IBPP3/443-200/10/ŁW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-200/10/ŁW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2010 r. (data wpływu 29 marca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 kwietnia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży ruchomości wniesionej uprzednio do spółki jako element składowy przedsiębiorstwa-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży ruchomości wniesionej uprzednio do spółki jako element składowy przedsiębiorstwa. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 kwietnia 2010 r. (data wpływu) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 27 kwietnia 2010 r. znak: IBPP3/443-200/10/ŁW.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Wnioskodawca) powstała w dniu 4 grudnia 2006 r. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Działalność Spółki polega na produkcji pianki poliuretanowej oraz betonu komórkowego i jest w całości opodatkowana podatkiem VAT.

W dniu 1 marca 2007 r. zostało dokonane podwyższenie kapitału Spółki poprzez wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego do tej pory przez jednego ze wspólników Spółki.

Od tego czasu przedsiębiorstwo wniesione aportem funkcjonuje w ramach Spółki i jego majątek jest wykorzystywany w działalności prowadzonej przez Spółkę.

Wkrótce Spółka zamierza sprzedać pewne ruchome składniki majątku, takie jak maszyny i samochody, które Spółka wykorzystuje w działalności gospodarczej, a które nabyła w ramach aportu przedsiębiorstwa wniesionego przez jednego ze wspólników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka będzie mogła sprzedać składniki majątku otrzymane w ramach aportu przedsiębiorstwa jako zwolnione z podatku VAT, korzystając z postanowień art. 43 ust. 1 pkt 2, w związku z art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 11 maraca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawodawca przewidział w ustawie o podatku VAT szereg wyjątków od podstawowych zasad opodatkowania dostawy towarów podatkiem VAT. Jeden z takich wyjątków zawarty w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Stanowi on, że pod określonymi warunkami dostawa rzeczy ruchomych może korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Przepis ten ma zastosowanie do dostawy towarów używanych, "pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego". Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 2 ww. ustawy, poprzez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się ruchomości "Których okres użytkowania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel".

W przypadku sprzedaży przedmiotowych ruchomości przez Spółkę obydwa warunki, od których ustawodawca uzależnia istnienie prawa do skorzystania ze zwolnienia z VAT są spełnione.

Spółka weszła w posiadanie tych składników majątku przez otrzymanie aportu przedsiębiorstwa, która to transakcja znajdowała się poza regulacjami ustawy o podatku VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ww. ustawy. Zatem nabywając przedmiotowy majątek, ponieważ u wnoszącego aport nie był on opodatkowany podatkiem VAT, więc Spółka nie miała prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia przedsiębiorstwa, spełniając przesłankę zwolnienia od podatku wymienioną w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Ponadto przedmiotowe towary mają status używanych w rozumieniu art. 43 ust. 2 ww. ustawy, gdyż są to ruchome składniki majątku i są wykorzystywane przez Spółkę od chwili ich nabycia w marcu 2007 r., a wiec więcej niż pół roku.

Ponieważ przedmiotowe towary spełniają wszystkie warunki, jakie przewidują przepisy prawa do zastosowania zwolnienia z podatku VAT, Wnioskodawca uważa, że ma prawo do ich sprzedaży jako towarów zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca nabył ruchomości będące przedmiotem wniosku w ramach aportu przedsiębiorstwa. Przedmiotowa czynność na mocy art. 6 pkt 1 cyt. ustawy nie podlegała regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem w momencie nabycia przez Spółkę składników przedsiębiorstwa wnoszonego aportem, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu ruchomości stanowiących aport w postaci przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-2c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast - w myśl ust. 2 powyższego artykułu - przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca nabył w dniu 1 marca 2007 r. aport w postaci przedsiębiorstwa. Aport ww. przedsiębiorstwa, w skład którego wchodziły ruchome składniki majątku, takie jak maszyny i samochody, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z powyższym w stosunku do przedmiotowych ruchomości nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca wykorzystywał, od chwili wniesienia aportem przedsiębiorstwa, ww. maszyny i samochody w ramach swojej działalności gospodarczej. Wnioskodawca wykonuje wyłącznie działalność opodatkowaną podatkiem VAT - jest podatnikiem VAT czynnym. Zatem okres używania przez Wnioskodawcę przedmiotowych maszyn i samochodów jest dłuższy niż pół roku.

Wobec powyższego dostawa rzeczy ruchomych otrzymanych w ramach aportu w postaci przedsiębiorstwa będzie korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl