IBPP3/443-224/07/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-224/07/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2007 r. (data wpływu 5 listopada 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 stycznia 2008 r. (data wpływu 22 stycznia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu poprzez dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2007 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2007 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 17 stycznia 2008 r. (data wpływu 22 stycznia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu poprzez dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 25 września 2007 r. nabył prawo wieczystego użytkowania niezabudowanego gruntu. Transakcja nabycia została udokumentowana fakturą VAT z 22% stawką podatku. Wnioskodawca nabył prawo użytkowania wieczystego gruntu z zamiarem wybudowania na tym gruncie pawilonu. W pawilonie będą znajdowały się lokale (lub 1 lokal handlowy) oraz ewentualnie część biurowa. Wszystkie pomieszczenia będą wynajmowane przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą. Wnioskodawca z tytułu najmu będzie odprowadzał podatek VAT w wysokości 22%.Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wynajmowania nieruchomości przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą. Wnioskodawca wystawia najemcom faktury VAT z 22% stawką podatku VAT. W deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2007 r. Wnioskodawca nie odliczył podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie ww. prawa użytkowania wieczystego.

W związku z opisanym stanem faktycznym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu poprzez dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2007 r....

Zdaniem Wnioskodawcy nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu uprawnia podatnika do dokonania odliczenia pod warunkiem związku dokonanego nabycia z późniejszymi czynnościami opodatkowanymi. Prawo do odliczenia podatku naliczonego można zrealizować w ciągu 5 lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, poprzez dokonanie korekty deklaracji za okres, w którym wystąpiło to prawo do obniżenia podatku należnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124

Pojęcie "podatnika" i "działalności gospodarczej", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określaną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonuje czynności, podlegające opodatkowaniu, w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl powołanych wyżej przepisów, podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, jednakże wyłącznie w zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.Związek podatku naliczonego z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi staje się tym samym podstawowym kryterium odliczenia.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że na zakupionej nieruchomość gruntowej zostanie wybudowany pawilon handlowy, którego lokale będą wynajmowane przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, a Wnioskodawca z tytułu najmu będzie osiągał obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu, gdyż wystąpi związek podatku naliczonego z wykonywanymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

W kwestii możliwości dokonania korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2007 r. stwierdzić należy co następuje:

Kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Co do zasady, w myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, zgodnie z art. 86 ust. 11 ww. ustawy. Jeżeli natomiast podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ww. ustawy).

Jeżeli zatem Wnioskodawca nabył prawo do odliczenia, ale uprawnienia tego nie zrealizował w określonych terminach, wówczas może dokonać odliczenia podatku przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej, za okres w którym prawo to nabył. Nie może to nastąpić jednak później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym to uprawnienie powstało.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył prawo do odliczenia, ale nie zrealizował go w określonych terminach. W deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień i październik 2007 r. nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu. W świetle powyższego Wnioskodawca może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu przez dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2007 r. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl