład podatkowy, zarejestrowanego handlowca, podmiot pośredniczący oraz podmiot zużywający prowadzący działalność gospodarczą z użyciem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem ze względu na ich przeznaczenie.

Zgodnie z § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy służącego do stosowania zwolnień od akcyzy (Dz. U. Nr 32, poz. 251), zwane dalej rozporządzeniem o ewidencji określa się, m.in.:

1.

wzór i sposób stosowania dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, zwanego dalej "dokumentem dostawy", oraz podmioty, które go wystawiają;

2.

szczegółowy zakres danych, jakie powinna zawierać ewidencja wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie i sposób jej prowadzenia.

W myśl § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 7 ww. rozporządzenia dokument dostawy jest wystawiany przez podmiot prowadzący skład podatkowy - w przypadku dostarczania wyrobów zwolnionych z jego składu podatkowego do podmiotu pośredniczącego lub podmiotu zużywającego. Wzór dokumentu dostawy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

Stosownie do § 4 ust. 1 pkt 1 lit. a), pkt 2 i 4 oraz ust. 2 pkt 1-3 i 7 ww. rozporządzenia, ewidencja powinna zawierać m.in. następujące dane aktualną ilość, wyrażoną w jednostkach miary stosowanych przy obliczeniu akcyzy:

* datę wysłania lub odbioru wyrobów zwolnionych,

* datę i numery identyfikujące dokument dostawy lub inny dokument, na podstawie którego wyroby zwolnione zostały wyprowadzone ze składu podatkowego, dostarczone zużyte, importowane lub nabyte wewnątrwspólnotowo.

W ewidencji określa się w szczególności:

1.

datę wyprowadzenia ze składu podatkowego, dostarczenia, zużycia, importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów zwolnionych;

2.

dane dotyczące wyrobów zwolnionych, odpowiednio, wyprowadzonych ze składu podatkowego, dostarczonych, zużytych, importowanych lub nabytych wewnątrzwspólnotowo:

a)

opis wyrobów oraz ich kod CN,

b)

numery identyfikacyjne, liczbę i rodzaj opakowań,

c)

podstawę prawną dokonanego zwolnienia od akcyzy,

d)

ilość wyrobów zwolnionych w jednostkach miary stosowanych przy obliczeniu akcyzy;

3.

łączną ilość wyrobów zwolnionych według kodów CN, wyprowadzonych ze składu podatkowego, dostarczonych, zużytych, importowanych lub nabytych wewnątrzwspólnotowo, obliczoną narastająco od początku roku kalendarzowego;

4.

datę wystawienia i numery identyfikujące dokument dostawy wystawiony przez podmiot prowadzący ewidencję - w przypadku przemieszczania wyrobów zwolnionych przez ten podmiot do podmiotu pośredniczącego lub zużywającego.

Z przytoczonych przepisów wynika, iż ustawodawca narzucił na podmiot zużywający wyroby akcyzowe korzystające ze zwolnienia ze względu na przeznaczenie szczegółowy sposób prowadzenia ewidencji. Ewidencja ta winna zawierać o wiele bardziej szczegółowe dane, odnośnie przedmiotowych wyrobów, niż dokument dostawy. Jednym z tych dodatkowych elementów które winna zawierać ewidencja są numery identyfikacyjne wyrobów zwolnionych ze względu na przeznaczenie oraz liczbę i rodzaj opakowań tych wyrobów.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na regulacje zawarte w art. 32 ust. 5-13 które określają warunki zwolnienia od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie. I tak warunkami tymi są:

1.

objęcie wyrobów akcyzowych będących przedmiotem zwolnienia zabezpieczeniem akcyzowym lub w przypadku importu - zabezpieczeniem należności celnych na podstawie przepisów prawa celnego, złożonym przez, odpowiednio: podmiot prowadzący skład podatkowy, podmiot pośredniczący lub zarejestrowanego handlowca, w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku naruszenia warunków zwolnienia - do czasu potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych przez, odpowiednio: podmiot zużywający lub podmiot pośredniczący; warunek ten nie dotyczy sytuacji, o której mowa w ust. 3 pkt 4 lub 8;

2.

dołączenie do przemieszczanych wyrobów akcyzowych dokumentu dostawy wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy, zwanego dalej "dokumentem dostawy";

3.

prowadzenie ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem przez podmiot prowadzący skład podatkowy, zarejestrowanego handlowca, podmiot pośredniczący oraz podmiot zużywający prowadzący działalność gospodarczą z użyciem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

Warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 3 i 5, jest ponadto przedstawienie przez mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju podmiot zużywający prowadzący działalność gospodarczą z użyciem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie podmiotowi dostarczającemu te wyroby akcyzowe, pisemnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 3.

Ewidencja, o której mowa w ust. 5 pkt 3, może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej, po uprzednim pisemnym poinformowaniu właściwego naczelnika urzędu celnego o formie jej prowadzenia.

Ewidencja, o której mowa w ust. 5 pkt 3, powinna zawierać informacje umożliwiające ustalenie ilości wysłanych lub otrzymanych wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, terminu wysłania lub odbioru tych wyrobów, a także miejsca odbioru w przypadku ich przemieszczania oraz informacje o dokumentach dostawy.

Ewidencja, o której mowa w ust. 5 pkt 3, powinna być przechowywana do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została sporządzona.

Dokument dostawy może być zastąpiony przez inny dokument, w przypadku gdy dokument ten zawiera takie same dane, jakie są wymagane dla dokumentu dostawy i znajduje swoją podstawę w porozumieniach międzynarodowych lub w przepisach prawa Wspólnoty Europejskiej. Do dokumentu zastępującego dokument dostawy, stosuje się odpowiednio przepisy o dokumencie dostawy.

Nabywca wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie jest obowiązany do potwierdzenia odbioru tych wyrobów na dokumencie dostawy.

Podmiot zużywający będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej nabywającą wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie jest obowiązany do okazania dostarczającemu dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, w celu potwierdzenia jego tożsamości.

Podmiot, który dostarcza wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie podmiotowi zużywającemu, o którym mowa w ust. 12, jest obowiązany odmówić wydania tych wyrobów w przypadku, gdy podmiot zużywający odmawia okazania dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość lub gdy dane podane przez podmiot zużywający do dokumentu dostawy nie zgadzają się z danymi wynikającymi z dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie ma obowiązku wyszczególnienia w ewidencji numerów identyfikacyjnych wyrobów zwolnionych wyprowadzanych ze składu podatkowego jeśli wyprodukowany wyrób nie nadaje takich numerów i nie umieszcza ich na każdym opakowaniu. Dostawca jest bowiem zobowiązany do wypełnienia wszystkich pozycji dokumentu dostawy zgodnie z obowiązującym wzorem.

Mając na uwadze wymogi jakie powinna spełniać ewidencja zwolnionych wyrobów, jak również warunki zwolnienia wyrobów akcyzowych ze względu na przeznaczenie należy stwierdzić, że brak w ewidencji danych w zakresie numerów identyfikacyjnych, w przypadku braku numeru identyfikacyjnego unikalnego dla każdego opakowania wyrobu, pozostaje bez wpływu na zwolnienie przedmiotowych wyrobów.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl