IBPP3/443-138/09/ŁW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-138/09/ŁW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2009 r. (data wpływu) udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów usług, zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca nabył w marcu 2008 r. od developera lokal mieszkalny w K. Transakcja opodatkowana była stawką 7%. Mieszkanie to Wnioskodawca zamierzał sprzedać zaraz po uzyskaniu zawiadomienia z sądu o założeniu księgi wieczystej dla ww. lokalu.

W dniu 9 kwietnia 2008 r. Wnioskodawca zawarł notarialną umowę przedwstępną sprzedaży ww. mieszkania, w której zobowiązał się do sprzedaży lokalu w terminie do 90 dni licząc od dnia zawarcia tejże umowy, z tym że w przypadku nie otrzymania w tym czasie zawiadomienia o założeniu księgi wieczystej i wpisaniu Wnioskodawcy jako właściciela nieruchomości, przyrzeczona umowa miała zostać zawarta w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia nie później jednak niż do dnia 9 stycznia 2009 r. Z uwagi na ponoszone w tym czasie przez Wnioskodawcę koszty utrzymania nieruchomości, a także wyrażoną przez przyszłego nabywcę chęć korzystania z tego lokalu dla celów działalności gospodarczej do czasu jego nabycia, Wnioskodawca w dniu 12 maja 2008 r. wynajął ww. mieszkanie przyszłemu nabywcy opodatkowując tę usługę stawką 22%. W momencie zakupu mieszkania zgodnie z postanowieniami art. 86 ust. 1 spółka nie odliczyła podatku naliczonego VAT z uwagi na fakt, że planowana sprzedaż miała korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym w 2008 r.. Na potwierdzenie prawidłowości zwolnienia tej transakcji z podatku od towarów i usług spółka otrzymała interpretację indywidualną z dnia 22 sierpnia 2008 r. znak IBPP3/443-392/08/IK.

Do dnia 9 stycznia 2009 r. przyrzeczona umowa sprzedaży nie została zawarta z uwagi na nieotrzymanie przez nabywcę kredytu na zakup mieszkania. Potencjalny nabywca mimo wezwań nie stawił się do podpisania umowy końcowej, w związku z czym Wnioskodawca potraktował ten fakt jako odstąpienie kupującego od umowy. W przeciągu krótkiego okresu czasu udało się Wnioskodawcy znaleźć innego nabywcę i w dniu 22 stycznia 2009 r. mieszkanie zostało sprzedane.

Z uwagi na przeznaczenie mieszkania do sprzedaży, lokal ten w księgach handlowych spółki figurował jako towar handlowy. W momencie zawarcia umowy najmu nie wprowadzono go do ewidencji środków trwałych, bo po pierwsze przeznaczony był on nadal do sprzedaży (umowa przedwstępna nie została rozwiązana), a po drugie przewidywany okres używania (najmu) był krótszy niż rok. Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy transakcja sprzedaży mieszkania w 2009 r. korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Czy jeżeli transakcja nie korzysta ze zwolnienia od podatku należało dokonać zgodnie z art. 11 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, korekty o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż ww. mieszkania w 2009 r. (po zmianie przepisów dotyczących zasad opodatkowania dostawy budynków lub ich części) korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, albowiem spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie lokalu oraz w momencie zakupu nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ze względu na przeznaczenie tego mieszkania do sprzedaży (umowa przedwstępna nie została rozwiązana), która to transakcja miała korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 transakcja nie korzysta ze względu na fakt, że od daty pierwszego zasiedlenia do dnia dostawy upłynął okres krótszy niż 2 lata. Późniejsze paromiesięczne wynajęcie lokalu na cele działalności gospodarczej najemcy i opodatkowanie tej usługi stawką 22% wg spółki nie powoduje zmiany przeznaczenia tego towaru wyłącznie do wykonywania czynności w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, o czym stanowi art. 91 ust. 7 i 7c ustawy. W związku z tym, nie będzie miał w tym przypadku zastosowania art. 11 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Spółka przez cały ten czas od momentu zakupu dążyła do sprzedaży mieszkania, wzywając stronę umowy przedwstępnej do zrealizowania przyrzeczonej transakcji, a po odstąpieniu kupującego od nabycia w ciągu dwóch tygodni sfinalizowała swoje plany sprzedając lokal innemu nabywcy w dniu 22 stycznia 2009 r. Jak więc wynika z powyższego nie doszło tutaj do zmiany przeznaczenia towaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez pojęcie towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl art. 2 pkt 14 cyt. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a zwalnia się od podatku ustawy o VAT dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca nabył w marcu 2008 r. od dewelopera lokal mieszkalny. Powyższe nabycie było opodatkowane stawką 7% podatku VAT. Wnioskodawca zamierzał sprzedać przedmiotowy lokal mieszkalny po uzyskaniu zawiadomienia sadu o założeniu księgi wieczystej ww. lokalu. W dniu 9 kwietnia 2008 r. Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego, w której zobowiązał się do sprzedaży lokalu w terminie do 90 dni od dnia zawarcia umowy przedwstępnej. Jednakże w przypadku nie otrzymania w tym czasie zawiadomienia o założeniu księgi wieczystej i wpisaniu Wnioskodawcy jako właściciela nieruchomości umowa miała zostać zawarta w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia nie później jednak niż do dnia 9 stycznia 2009 r. Z uwagi na ponoszone w tym czasie przez Wnioskodawcę koszty utrzymania nieruchomości, a także wyrażoną przez przyszłego nabywcę chęć korzystania z tego lokalu dla celów działalności gospodarczej do czasu jego nabycia, Wnioskodawca w dniu 12 maja 2008 r. wynajął ww. mieszkanie na cele działalności gospodarczej przyszłemu nabywcy opodatkowując tę usługę stawką 22%. W momencie zakupu mieszkania zgodnie z postanowieniami art. 86 ust. 1 spółka nie odliczyła podatku naliczonego VAT z uwagi na fakt, że planowana sprzedaż miała korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym w 2008 r..

Do dnia 9 stycznia 2009 r. przyrzeczona umowa sprzedaży nie została zawarta z uwagi na nieotrzymanie przez nabywcę kredytu na zakup mieszkania. Potencjalny nabywca mimo wezwań nie stawił się do podpisania umowy końcowej, w związku z czym Wnioskodawca potraktował ten fakt jako odstąpienie kupującego od umowy. W przeciągu krótkiego okresu czasu udało się Wnioskodawcy znaleźć innego nabywcę i w dniu 22 stycznia 2009 r. mieszkanie zostało sprzedane.

Z uwagi na przeznaczenie mieszkania do sprzedaży, lokal ten w księgach handlowych spółki figurował jako towar handlowy. W momencie zawarcia umowy najmu nie wprowadzono go do ewidencji środków trwałych, bo po pierwsze przeznaczony był on nadal do sprzedaży (umowa przedwstępna nie została rozwiązana), a po drugie przewidywany okres używania (najmu) był krótszy niż rok. Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie lokalu.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i stan prawny stwierdzić należy, iż sprzedaż przedmiotowego lokalu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy. Wnioskodawcy przy nabyciu przedmiotowego lokalu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego bowiem lokal ten został nabyty w celu wykonania dostwy zwolnionej z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. Wnioskodawca nie poniósł żadnych wydatków na ulepszenie ww. lokalu.

Zauważyć ponadto należy, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie będą miały zastosowania przepisy art. 91 ust. 7d ustawy o VAT, jak również przepisy art. 11 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320). Bowiem stosownie do art. 91 ust. 7d ustawy o VAT w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Przedmiotowy lokal mieszkalny nie został nigdy zaliczony przez Wnioskodawcę do towarów przeznaczonych do wykorzystania ich do czynności opodatkowanych w stosunku do których przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawca nabył przedmiotowy lokal z zamiarem jego późniejszej sprzedaży. Pomimo krótkotrwałego wykorzystywania powyższego lokalu do wykonywania czynności opodatkowanych (wynajem lokalu mieszkalnego na inne cele niż mieszkaniowe) nie zmienił się zamiar wykorzystania tego lokalu - tj. jego sprzedaży. Przedmiotowy lokal do dnia jego sprzedaży figurował w księgach handlowych Wnioskodawcy jako towar handlowy. Wnioskodawca po nabyciu przedmiotowego lokalu w marcu 2008 r. zawarł w dniu 9 kwietnia 2008 r. przedwstępną umowę jego sprzedaży, która została rozwiązana 9 stycznia 2009 r., a następnie w dniu 22 stycznia 2009 r. przedmiotowy lokal został sprzedany. W tym stanie rzeczy brak jest podstaw do uznania iż, w przedmiotowej sprawie nastąpiła zmiana prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z niewykorzystaniem nabytego lokalu mieszkalnego zgodnie z zamierzonym celem jego nabycia.

W odniesieniu do przywołanego we wniosku art. 11 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, zauważyć należy iż przepis ten odnosi się do towarów o których mowa w art. 91 ust. 7b ustawy o VAT tj. towarów innych niż towary handlowe, surowce i materiały oraz środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (w tym grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów), których wartość początkowa przekracza 15.000 zł.

Zatem przepis ten nie ma zastosowania w odniesieniu do lokalu mieszkalnego stanowiącego towar handlowy.

W związku powyższym sprzedaż lokalu mieszkaniowego w dniu 22 stycznia 2009 r., korzysta ze zwolnienia od podatku na podatnie art. 43 ust. 10a ustawy o VAT. Wnioskodawca nie jest więc obowiązany dokonać korekty na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl