IBPP3/443-1426/12/UH - Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi na realizację projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-1426/12/UH Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi na realizację projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2012 r. (data wpływu 21 grudnia 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 lutego 2013 r. (data wpływu 6 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi na realizację projektu pn.: "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi na realizację projektu pn.: "...".

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 lutego 2013 r. (data wpływu 6 lutego 2013 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu znak: IBPP3/443-1426/12/UH z dnia 30 stycznia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis stanu faktycznego:

Stowarzyszenie (Wnioskodawca) działa na mocy:

* ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.);

* Statut Stowarzyszenia

* Wnioskodawca jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem i prowadzi działalność pożytku publicznego. Celem Stowarzyszenia jest między innymi stwarzanie warunków do wszechstronnego, intelektualnego, społecznego, duchowego, emocjonalnego i fizycznego rozwoju człowieka; kształtowanie osobowości człowieka odpowiedzialnego, przy poszanowaniu jego prawa do wolności i godności, upowszechnianie i umacnianie w społeczeństwie przywiązania do wartości: wolność, prawdy, sprawiedliwości, demokracji, samorządności, równouprawnienia, tolerancji i przyjaźni; stwarzanie warunków do nawiązywania i utrwalania silnych więzi międzyludzkich ponad podziałami rasowymi, narodowościowymi i wyznaniowymi; upowszechnianie wiedzy o świecie przyrody, przeciwstawianie się jego niszczeniu przez cywilizację, kształtowanie potrzeby kontaktu z nieskażoną przyrodą.

Stowarzyszenie jest zarejestrowane jako czynny podatnik podatku VAT i składa deklarację VAT-7.

Stowarzyszenie w dniu 24 lutego 2012 r. podpisało umowę przyznania pomocy z Samorządem Województwa na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013 pn.: "...". Celem jest zaspokojenie społecznych potrzeb młodzieży, w tym młodzieży harcerskiej z Gminy...oraz umożliwienie w odnowionym lokalu (harcówce) realizację statutowej pracy harcerzy i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego z udziałem wielopokoleniowej społeczności wiejskiej.

Zadania realizowane w ramach operacji: roboty budowlane, zakup i montaż żaluzji okiennych, opłata za projekt budowlany i elektryczny (opłata dotyczy projektu, nadzoru i odbioru).

Wszystkie działania Stowarzyszenia są działaniami, które ofiarowane były i będą bezpłatnie beneficjentom; towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu będą wykorzystywane na cele statutowe.

Zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w... która dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia Z... z opodatkowania podatkiem VAT - opieki nad dziećmi i młodzieżą w formie organizacji kolonii, półkolonii, zimowisk i obozowisk.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż wyremontowana harcówka nie będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę w jakikolwiek sposób do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Harcówka będzie udostępniana wszystkim korzystającym z niej nieodpłatnie. Na fakturach nabywanych na potrzeby realizacji projektu wskazany jest Wnioskodawca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Stowarzyszenie ma możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi na realizację działania 413 "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Stowarzyszenie nie ma możliwości odliczania podatku naliczonego w związku z realizacją ww. działania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Dokumentem uprawniającym do odliczenia jest faktura VAT, otrzymana przez podatnika z tytułu nabycia przez niego towarów i usług.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca realizuje projekt pn.:"...". Celem jest zaspokojenie społecznych potrzeb młodzieży, w tym młodzieży harcerskiej z Gminy Toszek oraz umożliwienie w odnowionym lokalu (harcówce) realizację statutowej pracy harcerzy i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego z udziałem wielopokoleniowej społeczności wiejskiej. W ramach przedmiotowego projektu zostaną przeprowadzone roboty budowlane, montaż żaluzji okiennych oraz zostanie wniesiona opłata za projekt budowlany. Wszystkie efekty zrealizowanego projektu będą wykorzystywane na cele statutowe. Wyremontowana harcówka nie będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę w jakikolwiek sposób do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Harcówka będzie udostępniana wszystkim korzystającym z niej nieodpłatnie. Na fakturach nabywanych na potrzeby realizacji projektu wskazany jest Wnioskodawca.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż nie zostanie spełniona przesłanka z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunkująca prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ towary i usługi zakupione w ramach realizacji ww. projektu nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonania czynności opodatkowanych.

Zatem Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywane w ramach projektu, bowiem nie zostanie w omawianym przypadku spełniona podstawowa przesłanka pozytywna jaką jest związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie ma możliwości odliczania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: "..." należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w..., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.) Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w....

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl