IBPP3/443-1180/11/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-1180/11/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2011 r. (data wpływu 4 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem budynku aportem do spółki z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem budynku aportem do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem nieruchomości (budynek magazynowy), która została zakupiona w czerwcu 2004 r. i w tym samym roku oddana została do użytkowania. Przy zakupie nieruchomości Spółka odliczyła podatek naliczony. Począwszy od końca 2005 r. nieruchomość była przez Spółkę wynajmowana. Sprzedaż z tego tytułu podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nieruchomość stanowi u Spółki środek trwały i podlega amortyzacji. W budynku nie dokonywano ulepszeń wpływających na jego wartość początkową dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych (miał jedynie miejsce remont). Obecnie Spółka planuje wniesienie nieruchomości aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W zamian za aport Spółka obejmie udziały o wartości nominalnej niższej niż aktualna wartość rynkowa nieruchomości. Nadwyżka wartości rynkowej nieruchomości ponad wartość nominalną przyznanych udziałów zasili kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie aportu w postaci nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiązać się będzie z obowiązkiem korekty podatku naliczonego pierwotnie odliczonego przez Spółkę przy jej nabyciu.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie nieruchomości aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie skutkowało obowiązkiem korekty podatku naliczonego. Korekty tej Spółka powinna dokonać jednorazowo w deklaracji za okres w którym nastąpi wniesienie nieruchomości aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przepisy ustawy VAT określają, że co do zasady podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w zakresie w jakim zakupione przez niego towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zakupiona przez Spółkę nieruchomość służyła pierwotnie wyłącznie działalności opodatkowanej (wynajem) a więc Spółka uprawniona była do odliczenia podatku naliczonego przy jej nabyciu. Wniesienie nieruchomości aportem jako czynność zwolniona z VAT zdaniem Spółki będzie skutkowało obowiązkiem korekty części podatku naliczonego odliczonego przy jej nabyciu. Korekta ta powinna zostać dokonana zgodnie z zasadami określonymi w art. 91 ust. 4-6 ustawy VAT.

Analizując ww. przepisy należy dojść do wniosku, że w przypadku jeśli w okresie 10 lat, licząc od roku, w którym nieruchomość została oddana do użytkowania, dojdzie do jej wniesienia aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (czynność zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT) Spółka powinna dokonać korekty podatku naliczonego w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym będzie miał miejsce aport. Spółka pierwotnie odliczyła przy nabyciu nieruchomości cały podatek naliczony. Okres korekty w jej przypadku przypada na lata 2004 - 2013. Oznacza to, że w przypadku wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w roku 2011 powinna dokonać korekty (zmniejszyć podatek naliczony) o 3/10 kwoty podatku pierwotnie odliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zasady dotyczące obowiązku dokonywania korekt podatku naliczonego zostały określone w treści art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 91 ust. 1 ustawy o VAT po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Stosownie do art. 91 ust. 3 ustawy o VAT korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty (art. 91 ust. 4 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

W myśl art. 91 ust. 6 ustawy o VAT w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

1.

opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;

2.

zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka jest właścicielem budynku magazynowego, który został zakupiony w czerwcu 2004 r. i w tym samym roku oddany został do użytkowania. Przy zakupie nieruchomości Spółka odliczyła podatek naliczony. Nieruchomość stanowi u Spółki środek trwały i podlega amortyzacji. W budynku nie dokonywano ulepszeń wpływających na jego wartość początkową dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych. Obecnie Spółka planuje wniesienie budynku aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czynność wniesienia aportu budynku będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Analiza powołanych przepisów na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, iż mamy do czynienia z okolicznością, o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o VAT w związku ze zmianą przeznaczenia budynku w odniesieniu, do którego Wnioskodawca odliczył podatek naliczony przy jego zakupie.

Zatem w przypadku wniesienia aportu w postaci budynku do spółki z o.o. powinna zostać dokonana jednorazowo korekta licząc od roku, w którym budynek został oddany do użytkowania w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty - tj. w deklaracji podatkowej za ten okres rozliczeniowy, w którym nastąpi wniesienie aportem przedmiotowego budynku.

W związku z powyższym Wnioskodawca w przypadku wniesienia aportu do spółki z o.o. w 2011 r. powinien dokonać korekty podatku naliczonego w miesiącu, w którym nastąpi wniesienie aportu. Korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty i winna wynosić 3/10 kwoty podatku naliczonego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy dotycząca:

* opodatkowania czynności wniesienia aportu w postaci budynku magazynowego,

* określenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportu

została zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl