IBPP3/443-1290/13/UH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-1290/13/UH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 października 2013 r. (data wpływu 14 października 2013 r.) uzupełnionym pismem z 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 27 grudnia 2013 r.) oraz z 8 stycznia 2013 r. (data wpływu 10 stycznia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu związanego z publikacją pt. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu związanego z publikacją pt. "...".

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 27 grudnia 2013 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie organu z 12 grudnia 2013 r. znak: IBPP3/443-1290/13/UH oraz pismem z 8 stycznia 2013 r. (data wpływu 10 stycznia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku uzupełnionym pismem z 23 grudnia 2013 r. oraz 8 stycznia 2013 r. został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego:

... (Wnioskodawca) zostało zarejestrowane 14 grudnia 2011 r. Działalność Wnioskodawcy jest zgodna z PKD 2007,9499Z Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana. Jest organizacją pozarządową działającą na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2011 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) i swojego statutu. Zgodnie ze statutem celem Wnioskodawcy jest:

1. Aktywizacja i promowanie osób w każdym wieku, w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

2. Działanie na rzecz podnoszenia kwalifikacji mieszkańców w celu uzyskania alternatywnych źródeł dochodu.

3. Podejmowanie działań integrujących kobiety, młodzież, grupy zawodowe z różnych środowisk.

4. Praca na rzecz integracji pokoleń.

5. Reprezentowanie interesów mieszkańców i ich rodzin.

6. Propagowanie i pielęgnacja tradycji regionalnych.

7. Podejmowanie i wspieranie działań promujących profilaktykę zdrowotną.

8. Podejmowanie i wspieranie działań w zakresie zwalczania patologii (alkoholizmu, narkomanii i przemocy w rodzinie).

9. Podejmowanie i wspieranie działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

10. Podejmowanie i wspieranie działań promujących rozwój turystyki i agroturystyki.

11. Prowadzenie akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących z miejscowości, gminy i z parafii.

12. Prowadzenie różnych form działalności edukacyjnej, szkoleniowej, instruktażowej, warsztatowej, seminaryjnej, muzyczno-rozrywkowej.

13. Prace na rzecz dzieci i młodzieży z terenu miejscowości i gminy.

14. Współpraca z nieformalnymi organizacjami pozarządowymi.

15. Współpraca z lokalnymi instytucjami oświatowymi i zdrowotnymi.

16. Organizacja i koordynacja imprez okolicznościowych i innych o zasięgu gminnym, powiatowym i regionalnym.

17. Podejmowanie inicjatyw społecznych w zakresie rozwoju życia kulturalnego i innych przejawów życia społecznego mieszkańców wsi.

18. Udział w organizowaniu wystaw, konkursów, dorobku artystycznego twórców nie tylko ludowych.

19. Sprawowanie opieki nad zabytkami, miejscami pamięci narodowej, miejscami kultu religii w miejscowości i parafii.

20. Podejmowanie i wspieranie działalności świetlic wiejskich i środowiskowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. z późn. zm. W sprawie szczególnych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty finansowej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z dnia 31 lipca 2008 r. Nr 138, poz. 868) organizacja pozarządowa może być beneficjentem i ubiegać się o pomoc na operacje pn. "Małe Projekty", o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 1 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zgodnie z § 4 pkt 3 pod.1 ww. rozporządzenia do kosztów kwalifikowanych "Małych Projektów" zalicza się m.in. podatek od towarów i usług (VAT) w sytuacji gdy wnioskodawca nie może tego podatku odzyskać z instytucji skarbowej (art. 71 ust. 3 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz.Urz.UE.L 277 z dnia 21 października 2005 r., str. 1, z późn. zm.).

Ponadto Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest podatnikiem VAT i nie składa deklaracji VAT-7. Działania Wnioskodawcy realizowane w ramach "Wdrażania lokalnych strategii rozwoju" tj. opracowanie i wydanie książki będą skierowane do lokalnej społeczności i wpłyną na zachowanie, a także wzmocnienie tożsamości kulturalnej mieszkańców. Współpraca mieszkańców i Wnioskodawcy przy realizacji ww. projektu wpłynie na aktywizację społeczności, co będzie motywować do uatrakcyjnienia miejscowości i pozostania na wsi ludzi młodych. Wnioskodawca w związku z przystąpieniem do projektu w ramach "Małych Projektów" chce przygotować odpowiednio wniosek i realizację projektu dlatego zwraca się z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości odliczenia podatku VAT od towarów i usług dla wydatków ponoszonych w ramach realizacji operacji pod nazwą "Małe Projekty" w ramach "Wdrażania lokalnych strategii rozwoju" (Dz. U. z 31 lipca 2008 r. Nr 138, poz. 868). Realizowany projekt dotyczy napisania publikacji pt. "...". Termin realizacji: marzec 2014 r. Zakres usług obejmuje wydanie książki: napisanie i wydruk pozycji. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym, jako podatnik VAT czynny. Wydruk książki będzie udokumentowany fakturą VAT, Stowarzyszenie będzie widnieć na niej jako nabywca. Usługi nabyte na potrzeby realizowanego projektu to wydruk książki, które są opodatkowane podatkiem VAT. Wartość jednostkowa książki wynosi 30 zł. Książki będą rozdawane nieodpłatnie. Towary i usługi nabywane na potrzeby realizowanego projektu nie będą wykorzystywane przez Stowarzyszenie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Książki będą rozdawane nieodpłatnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość odliczenia przez Wnioskodawcę podatku od towarów i usług (VAT) dla wydatków ponoszonych w związku z realizacją operacji w ramach "Wdrażania lokalnych strategii rozwoju" na tzw. "Małe Projekty", których zakres, kwalifikowalność i tryb przyznawania określa (Dz. U. z dnia 31 lipca 2008 r. Nr 138, poz. 868), finansowane ze środków UE w ramach PROW 2007-2013.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma możliwości odliczenia podatku VAT płaconego w cenie nabywania towarów i usług przy realizacji operacji w ramach "Wdrażania lokalnych strategii rozwoju" na tzw. "Małe Projekty" których zakres, kwalifikowalność i tryb przyznawania określa (Dz. U. z dnia 31 lipca2008 r. 08.138.868), finansowane ze środków UE w ramach PROW 2007-2013.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Od 1 stycznia 2014 r., art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a, na podstawie art. 1 pkt 38 lit. a ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35), otrzymał następujące brzmienie: kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Przepis art. 88 ust. 4 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Natomiast od 1 stycznia 2014 r., art. 88 ust. 4, na podstawie art. 1 pkt 40 lit. d ww. ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, otrzymał następujące brzmienie: obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Wypada w tym miejscu zauważyć, że w stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powyższego, niewątpliwie Wnioskodawca jako osoba prawna w zakresie, w jakim realizuje czynności określone w art. 5 ustawy o VAT, spełnia przesłanki do uznania go za podatnika podatku od towarów i usług.

Zaznaczenia zatem wymaga, że zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego", po uprzednim złożeniu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt w ramach "Małych Projektów". Realizacja projektu dotyczy napisania publikacji pt. "...".W ramach projektu zostanie wydana książka o wartości jednostkowej w wysokości 30 zł. Zakres usług związanych z wydaniem książki obejmuje napisanie i wydruk pozycji. Wydruk książki będzie udokumentowany fakturą VAT, Wnioskodawca będzie widnieć na niej jako nabywca. Usługi nabyte na potrzeby realizowanego projektu to wydruk książki, które są opodatkowane podatkiem VAT. Książki będą rozdawane nieodpłatnie. Towary i usługi nabywane na potrzeby realizowanego projektu nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Książki będą rozdawane nieodpłatnie. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT czynny.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia czyli sprzedażą generującą podatek należny.

Zrealizowanie tego prawa możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako "podatnicy VAT czynni", przez złożenie deklaracji VAT-7.

Z uwagi na wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający odliczenie podatku od towarów i usług związany z nabywanymi towarami i usługami dotyczącymi realizacji przedmiotowego projektu. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, a dokonane zakupy towarów i usług nie są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie ma zatem prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług dokonywanych w związku z projektem dotyczącym napisania publikacji pt. "...".

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Organ informuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przestawionego zdarzenia przyszłego, a w szczególności zarejestrowania się Wnioskodawcy jako podatnika VAT czynnego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego..., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.) Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl